1.5 Dci edc yakit tuketimi hakkinda.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
abi sorun kıstas olmaması, kimsenin şartları koşulları eşit değil, zamanında bana benim araba 1.5 dci ve 4lt yakıyor diyen arkadaşlar inatlaştık sayacı sıfırladık hadi gel kuyruğumdan kopma bakalım nolacak dedim ikimizde 6.2lt yaktık sonra gördük arkadaşın 4ltsini.

bir arkadaşımız 14 sene İstanbulda karşıda çalışmış 14 sene dip dipe 2-3 saatlik trafikle boğuşmuş sonrasında kendide karşıya taşınmış iş yerine 15dk uzaklıkta oturuyormuş.

bu arkadaşa sorduğun zaman şu anki sürüşünde hiç trafik yok olarak yorumluyor fakat günlük 7km git gelinin %80 trafikte geçiyor ama kendi geçmişle kıyasladığı için ona 3 saatden sonra 15dk trafik değil olarak geliyor ve sonrasında ulan ben artık trafikte değilim neden benim araç 7lt yakıyor oluyor.

tersine adanada adananın en üstü Süleyman demirel bulvarından aşağı hava limanına gitmek 12km toplam 15dk fln yani bir ucundan bir ucu 12km gibi ve arkadaşlar 3 dk trafik görsün haftaiçi 3-4 defa ama haftasonu yazlığa gitsin otobandan gitgel 220km katettiği toplam 350kmnin ciddi bir oranı trafikte geçti diye yorumlar harbuki toplasan etse etsen 20km ederki oda %6 eder :)

o arkadaşada sorsan benim araç trafikten çıkmıyor şehir içi şehir dışı karmada 4.4lt yakıyor der :)

bunun rodajla, lastikle vs ilgisi olabilir ama bu oranlar %3-5 eder öyle biri 5lt diğeri 6.7lt yaktıracak farka sebeb olamaz rodaj bu araçlar 1956 model chevrolet bel air değil :)

sizden ricam 2 şey yapın:

1) lastiklerinizi kapınızda olan değerlerde olduğuna emin olun/ayarlayın ve akabinde düzlük bulun (yokuş olmasın) ve 90a sabitleyin sayacı sıfırlayın belli bir mesafe katedin mesela 5km ve ortlama yakıta bakın.

eğer yakıtınız 3.8-4.2lt civarındaysa bilinizki aracınız genel herkesteki tüketimin aynısı ve endişe edilecek bir durum yok (ki %99 öyle çıkacaktır ztn)

2) diğer arkadaşında dediği gibi anlık tüketimi her daim açık tutun ve ayağınızla uyguladığınız performansı yakıt endeksli sürün bir süre sonra aracı neler yaparak daha az yaktırırımı anlayacaksınız.

dediğim gibi kişiden kişiye durumlar her zaman farklı olacaktır oyüzden asla elmaya elma mukais olamaz bugün şahsi Renault megane 2 alanların %99 bu araçla 1100km yol yaptıklarını söylerler çünkü aracı az yaktığı için alırlar ve az yaktıracak hesabı ile adam gibi sürerler.

aynı aracı şirket aracı olarak kullanmış ve abanmış insanlar tam aksine bence hiçte az yakan bir yanı yok bende 6lt nin altına inmedi derler.

oyüzden bu iş tamamen sürücü ve sürücünün yaşadığı koşullara bağlı. tek yönü 40km olan ve genelde 90la giden bir arkadaşın arabasıyla tek yönü 7km olan (araç daha yeni ısınıyor ve ısınana kadar çok yakar) ve genelde yokuş çık yokuş in olan,azda olsa trafikle karşı karşıya olan klima açık otomatik vites olan bir araç aynı yakmasını bekleyemezsiniz.

thetuzla

Güray GÜRBÜZ Captur Outdoor 1.5 Dci EDC ,
Süper Moderator
34-İstanbul
Dün depoyu fulleyip sabah yola çıktık.

Pendik - İzmit Kartepe. Kartepeden Bursa Orhangazi ve Bursa Orhangaziden İstanbul - Maltepe ye kadar yaklaşık 390 km yol yaptım.Yakıt tüketimi resimdeki gibi.

Arabalı vapuru kullanmadım.20 TL yakıt harcamak varken 60 TL vermek gereksiz dedim.

