2012 ve 2013 modeller ile 2014 arasındaki farklar

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Kalkıştan 200 kilometreye kadar (200 de bıraktık ) ve ara hızlanma denemelerimizde basık 110 hp düz vitesli Megane 3 DCi lere boy boy fark atıyor, kaldı ki Captur yerden yüksek bir araç ve üretim amacı hızlı gitmek değil...
Burada asıl sebep aracın yeniyken düzgün açılmış olmasında bence, ekonomi yapıyoruz aman araç rodajda diyerek basılmayınca motorlar sağırlaşıyor...

Uther77

Savaş ŞEN , Able Seaman,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Faydalı bilgiler teşekkürler :eyv

ozse

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dostum birkaç foto koyabilsen daha iyi olur

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dostum birkaç foto koyabilsen daha iyi olur

hocam fırsat olunca foto çekip ekleyeyimde helezonları, direksiyon kutusunu, viraj denge çubuğunu çekememki

en fazla kampanaları,koltukları (sahibinden.comda dahi 2013 ve 2014 1.5dci edc iconları süzseniz dahi ön koltukların desenleri farklı diye anlarsınız)
ve bagajdaki ele gelen parçayla beraber kapıdaki trim parçalarını çekebilirim.

iş yerinde camdan patronlar bakarken foto çekmek yada eve geçip gece çekmek zor olacak,haftasonu çekip ekliyor olacağım.

Son düzenleme:

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kalkıştan 200 kilometreye kadar (200 de bıraktık ) ve ara hızlanma denemelerimizde basık 110 hp düz vitesli Megane 3 DCi lere boy boy fark atıyor, kaldı ki Captur yerden yüksek bir araç ve üretim amacı hızlı gitmek değil...
Burada asıl sebep aracın yeniyken düzgün açılmış olmasında bence, ekonomi yapıyoruz aman araç rodajda diyerek basılmayınca motorlar sağırlaşıyor...

Mustafa abi olayın dizelle alakası varmı (belkide devirin az olması) bilmiyorum pek sanmıyorumda ama dün gece 1.5 dci 90lık düzü olan meslekdaşımla beraber yanyana otobanda şehre doğru ilerledik, hususi aralarından benimki gibi henüz 20binde olanını seçtim,hussusi ikimizde hava filtrelerine hava tuttuk temizledik,yağına baktık eşit seviyede olduğunu teyit ettik ve ikimizde öne 32psi,arkaya 30 psi basıp çıktık.

keşke yanımda birisi olsaydıda bunu video konuşturabilseydi sizlere (ilerleyen zamanda aynende böyle yapıyor olacağım).

ikimiz yanyana aynı koşullarda aynı yerde o 5inci vitesde ben 6da (aynı dişlilere sahip ikiside her 1000rpmde 50kmh yapıyor) özetle edcnin ilk 5ı daha kısa 6sı düzün 5i ile aynı,
neyse saatde 90km/h hızda 1800rpmde yanyana başladık.

120diyene kadar bana 1-2boy

150 diyene kadar 3-4

160- 5-6

170 : burada edc resmen düzün 185 dediği yer gibi cırmalamaya başyaıp her 1km 1dk alır oldu resmen gitmiyor ve düz vites en az 10 boy fark attı.

düzdeki arkadaş ile telefonda canlı konuşur halde yarıştık ve devam edip son hızını bulmasını rica ettim, 193 görmüş

ben resmen yırtındım araba 178 dedi ve bitti.

özetle aracımda umuyorum gerçekten umuyorumki bir problem var çünkü problem denen şey garanti altında büyük ihtimal ile çözülü yoksa normali buysa edc aldığıma gerçekten çok fazla pişmanım, canlı canlı yanyana görünce düzün ne kdar daha hızlı olduğunu içim resmen cız etti :(

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Aracın kontrollerini mutlaka yaptırmanı öneririm, bu kadar bariz fark olmaması lazım.
Birde aracını otomatik değilde manuelde dene o arkadaşınla, o hangi vitesteyse sende o vitese al aracını ve öyle basın kardeşim.
Bak sana bizim Captur'un 5. viteste 210 km gördüğü fotoğrafı göstereyim, bunun daha 6. vitesi var biliyorsun...
:eyv

16134d1417590395-2012-ve-2013-modeller-ile-2014-arasindaki-farklar-captur_210km.jpg

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracın kontrollerini mutlaka yaptırmanı öneririm, bu kadar bariz fark olmaması lazım.
Birde aracını otomatik değilde manuelde dene o arkadaşınla, o hangi vitesteyse sende o vitese al aracını ve öyle basın kardeşim.
Bak sana bizim Captur'un 5. viteste 210 km gördüğü fotoğrafı göstereyim, bunun daha 6. vitesi var biliyorsun...
:eyv

