2014 Clio 1.5 DCI 90 HP EDC Icon Yakıt Tüketimi ve Elektronik Hata Kayıtları

emrefsk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar,
geçtiğimiz haftalarda 2014 model (trafiğe 2015 çıkışlı) bir Clio 4 aldım. Araç 41.000 KM'deydi.
Ekspertizde beyin elektroniğinde bazı hata kayıtları vardı, fakat ekspertizdeki çalışanlar bunların her araçta bulunabileceğini riskli bir durum olmadığını söylediler. Aldıktan sonra 1000 KM i devirdim, herhangi bir problem/arıza vb. ile karşılaşmadım.
Fakat aracın yakıt tüketimi internette okuduklarımın üstünde gibi geliyor;
Şehir içinde yoğun trafikte 6.8 leri görüyorum, yol boş olduğunda 100-110 civarında hızlarda sabit giderken de en düşük 6.3 litre tüketim gördüm.
Bir depo ile 760 km gittim (Çoğunluk istanbul şehir içi)

Kullanıcılardan şehir içinde trafikte 5 litre altını görenlerin yorumlarını çok duymuştum, şimdi sanki planladığımdan %25-30 daha fazla yakıt tüketiyor gibi araç.

Bu rakamlar normal midir?
Ekspertizde lastiklerin durumu kötü çıkmıştı; şöyle açıklamalar var;

Sol Ön Lastik: 45.13, Kötü
Sol Ön Lastik Diş Derinliği (mm): 4.8, İyi
Sol Arka Lastik: 45.13, Kötü
Sol Arka Lastik Diş Derinliği: 5.7, İyi.
Sağ Arka Lastik: 45.13, Kötü
Sağ Arka Lastik Derinliği: 4.7, İyi.
Sağ Ön Lastik: 45.13, Kötü
Sağ Ön Lastik Derinliği: 5, İyi
*

Oto sanayideki bir usta bu lastikler 5-10 bin KM daha gider dedi, ama lastikler aracın ilk lastikleri, 3 yılı ve 40+ bin KM doldurmuş, değiştirmek gerekir mi?
Lastiklerin durumu yakıt tüketimini çok etkiler mi?

Lastiklerin havası basıncı vs. lyakıt tüketimini etkiler mi?

Bir de ECO modu açık kullanıyorum, ECO kapalı tüketimi gözlemlemedim.

Bir de ekspertiz raporunda Triger Kayışı Zinciri - Yaşı nedeniyle servis kontrolü gerekli yazmışlar. Bu parçayı kaç kmde/yılda değiştirmek gerekiyor?
*

Yakıtı etkileyebilecek tüm faktörler konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

Ceyhunylmz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastikler ömrünü tamamlamış değiştirin. Yeni lastik yakıt tüketimini artırır. Ama eski lastik ile patinaj çekme durumu varsa dengeler.

Lastik havası yakıt tüketimini etkiler.

Triger Seti 4 yıl ve 80 bin km değişir. degistirilmesi gerekiyorsa değiştirin.

Hava filtresine bakın. zamanı geldiyse değiştirin. Yakıt tüketimini etkiler

Son olarakta İnternette yakıt tüketimi konularına girmeyin. Herkesin arabası az yakar çok gider. Yine de eco tuşundan çok uygun devir aralığına gelecek şekilde vites değiştirin. Max torku hangi devirde veriyorsa ona gelecek şekilde vites atın. Fren kullanmayın. Camları kapatın. Yakıt aldığınız yeri değiştirin. Eski sistem litre yakıt hesabı yapın yani tam depo aldığın mazot oranı. Yol bilgisayarından sağlam. Aklıma gelenler bunlar. Çokta yakmıyor araba yeni almışsınız düşer daha

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

serkantuncay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı araç bende var 5.5 yakıyor.

emrefsk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastikler ömrünü tamamlamış değiştirin. Yeni lastik yakıt tüketimini artırır. Ama eski lastik ile patinaj çekme durumu varsa dengeler.

Lastik havası yakıt tüketimini etkiler.

Triger Seti 4 yıl ve 80 bin km değişir. degistirilmesi gerekiyorsa değiştirin.

Hava filtresine bakın. zamanı geldiyse değiştirin. Yakıt tüketimini etkiler

Son olarakta İnternette yakıt tüketimi konularına girmeyin. Herkesin arabası az yakar çok gider. Yine de eco tuşundan çok uygun devir aralığına gelecek şekilde vites değiştirin. Max torku hangi devirde veriyorsa ona gelecek şekilde vites atın. Fren kullanmayın. Camları kapatın. Yakıt aldığınız yeri değiştirin. Eski sistem litre yakıt hesabı yapın yani tam depo aldığın mazot oranı. Yol bilgisayarından sağlam. Aklıma gelenler bunlar. Çokta yakmıyor araba yeni almışsınız düşer daha

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba, öncelikle teşekkürler.
Aldıktan sonra ikinci el ve 40bin km olduğu için yağına motoruna vb. baktırıp yağını değiştirtmiştim,
hava filtresini de değiştirdiler baya kirliydi. Polen filtresi var bir de ellerinde olmadığı için onu değiştirmediler, bu da etkiler mi yakıtı?

Lastik havasına da bir baktırayım lastikleri değiştirmeden önce.

Bir de EDC ve D de kullandığım için vites değiştirme olayını ben yapmıyorum. Ancak gaz pedalını agresif kullanmamaya çalışabilirim (mümkün mertebe sabit hızda pedala yüklenmeden gitmeye çalışıyorum)

İnternet yorumları değil de fabrika verilerinin iki katı olunca anormal bir problem mi var acaba diyor insan.

Aynı araç bende var 5.5 yakıyor.
Selamlar,
Hangi şehirdesiniz, ve nasıl bir kullanım alışkanlığınız var acaba? Yakıtı nereden alıyorsunuz?

emrefsk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
foruma baktığımda uzun yolda benzinlide bile 6'nın altını, hatta 5 litrenin altını görenler var ortalama tüketimde.
Bir şeyler ters gibi hissediyorum, dizel olmasına rağmen...

serkantuncay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İstanbul Anadolu yakası Opet alıyorum.

serkantuncay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sakin kullanıyorum Beykoz Bakırköy y. Bosna b. Düzü Esenyurt yapıyorum. Trafijteyim yani

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynı araçtan bendede var her seferinde ölçerim yakıtı. ortalama yı falan boş verin. bu760 km. yaklaşık 40 lt ile ve hep şehir içi yaptıysanız gayet normal. hatta bu km700 e kadar düşebilir. uzun yolda km. yükselir hatta hep uzun yol ve sabit 100 km hız ile 1000 km aşar bu rakam. önemli olan aracın km de kaç para yaktığı. şu an için bizim arabalar ortalamada 30 kr. yakıyor. bu rakamın 16 kr. lara düştüğü zamanları da biliyorum mazot ucuzken tabi. sizede öneririm her seferde km. nizi sıfırlayın depoyu fulleyin bir depoda ne kadar km yapıyorsunuz ve km de kaç kuruş yakıyorsunuz ölçün. ve kaç lt. mazot koyduğunuza da bakın tabi. ben hep böyle yaparım kafam rahat olur ne yakıyor ne gidiyor bilirim.

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eco tuşunu da hiç kullanmam bu arada dip not olsun diye söyleyeyim.