2010 RENAULT LAGUNA 3 EXECUTİVE yeni aracım bi kaç sorun

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bugün dikkatli baktım benim sol ön lastik 205-55 R17 diğer 3 lastik 215 - 50 R17 miş sağ ön lastiktede iç tarafta yarılma var acil değiştirmek gerekiyo
E degistirin artik. Daha ne bekliyorsunuz ?

yacun

Yalın ACUN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şuan için en önemli şey lastik lastik lastikkk :Dhelp me:polis
starmaxx st 760 55/17/215 tanesini21o tl den taktık efsane lastik öneririm... petlasın üretip yurt dışına sattığı markadır yumuşak sessiz ve tutunma kabiliyeti yüksek

NacromantiA

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
starmaxx st 760 55/17/215 tanesini21o tl den taktık efsane lastik öneririm... petlasın üretip yurt dışına sattığı markadır yumuşak sessiz ve tutunma kabiliyeti yüksek

215/55 R17 continental conti Premium contact 5 ısmarladım 400 tl den geldi tanesi

NacromantiA

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Vaktim olmadı. Yapınca paylaşım yaparım. Ben genelde aracımda radyo dinlerim. Ondan da hızlı davranmıyorum açıkçası.

Bu ek tercihler yüzünden daha araca dokunamadım verdiğim tercih gelirse yani üniversiteye gidersem araca masraf yapacam gidemezsem araca masraf yapmadan elimden çıkarmaya çalışacam şuan en acil olan güvenlik için lastiklerin siparişini verdim bakalım önümüzdeki hafta belli olacak tercih sonuçları inş üniversiteyi kazanırımda ondan sonra hem bakım - tamir ve bu usb portu gibi şeyleri yapacam hepsinide fotolarla inş destekliyecem siz daha önce yaparsanız foto çekmeyi unutmayın burda fotolarla destekli paylaşırsanız çok iyi olur zira burdaki servislerin yapabileceğini sanmıyorum anca böyle foto ile gösterirsem yaparlar :D lastikleri taktıktan sonra ön düzendeki lastiklerin farklı olmasından inş. kaynaklanan düzensizlik , çıkan sesler sağa sola direksiyonu tam çevirdiğimde manevra yaparken lastiklerin kızaklaması filan gider herhalde gitmezse genel bir ön düzen ve alt takım bakımı görünüyor

NacromantiA

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim araca geri görüş kamera takabiliyozmu ? navigasyon var araçta

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim araca geri görüş kamera takabiliyozmu ? navigasyon var araçta
Kamera takilamiyor. Türkiye'de bunu yapan cengaver yok malesef. Yurt disinda takan var ama. İlla kamera istiyorsaniz Aliexpreste Hyundai i20 ,i30 geri gorus ve kararan dikiz aynasi takabilirsiniz