16134d1417590395-2012-ve-2013-modeller-ile-2014-arasindaki-farklar-captur_210km.jpg

Mustafa abi günaydın, dediğin gibi bende bu testi zaten M modunda yani manuelde 6da yaparak test ettim böyle yapmasam tam gaz yaptığımda 4 e atıyor olmuyordu zaten o sebeble Manuel modda test ettik.

araç ile ilgili fark ettiğim bir şey ise edc şanzımanlı 1.5 dci sanki dizel torquena sahip değilmişte 1.5 atmosferik bir benzinliymiş gibi his veriyor, düz vites ise biraz daha turbo bir dizel olduğunu ,torquenu hissettiriyor.

dediğiniz gibi kontrolleri hafta sonu servise aracı bırakarak kontrol ettireceğim, pazartesi randevu için gittiğimde hızlıca bir test sürüşüne çıkmıştıkda teknisyen bir problem farkedemediğini daha detaylı kontrol için aracı bırakmam gerektiğini söyledi, hayırlısı :(

Yıldızsiyahclio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar,

bildiğiniz üzere geçenlerde 2013 1.5 dci 90 icon düz vites olan aracımı 2014 1.5dci 90 edc icon ile takas etmiştim.
bu iki araç ve 2012 olan arkadaşımın aracı ile 2014 olan yeni aracım arasında fark ettiklerim:

1) 2012 ve 2013 lerde bulunan direksiyon kutusu ile 2014 kesinlikle farklı, 2013lerde tam 3 defa kutu değişede altdan gelen ses en fazla %60 düzelirken ve yumuşakken 2014 olan aracım orijinal kutusu takılı olmasına rağmen tık yok ve çok daha sert ve hissli daha bir güven veriyor yolda özellikle otobanda.

2) 2012 ve 2013lerde bulunan sert süspansiyon olayı 2014de inanılmaz şekilde olmasada baya fark edilir şekilde yumuşatılmış, servisdeki arkadaşa dün sordum 2012 ve 2013lerin kimisinde üretimde yeteri kadar helezon bulunmadığından üretim yetiştirebilmek için bir önceki kasanın st larından stoklarda kalan helezonlarını kullanmış, 2014de ise clio4 lere özgü yurtdışından gelen helezonlar kullanılmış.

3) 2012 ve 2013lerin arka kampanasının dizaynı 2014lere göre tamamen farklı, 2013lerde düz bir yüzey varken 2014lerde kampana ısı yalıtım görevi görsün diye kampana kapağında kanatçıklar eklenmiş.

4) 2012 ve 2013 iconların koltukları birken 2014lerin icon versiyonunda koltuk döşemesi ve yan destekleri farklı

5) 2014 olan versiyonda kimi trim parçaları değiştirilmiş, 2012 ve 2013lerde ön kapılarda göğüse ve aynaya doğru yaklaşırken bir boşluk görünüyordu 2014lerde ön kapıların trim parçası değiştirilmiş çünkü o boşluk eskilerde 1-1.5 cm iken yenilerde mm boşluk yok.

yine değişen bir prim parçasıda bagaj kapağındaki plastik, eskilerde bagaj açıken eliniz ile aşağı çektiğiniz cep düzken 2014lerde parmaklarınız için yuva yapılmış ve bunun gibi birkaç parça daha.

6) viraj denge çubuğu için henüz bir şey iddia edemiyorum ama henüz şimdilik ondanda ses gelmiş değil

2012 ve 2013lerde sorun teşkil edip 2014lerde giderilmemiş olanlar ise:

1) rüzgar sesi hala sorunlu

2) bagaj sesi hala sorunlu

umarım yeni araç alacaklar için faydalı olur,selamlar.
Pardon ama aracınızı ne zaman aldınız ?

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Pardon ama aracınızı ne zaman aldınız ?

her iki aracımda şirket aracı ve aynı kiralama firmasına ait, bu şu an aldığım araç birisinin istifasnın üzerine boşa düştü bende aylık biraz fark vererek önceki aracımı bununla takas ettim.

araç 2014 ağustos çıkışlı 18binde alalıda 2 hafta oldu.

araç 1.5 dci icon edc 90hp maalesef üzerinde start stop yok

neden sordunuz?

Yıldızsiyahclio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
her iki aracımda şirket aracı ve aynı kiralama firmasına ait, bu şu an aldığım araç birisinin istifasnın üzerine boşa düştü bende aylık biraz fark vererek önceki aracımı bununla takas ettim.

araç 2014 ağustos çıkışlı 18binde alalıda 2 hafta oldu.

araç 1.5 dci icon edc 90hp maalesef üzerinde start stop yok

neden sordunuz?
Direksiyon kutusundan ses gelmemesi garip geldi.Benim aracım da 2014 model eylül ayında aldım aracımı şu an 7bin kmde.3bin kmden beri lanet sesle kullanıyorum arabayı.