11987142_10153647348219216_5925501742831197514_n.jpg

tansel.er

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
abi sorun kıstas olmaması, kimsenin şartları koşulları eşit değil, zamanında bana benim araba 1.5 dci ve 4lt yakıyor diyen arkadaşlar inatlaştık sayacı sıfırladık hadi gel kuyruğumdan kopma bakalım nolacak dedim ikimizde 6.2lt yaktık sonra gördük arkadaşın 4ltsini.

bir arkadaşımız 14 sene İstanbulda karşıda çalışmış 14 sene dip dipe 2-3 saatlik trafikle boğuşmuş sonrasında kendide karşıya taşınmış iş yerine 15dk uzaklıkta oturuyormuş.

bu arkadaşa sorduğun zaman şu anki sürüşünde hiç trafik yok olarak yorumluyor fakat günlük 7km git gelinin %80 trafikte geçiyor ama kendi geçmişle kıyasladığı için ona 3 saatden sonra 15dk trafik değil olarak geliyor ve sonrasında ulan ben artık trafikte değilim neden benim araç 7lt yakıyor oluyor.

tersine adanada adananın en üstü Süleyman demirel bulvarından aşağı hava limanına gitmek 12km toplam 15dk fln yani bir ucundan bir ucu 12km gibi ve arkadaşlar 3 dk trafik görsün haftaiçi 3-4 defa ama haftasonu yazlığa gitsin otobandan gitgel 220km katettiği toplam 350kmnin ciddi bir oranı trafikte geçti diye yorumlar harbuki toplasan etse etsen 20km ederki oda %6 eder :)

o arkadaşada sorsan benim araç trafikten çıkmıyor şehir içi şehir dışı karmada 4.4lt yakıyor der :)

bunun rodajla, lastikle vs ilgisi olabilir ama bu oranlar %3-5 eder öyle biri 5lt diğeri 6.7lt yaktıracak farka sebeb olamaz rodaj bu araçlar 1956 model chevrolet bel air değil :)

sizden ricam 2 şey yapın:

1) lastiklerinizi kapınızda olan değerlerde olduğuna emin olun/ayarlayın ve akabinde düzlük bulun (yokuş olmasın) ve 90a sabitleyin sayacı sıfırlayın belli bir mesafe katedin mesela 5km ve ortlama yakıta bakın.

eğer yakıtınız 3.8-4.2lt civarındaysa bilinizki aracınız genel herkesteki tüketimin aynısı ve endişe edilecek bir durum yok (ki %99 öyle çıkacaktır ztn)

2) diğer arkadaşında dediği gibi anlık tüketimi her daim açık tutun ve ayağınızla uyguladığınız performansı yakıt endeksli sürün bir süre sonra aracı neler yaparak daha az yaktırırımı anlayacaksınız.

dediğim gibi kişiden kişiye durumlar her zaman farklı olacaktır oyüzden asla elmaya elma mukais olamaz bugün şahsi Renault megane 2 alanların %99 bu araçla 1100km yol yaptıklarını söylerler çünkü aracı az yaktığı için alırlar ve az yaktıracak hesabı ile adam gibi sürerler.

aynı aracı şirket aracı olarak kullanmış ve abanmış insanlar tam aksine bence hiçte az yakan bir yanı yok bende 6lt nin altına inmedi derler.

oyüzden bu iş tamamen sürücü ve sürücünün yaşadığı koşullara bağlı. tek yönü 40km olan ve genelde 90la giden bir arkadaşın arabasıyla tek yönü 7km olan (araç daha yeni ısınıyor ve ısınana kadar çok yakar) ve genelde yokuş çık yokuş in olan,azda olsa trafikle karşı karşıya olan klima açık otomatik vites olan bir araç aynı yakmasını bekleyemezsiniz.

