195-55-16 yerine 205-55-16 takmak ??

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben de forumdaki konulardan görüp 2013 clio4 icon aracımın 195/55/R16(ContiEcoContact 5) olan lastiklerini geçen hafta 205/55/R16 (Continental Contipremium Contact 6) olarak değiştirdim. hepsiburadadan aldım 1.526,00 TL'ye geldi.
Forumda da söylenmişti sanırım ama hem direksiyon biraz sertleşti, hem de araç çok az hantallaştı gibi geldi bana. Açıkçası bu anlamda içim biraz rahatsız oldu.

Henüz 3-4 gün kullanabildim. Gittiğim yollar hep aynı, aa bu lastik daha konforlu diyebileceğim bir fark hissedemedim. Ne çukurda ne tümsekte...

Ama görsel olarak daha güzel oldu.

Benim merak ettiğim direksiyondaki bu hafif sertlik, aracın her hangi bir yerine bir zarar verir mi uzun vadede? Hani bir şeyler zorlanıyor mu vb diye aklıma takıldı.

maalesef çokça yerde bu forumda yazdım ama inatla tersini iddia eden bir üstün zeka üyemiz olunca vazgeçmiştim konuya devam etmeyi, fakat benim bulgularım/deneyimim şu şekilde.

önce kendim ile ilgili:

1) 2013 ocaktan bu yana yılda ort 60bin km yaparak tam 4 adet farklı clio 4 aracım oldu hepsi 1.5dci dı
2) ciddi anlamda bir otomobil hastasıyım ve makine mühendisi olarak denemeyi çok severim
3) araçları kiraladığımız firmalar aile firmalarıydı ve iyi ilişkilerle ciddi anlamda destek ve esnektiler

konuya gelince şimdiye dek eğlence sayarak titizlikle denediklerim ve bulgularım hepsi 205/55/16 olarak

1) Michelin Primacy 3, kuru,ıslak,frenleme,konfor,sessizlik anlamında ortalama ömür konusunda maks 40bin

2) Falken yada yerli üretim dunlop (aynı lastik ztn) hemen hemen her anlamda michelinin bir tık gerisinde ama ömrü daha uzun (ancak vasat denilebilir)

3) Nokian, Primacy 3 kopyası diyebilirim performans anlamında

4) Continental premium contact 5, frenleme adeta rakipsiz çok ama çok daha üstün durma yeteneği var, yağmurda ve kuruda yol tutuş gayet iyi, etiket DB değeri yüksek olsadada hiçbir olumsuzluk olmadı ses anlamında, 2 kusuru var bunlardan biri yol tutuşununda üstün olmasına sebeb olan yuvarlanma direnci, bu direnç yüzünden aracın performansı düşüyor ve ömrü oldukça kısa lastiğin maks 25bin oda şanslıysanız

5) Goodyear Efficiency grip performans, bu lastik diğer araçlarda nasıl bilmiyorum ama bizimkinde cidden çok başarılı

A) daha geniş tabana rağmen hiçbir güç düşüşü yok, sürtünme direnci çok düşük
B) yakıta olumsuz bir etkisi yok yani abartacak olursanız belki 0.1-0.2lt fark ederse eder
C) sessiz
D) yumuşak ve konforlu bunu kalkıp kalas bir araçtan araç mercedes S classa dönüşecek sanmayın ama gayet fark ediliyor
E) kuruda iyi, ıslakta rakipsiz bir yol tutuşu var
F) ömrü kabul edilebilir, maks 35-40bin

öbür yandan ben ekonomi düşünüyorum yılda ort +35bin yapıyorum bana ömrü uzun ama idare edecek lastik lazım derseniz aracın üzerinde gelen conti eco 5ler ,pirellilerin geneli çok iyi ama cidden çok sert bence