RandG

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1. Ön camı kaskodan ücretsiz değiştirebilirsiniz. Yılda 1 adet cam değişim hakkı veriyorlar fakat orjinali gibi yapamıyor çoğu yer o yüzden iyi bir yere yaptırın ve yan sanayi kıytırık camlardan takılmasın, ilerde renk değişimi vs kötü duran sorunlar yapıyor.
2-3. Dikiz aynalarıda kaskodan değişiyor olabilir. Ama ses yapıp oynama yapanı çok takmayın bence. Plastik malzeme olduğundan benim lagunada da elleyince içi boş bir ses oluyor. Döşemeler ne kadar kötü bilmiyorum ama marketlerdeki araç temizleyiciler ile kendinizde temizleyebilirsiniz. Yok yorulmam diyorsanız sonax ın vs detaylı temizlik paketleri var 300-400 liraya klima vs herşeyi temizliyorlar.
4. Sunroof un kızaklarının yağlanması gerekiyor. Örneğin benim aracımda gözle görülür derecede bolca yağlamışlar. Ayrıca normal oto yıkamada kızakları yıkamıyorlar. Sizin dikkatli bir biçimde sunroofun kızaklarını temizlemeniz lazım. Çamur zamanla birikip taşlaşıyor. Trim sesine o sebep oluyor olabilir.
5. Lastikleri zaten almışsınız. Bende aracımı aldığımda 215/50R17 lastikleri 215/55R17 ile değişmiştim, tanesi 340 liraya4 adet lassa revo2+ aldım ve memnunum.
6. Aracın orijinal süspansiyonları sert olduğu için bu tip sorunlar sık görülüyor. Takoz vs değişimiyle geçecektir.
7. Vites geçişleri kemiksiz ise şanzıman yağı vs değişimine gerek yok bence. Hatta bunları çok ellemeseniz bence daha iyi, çoğu serviste işi bilmeyen elemanlar daha büyük sorunlar çıkarabiliyorlar. Örneğin, fren balatası değişmeden fren hidroliği değişmez. Ama değitiriyorlar.
8. Pasta cila ile farlar temizlenebilir. En azından ben öyle yapmıştım. Denemedim ama diş macunu ilede farların rengini açıyorlar.
9. Bahsettiğiniz düğmeler benim aracımda da sert. Muhtemelen orjinalinden kaynaklıdır zamanla alışıyorsunuz. Ayrıca mantık olarak bu tip düğmelerin kullanıldıkça yumuşaması laçkalaşması lazım. O yüzden bence normal bi durum
10. Fikrim yok..
11. Carbon clean e bence gerek yok. Şahsen ben aracıma bu tip şeyler yaptırmam, çoğu yer önermiyor.
12. Serviste debriyaj takımına bakmaları gerekebilir. Araç iyi kullanılmamışsa debriyaj baskı balata bitik olabilir.
13. Aracın servis kitapçığında ya da adının yazılı olduğu resmi bir belgesinde 1.5 Dci 110 bg (DPF) yazıyorsa partikül filtreli olduğunu gösterir. (DPF: Diesel particule filter) Partikül filtresi motora bir yarar sağlamıyor. Egzozdan çıkan karbon miktarını düşürmek amacıyla yapılmış bir şey diye biliyorum. Eğer beyaz duman atıyorsanız bu yüksek karbon salınımına karşı partikül filtresinin çalıştığını gösterir. Ama bir sorun değildir. 3000 devirde 15 dk sürme olayı, dizel motorlarla alakalı genel bir kuramdır. Eğer dizel motoru düşük devirde kullanırsanız, mazotun bir kısmı yanmayarak motorda kurum olarak birikir. 3000 devirde 10 15 dk hafif gaz vererek sürerseniz bu kurum temizlenir ve motorda hafif bir güç artışı hissedersiniz.
14. Mazot deposunu temizletmeyi hiç düşünmedim. Zaten günümüzde en kötü mazot bile artık bazı standartlar üzerinde olmak zorunda o nedenle bir sorun olacağını sanmam. Zaten mazot filtresi tutar her hangi birşeyi.
15. Pasta cila için siyah araç riskli diyorum. Bildiğiniz ya da duyduğunuz iyi bir ustaya yaptırmalısınız. bazen sonax gibi şirketler bile boyayı bozabiliyor. Benim aracımda siyah ve yaptırırsam tanıdık bir ustaya yaptıracağım. Şahsen sonax a bile güvenmiyorum bu konuda.
16. Triger 45.000 de bir değişir diye biliyorum.

NacromantiA

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bugün lastiklerim geldi ve sabah saat 10 dan akşam 6 ya kadar sanayide kaldım