Aracı kullandığım şartlarda 4-5 litreleri görmem hayal çünkü trafikte bulunduğum zamanın 1.5-2 saati sadece dur kalk ile geçiyor. Dizinde söylediğiniz gibi 50-60 model araçlar değil bunlar ki motor açalım veya rodaj olsun. Zaten üretim sonrası belli km lerde testleri yapılıyor. Benim bu şartlarda göreceğim minimum değer 6 maksimum değer ise 7 litre olarak değerlendiriyorum. Zaten otoban kullanımına girdiğimde 4. Küsürlere iniyor araç. Çok yakıyor gibi bir derdim yok. Benim icin ideal olan rakam İstanbul trafiğinde dur kalk dahil 45 litre ile aracın minimum 650 km yapması ki normal modda bunu yapıyor eco açıkken 750 km yol görüyor. Bugüne kadar hiç bir zaman 100km/Lt hesabı yapmadım. Her zaman depoyu doldurduktan sonra ışık yanana kadarki mesafeyi dikkate aldım. Gecen gün patronumda baskısı ile depoyu doldurup 91 km yaptıktan sonra tekrar doldurdum ve km de 28.9kr gibi bir rakam çıktı. Bu rakam ne ifade eder onu da bilmem az midir çok mudur anlamam. Ben her zaman son mesafeyi dikkate alırım.

Hizli cevap alabilmek icin alinti yapin

İmessage : tanseler@icloud.com
Twitter : @tanseler

thetuzla

Süper Moderator
34-İstanbul
Yazılımdan sonra agresif kullanımda şehir içi 5.1 leri gördüm.

Bugün Toplamda 340 Km şehirler arası kalanıda şehir içi trafikte olmak üzere 413 Km yol yaptım.

Dönüşte aracı tofaş sanan bir elemanın gazına gelip aracın arkasından baktırmam haricinde 120km yi geçmemeye gayret ettim ve 4.1 Lt yi gördüm.

Rk1mNY.jpg

Gitarcı

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Éco 80 km.yi aşan hızlarda daha fazla yakma nedeni.
80 km ye kadar hızlarda ekonomi sağlıyor.
arabayı teslim alırken bayiden bana söylenen bu.

yukarimahalle

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar : Araç 2016 1.5 dci manuel vites ,5500 km oldu .nisan ayı başında depoyu doldurmuştum .istanbul şehir içi kullandım. 100 km 4.8 lt ortalamasını yakaladı sizce bu değerler normalmidir ?
WkjgAN.jpg
[/URL][/IMG]

albaykadir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araca dun yakit aldim depoyu bogazina kadar doldurdum 47 kusur litre aldi. Bende anlamadim kitapcikta 45 litre yaziyor depo icin. Bir onceki dolumda yine 46 kusur aldi.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Bircok aracta fabrika degerlerinden +2 veya + 5 litre aliyormus bunu kullandigimiz clio da ogrendik buda depoya giden borulardaki boslugun dolmasi imis servis bu sekilde bilgi vermisti
Ben artık çok kasmıyorum ama trafikte sinir küpü oluyorum :)

Otobanda 90 ile de gidilmiyor zaten :)

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

thetuzla

Süper Moderator
34-İstanbul
Merhaba arkadaşlar : Araç 2016 1.5 dci manuel vites ,5500 km oldu .nisan ayı başında depoyu doldurmuştum .istanbul şehir içi kullandım. 100 km 4.8 lt ortalamasını yakaladı sizce bu değerler normalmidir ?
WkjgAN.jpg
[/URL][/IMG]

Sizde R-Link2 mi var ? Değer iyi bence . Kullandığınız şehir ve dolayısı ile trafikte bir etken .Hangi ildesiniz ?

yukarimahalle

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
R-link 2 malesef yok :) R - Nav Multimadia var güncel versiyonu .. istanbul avrupa yakasın da oturuyorum. sizin araç kaç km sonra ? yakıt tüketiminde azalmalar oldu ?

thetuzla

Süper Moderator
34-İstanbul
R-link 2 malesef yok :) R - Nav Multimadia var güncel versiyonu .. istanbul avrupa yakasın da oturuyorum. sizin araç kaç km sonra ? yakıt tüketiminde azalmalar oldu ?
Açıkçası aracı aldığımda Kasım ayı ve 5.3 LT ydi.Havalar soğuduğunda 5.8 LT lere yüksekldi.İşe gidiş -geliş 34 km yol yapıyorum.Malum Şehiriçi trafiği.İllaki boş yol olduğunda gaza yükleniyor insan. Yada ışıklarda ani kalkışlar gibi.Sakin kullanımda 5LT nin altı rahar görünür.Siz hergün kullanıyormusunuz aracı ?

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi