195-55-16 yerine 205-55-16 takmak ??

hittheroadjack

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar malum kış geldi, clio 4 aracıma kış lastiği arayışına girdim şimden, marka olarak continental TS860 ile NOKIAN WR D4 arasında kaldım...
ancak ebat konusunda 205-55-16 tanesinde 30-40 lira civarı daha ucuza geliyor...
normalde lastik çapının orjinalden maksimum %3 küçültülmesi/büyütülmesi tavsiye ediliyor,205 taban olunca bu oran %5 oluyor.
sizxe bu durum performans/yakıt yol tutuş değerlerini çok etkiler mi..?
daha da önemlisi sürtme gibi bir problem olur mu? Zira ileride aracıma 3.5 cm yay uygulamayı da düşünüyorum.
kullanan arkadaşlar varsa yorum ve tavsiyeleriniz benim için önemli olacaktır

Gorekem

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar. Sandığınız gibi %5 değil oran. Çap farkı 1,74%. Ben şuanda lastik olarak 205 55 16 taktırdım kışlıklarıma tavsiye üzerine ve şuan herhangi sorun yaşamadım. önerilenden 0,24 fark var. Bunun çok büyük problem olmayacağını düşünüyorum.

Continental ve Nokian ikiside kışlık lastikte oldukça iyiler. ikiside olabilir bence. Nokian'ın EU etiket değerleri continentalden daha iyi bunu söyleyebilirim.

Yay olayına pek yorum yapamıyorum. Ancak pek problem olacağnı da sanmıyorum.

hittheroadjack

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim, peki aracın kullanımı nasıl, olumlu ya da olumsuz bir değişiklik gördünüz mü lastik ebatıyla ilgili..?

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Forumdaki arkadaslarin tavsiyesi uzerine 195/55/16 contilerin yerine 205/55/16 goodyear effience grip performance serisi 4 kanalli polonya uretimi model taktirdim.onceki haline gore fark oldu ki bu konularda cok hassasimdir kimsenin duymadigini duyar, hissetmedigini hissederim.aracin sert suspansiyon kaynakli ziplamalari azaldi.araba yumusadi, bazi yol kusurlarini absorbe etmesi artti.goruntu olarak da cok oturakli durdu. Stok lastik jantli henuz 25 k km de clio 4 joyla her gun 300 km yol yapan kayincom benim araca binince ilk tepkisi senin aracinin suspansiyonu daha guzel daha sessiz dedi ben de zevkten 4 kose oldum sukur.��

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Forumdaki arkadaslarin tavsiyesi uzerine 195/55/16 contilerin yerine 205/55/16 goodyear effience grip performance serisi 4 kanalli polonya uretimi model taktirdim.onceki haline gore fark oldu ki bu konularda cok hassasimdir kimsenin duymadigini duyar, hissetmedigini hissederim.aracin sert suspansiyon kaynakli ziplamalari azaldi.araba yumusadi, bazi yol kusurlarini absorbe etmesi artti.goruntu olarak da cok oturakli durdu. Stok lastik jantli henuz 25 k km de clio 4 joyla her gun 300 km yol yapan kayincom benim araca binince ilk tepkisi senin aracinin suspansiyonu daha guzel daha sessiz dedi ben de zevkten 4 kose oldum sukur.😆

Hayırlı olsun akıllıca seçim :eyv

hittheroadjack

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Forumdaki arkadaslarin tavsiyesi uzerine 195/55/16 contilerin yerine 205/55/16 goodyear effience grip performance serisi 4 kanalli polonya uretimi model taktirdim.onceki haline gore fark oldu ki bu konularda cok hassasimdir kimsenin duymadigini duyar, hissetmedigini hissederim.aracin sert suspansiyon kaynakli ziplamalari azaldi.araba yumusadi, bazi yol kusurlarini absorbe etmesi artti.goruntu olarak da cok oturakli durdu. Stok lastik jantli henuz 25 k km de clio 4 joyla her gun 300 km yol yapan kayincom benim araca binince ilk tepkisi senin aracinin suspansiyonu daha guzel daha sessiz dedi ben de zevkten 4 kose oldum sukur.

sizin yorumunuzdan sonra aklımda soru işareti kalmadı, en iyisi ben de katılayım 205-55-16 kervanına :)

osscan

Özcan ÖGÜL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende kisliklara 205 55 16 lassa snoways 3 taktirdim. Yakitin biraz artmasi dişinda hic bi problem olmuyor :)

hittheroadjack

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yorumlar için hepinize teşekkür ediyorum arkadaşlar...
Nokian WR D4'e karar verdim, az önce hb'den verdim siparişi, 205-55-16 91T tanesi 215 liraya gelmiş oldu...

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayirli olsun

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Hayırlı uğurlu olsun.