10 Yaşını dolduran araçlar

TATAR

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar 10 yaşını dolduran araçlarda tüv muayenesi ve eksoz muayenesi kaç yılda bir Aracım 2004 model yakında 10 yaşını dolduracak dün biri her sene dedi canım sıkıldı durum nedir

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
sallamış
öyle bişey yok. 2 senede 1

ByTyFn

Tayfun SÖYLEMEZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2 senede 1 diye biliyorum bende hımm

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
2 senede 1 kim sallamışsa iyi sallamış :)

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Araç muayenesi otomobil sınıfındaki araçlarda ilk olarak 3 senede daha sonra 2 senede 1 oluyor ve aracın yaşına bakılmıyor.
Egzozt muayenesi ilk muayeneden sonra her 2 senede 1 yapılıyor,10 yaşın üzerindeki araçlarda her sene yapılıyor...

TATAR

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç muayenesi otomobil sınıfındaki araçlarda ilk olarak 3 senede daha sonra 2 senede 1 oluyor ve aracın yaşına bakılmıyor.
Egzozt muayenesi ilk muayeneden sonra her 2 senede 1 yapılıyor,10 yaşın üzerindeki araçlarda her sene yapılıyor...
Bende bu şekilde biliyordum muhameleci söyledi deyince acaba kanunmu değişti acaba dedim Teretdütte kaldım

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
10 yılı geçmiş araçlar. Muayene 2 yılda 1, egzoz muayenesi yılda 1 kere yani her yıl yapılıyor. Eğer aracınız Ticari ise her yıl muayenesi yapılıyor.

shaldos

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
10 yaş ve üstü araçlar için avrupa birliği böyle bir düşünce içerisinde tabi ki bizim devletimizde aynı uygulamayı yapmayı düşünüyor halen.. daha yasalaşmış bir konu yok. Avrupa da özellikle almanyada otomobil federasyonu araç kazalarının yaşa göre olmadığını aksine şoförden kaynaklandığını ve 10 yaş üstü araçların her yıl muayene mevzusunun mümkün olamayacağını belirtmekte.. Dolayısıyla daha yasalaşmış bir konu yok..

rsc86

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
10 yaş ve üstü araçlar için avrupa birliği böyle bir düşünce içerisinde tabi ki bizim devletimizde aynı uygulamayı yapmayı düşünüyor halen.. daha yasalaşmış bir konu yok. Avrupa da özellikle almanyada otomobil federasyonu araç kazalarının yaşa göre olmadığını aksine şoförden kaynaklandığını ve 10 yaş üstü araçların her yıl muayene mevzusunun mümkün olamayacağını belirtmekte.. Dolayısıyla daha yasalaşmış bir konu yok..
adac bu açıklamayı yapmışsa inanırım

shaldos

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynen açıklamayı yapan adac ve alman hükümetiyle bu konuda tersler resmen.. adac 10 yaş üstü araçların her yıl muayenesi olamayacağını 10 yaş üstü araçların bakımlı olması trafikte sorun teşkil etmediğini aksine yeni model araçlarda bile hatanın sürücülerde olduğunu belirtmekte.. ama alman hükümeti 10 yaş üstüne her yıl muayene istiyor.. özellikle tüv'de böyle düşünüyor... maksat tüv'ü desteklemek ve yeni model araçların satışını hızlandırmak gibime geliyor... üreticiler yeni nesil (bana göre kullan at) araçlarını tam randımanlı satamıyorlar ve eski araçlara talip çok fazla...