1. YENİ GELEN 215-55R17 CONTİNENTAL LASTİKLERİ TAKTIRDIM ROT BALANS AYARI YAPILDI 100 TL ( LASTİKLERLE BİRLİKTE 1700 TL )
2 ÇİFT EGZOS YAPTIRDIM 2 ADET KROM EGZOS UCU ALDIM SOL EGZOS A BORU İLE İLAVE YAPILDI SAĞ EGZOS GÖRÜNTÜ AMAÇLI 115 TL
3.SAĞ DİKİZ AYNASI ÇATLAMIŞTI ORJİNAL AYNA ALIP TAKTIRDIM 20 TL
4.PLAKALARI BOYATTIP KALINLAŞTIRDIM 15 TL
5.SOL PARK LAMBASI İLE YENİ PLAKALIKLAR ALDIM BUNLAR BEDAVA VERİLDİ
6.SOL ÖN KAPI DAHA ÖNCEDEN İŞLEM GÖRMÜŞ VE AYARINI TUTTURAMAMIŞLAR AYARI YAPILDI BEDAVA
7.ÖN TAKIMDAN GELEN SES İÇİN SOL ÖN SALINCAK DEĞİŞTİ VE ALT TAKOZ VİDASI GEVŞEKTİ SIKILDI SESLER KESİLDİ 125 TL
8.KLİMA GAZI KONTROL EDİLDİ 2 ADET POLEN FİLTRESİ VARMIŞ LAGUNA LARDA 2 SİDE DEĞİŞTİ ESKİLER FECİ HALDEYDİLER 30 TL
9.ARACIN TRİGER 5-10 BİN KM DAHA GİDER DEDİLER SÜSPANSİYONLAR HAFİF ZAYIFLAMIŞ DENDİ
10.ALT TAKIM ÖN DÜZEN HAVA FİLTRESİ YAĞ DURUMU ŞANZIMAN DİFRANSİYEL YAĞLARI HEPSİNİ KONTROL ETTİK SIKINTI YOK
11.DEBRİYAJ BASKI BALATA % 50 20 - 25 BİN KM GÖTÜRÜR DENDİ

ŞUAN İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

SOL ÖN KAPI İŞLEM GÖRMÜŞ AMA BECEREMEMİŞLER YA SONRADAN YİNE VURULMUŞ SOL ÖN KAPI İLE SOL ÖN ÇAMURLUĞUN BİR BÖLÜMÜ BOYANACAK ARAÇTA UFAK TEFEK DARBELER TAŞ İZLERİ VAR ONLAR DÜZELTİLECEK KOMPLE PASTA CİLA YAPILACAK OTO KUAFÖRE VERİLİP İÇ DIŞ DETAYLI TEMİZLENECEK FARLARDA GÜNEŞ İZLERİ VAR ONLAR GİDERİLECEK

CAM TAVANDAN GELEN SES İÇİN İSE USTA TEMİZLENMESİ LAZIM TOZ DOLMUŞ İÇİ O SES YAPIYOR GÜZELCE TEMİZLENİP YAĞLANMASI LAZIM DEDİ

SANAYİDEN ÇIKTIKTAN SONRA SERVİSE GİTTİM SERVİS USTASI USB PORTU YOK DEDİ KOLÇAĞIN İÇİNDE ZATEN SES ÇIKIŞLARI VAR OTO SES SİSTEMİ SATAN Bİ YERDEN USB PORTU ALIN Bİ TARAFI BU ÇIKIŞLARDAN Bİ TARAFI USB OLACAK ÖYLE OLUYOR DEDİ NAVİGASYONU GÜNCELLİYEBİLİRMİSİNİZ DEDİK ONUDA SİZ TOMTOM UN SİTESİNE GİRİYORSUNUZ 100 DOLAR CİVARI Bİ PARA YATIRIP ÖYLE GÜNCELLİYORSUNUZ DEDİ

SİLECEKLERİ DEĞİŞTİRMEYİ UNUTTUM BU ARADA GERÇİ DAHA HAVALAR SICAK BİRAZ HAVALAR DEĞİŞTİMİ ANTİFRİZ LE BERABER ONLARIDA HEMEN DEĞİŞTİRİRİM

BU ARADA SPOİLER TAKMAK İSTİYORUM ARACA NERDEN BULABİLİRİM YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ

KUAFÖR - PASTA CİLA - BOYA - SPOİLER VE ÇIKACAK UFAK TEFEK SORUNLAR 1000 TL GİBİ Bİ MASRAF GİDECEK GİBİ GÖZÜKÜYO