1.5 Dci edc yakit tuketimi hakkinda.

tansel.er

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam bencede orda fazladan hava bastılar sanırım :) Yada 2.8 LT yakıt kullandıktan sonra depoyu doldurdunuz sanırım.

Araç deposu 45 LT.

Araca dun yakit aldim depoyu bogazina kadar doldurdum 47 kusur litre aldi. Bende anlamadim kitapcikta 45 litre yaziyor depo icin. Bir onceki dolumda yine 46 kusur aldi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

avukat1907

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben tabanca attıktan sonra doldurtmuyorum ve genelde uyarı yanınca alıyorum 42LT civarı alıyor. İlk aldığımda 175TL lik almıştı ama daha sonra hiç o rakama yaklaşmadı. 2800 km yol yaptım ve ortalama 4,9LT idi. Hız olarak 110km ile 120km arası hız yaptım sollama durumunda göre 130 140 a bile çıktım deneme amaçlı Ankara çevre yolunda müsaitlik durumuna göre 180km ye kadar hız yaptım, en son izmire dönüşte ortalama 4,9LT idi.

yyildirayy

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
1 ay içinde epey bir gezdim
Araç 1.5 edc
3 yetişkin, bagaj 60 kg gibi dolu
Klima hiç kapanmadı
Eko mod kapalı
Çoğu uzun yol, şehir içi %20 kadar

d2PA2Z.jpg

tansel.er

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar gecen hafta depoyu doldurdum ve o andan bitene kadar araci eco modu kapali kullandim. Ortalama 100 km daha kisa menzil ve ortalama tuketim de 0,2 litrelik bir fark ortaya cikti. Resimdeki gibi.

8f967a506b6f6e0f5ac18a5889cf1d8e.jpg

Anlamadigim nokta arac her seferinde 47 litre yakit aliyor. Bilgi ekraninda kullanimda her zaman 45 litre uzeri deger veriyor tuketilen yakit kisminda. Bu bilgisayar mi arizali yoksa aracin deposu 48-50 litre mi anlam veremedim acikcasi.

Ayrica ortalama tuketimde 5 litrenin altina inen arkadaslar bunu nasil basardiniz izahini yaparsiniz sevinirim :))

Hayurli forumlar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

yyildirayy

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Siz aracı biraz agresif mi kullanıyorsunuz

Ben daha 7 litre ortalama hiç görmedim

Şehir içinde ortala hız 22-25 km. arası en fazla gördüğüm 6.3

tansel.er

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Agresif kullanmiyorum ama ciddi dur kalk trafige giriyorum. Agresif kullanma sansim olmadi daha. Gecen gun de bir arkadastan 5,5 ortalama duydum artik suphe etmeye basladim kendimden :)

thetuzla

Güray GÜRBÜZ Captur Outdoor 1.5 Dci EDC ,
Süper Moderator
34-İstanbul
Agresif kullanmiyorum ama ciddi dur kalk trafige giriyorum. Agresif kullanma sansim olmadi daha. Gecen gun de bir arkadastan 5,5 ortalama duydum artik suphe etmeye basladim kendimden :)

Bende işe gidiş geliş toplamda 34 Km yapıyorum. Tuzla -KARTAL arasında.İçmeler - Pendik arasında fazlasıyla dur kalk bir trafik olmaya başladı 5.3 ile 5.4 arasında değişiyor.Klima açınca artış oluyor ama artık kafaya takmıyorum :)

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bırakın istanbulu , çokta trafiği olmayan adanada bile ben oldukçada dikkatli olduğum halde vede sizinken hafif daha ince yanak lastikli clio4 kullandığım halde 1.5 dci edc ile şehir içi 6.5lt civarı görüyorum.

mesafe sık sık ama kısa mesafeler ise ve klima açık ise bu değer 7.0-7.4lt oluyor.

daha hiç ama hiç 5.5lt altına bir kere bile inmedi 23bin kmdir ve açıkçası bizim firmada 9 adet daha edc şanzımanlı clio 4 var genel ortalama 5.8-6.0lt seviyelerindeki bunların çoğu genelde otoban kullanımı

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Rodajını düzgün tamamlayan araçların az yakması normal :eyv tabii kullanım tarzıda etkili.

Benimki kıyaslanmaz çünkü manuel vitesli , ancak araç kangoo 2 105hp 6 vites yaklaşık 1450kg seri kullanım klima açık 5 yetişkin bagajlı 6lt ortalama ,normal kullanımlarda 5.5lt ortalama.Ki bizim araçlarda rüzgar sürtünme katsayısı da sizinkilerden oldukça yüksek.İzmir şehir içi çok yoğun olmayan trafik 5.5 lt.

@tansel.er
Captur ,Clio gibi dizellerde 6lt ve üzerini görünce şaşırıyorum ,fiesta ve aveo 1.3mjetlerde 6lt leri gördüm ancak renault bu sınıflarda daha başarılı diye biliyorum.Sürüş tarzınızı gözden geçirin ,gazı yol bilgisayarına göre vermeye çalışın ,Yol bilgisayarında Anlık tüketim ile sürmek sürüş tarzınızı düşük tüketim için düzeltebilir :eyv

ersinmart

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
6litre ve üzeri biraz fazla. Benzinliden farkı olmayacaksa neden dizel alınsın ki. Hani dizel verimli yaniyordu 7,5 ltre yakan kuş gibi hafif dizelde verimden bahsedilemez. Arkadaşın dediği gibi rodaj hatası sürüş sitili vs daha başka nedenler olabilir ancak normal görülmesi tuhaf.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk