2020 Megane 1.5 DCI-EDC 115 HP (7ileri Vites) - 2017 ile arasındaki fark

Birkan61

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
zHEa7G.jpg

eJUbim.jpg

sEtveQ.jpg

qwR4vl.jpg

AamqwH.jpg

m50nIE.jpg

33cQNi.jpg

GGZauZ.jpg

PP9iL6.jpg

XvsTCx.jpg

ADyOQH.jpg

Renocumali

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yıllık yaptığınız km bakınca size dizel motor farzmış kardeşim :)

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kendini kandırma lütfen %30 nedir. Mümkün değil.
Mühendisler %3-5 kazanmak için milyonlarca Euro harcıyor.

Arkadaşın dediğine katılıyorum 5,1 yaktığınız yerde 1,5 Dci 3,5 yakar...

Ayrıca ben o zaman 350nm -400 nm torku olan aynı tip araç kullandığımda 3lt mi yakacak ?

Dediğiniz kadar büyük fark olsa başka Türkiye'de 1 benzinli araç satılmaz herkes bu aracı alır.
Ben gerçekçi bir insanım mümkün değil.

Not: Bu arada ilk mesajda yazacaktım. Tüm cümlelerinizde noktalama vb. yok. Okurken ben şahsen 3.ü de anlayabiliyorum.

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tum insanlarda şöyle bir düşünce var,
Dizele fazla para verceğime benzinli alırım zaten çok yakıt farkı olmuyor olsa da az km yapiyorum vs vs. Dizele verceğim ucret farkida cebimde kalır. Bunu dusunerek kendilerini avutuyorlar. Sonuc olarak dizel aracı benzinliden pahaliya alip benzinliden pahali satiyoruz. Hic bir kosulda birbirine yakin motor hacimlerindeki araçlarda benzinli aracin dizel aractan daha az yakmasi gibi birsey calisma prensibine gore bile mumkun degil.

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tum insanlarda şöyle bir düşünce var,
Dizele fazla para verceğime benzinli alırım zaten çok yakıt farkı olmuyor olsa da az km yapiyorum vs vs. Dizele verceğim ucret farkida cebimde kalır. Bunu dusunerek kendilerini avutuyorlar. Sonuc olarak dizel aracı benzinliden pahaliya alip benzinliden pahali satiyoruz. Hic bir kosulda birbirine yakin motor hacimlerindeki araçlarda benzinli aracin dizel aractan daha az yakmasi gibi birsey calisma prensibine gore bile mumkun degil.

Bende tam bu nedenler ile avutuyordum kendimi. Sonradan anlıyor insan sürekli benzin alıp gaza basmaya korkunca.
Benzinli araca 5 kişi binip 130km klima açık yol git ortalamaya bakınca gözden yaş getirir :D
Dizeli yükle yükle bas. Tapa gaz gitsen zaten yakacağı 6.5litre :)

Birkan61

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Devamlı 180-200km gidince ortalama tüketim 7.1 oluyor :)

Arabam 2600 km’de şuan, bugün adblue öngörünüz 2400km diye bi uyarı verdi

Servisle konuştuğumda 2400km boyunca adblue eklemezsem araç çalışmazmış..

Opete girip pompadan 30 tl adblue alıp adblue deposunu fullemiş oldum. Kaç litre aldı hatırlamıyorum ama bu km de adblue azalması bana anormal geldi. Bildiğim kadarıyla 1000 litre mazota 40 litre adblue gerekli.

şahsi düşüncem (umarım öyledir) arabayı sıfır alırken yakıt deposu boş veriliyor, bu adblue deposuda boş sayılırdı herhalde

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tüm yazılanlara sonsuz derecede katılarak şunu eklemek istiyorum. 2011 yılında beri dizel araç kullanıyordum. Yılda 8-10 bin km yol yapıyorum. ne yazikki yüzde 80-85 şehiriçi kullanıyorum.En son aracım 2013 Clio 4 1.5 DCI di. Aslında dizel ve benzinli arasında seçimi doğru yapabilmek çok önemli. Şöyle söyliyim eğer şehiriçi araç kullanımınız çok yoğunsa adblue du dpf di dizel araba başınıza bela oluyor ben çok severek kullandığım aracımı dpf ve oksijen sensörü arızasını çözemediğim için 70bin kilometrede üzülerek sattım. Eğer ayda veya 2 ayda bir uzun yol yapma şansım olsaydı bu başıma gelmeyecekti biliyorum çünkü önceden Antalya Muğla en kötü 2 ayda gidiyordum araba canavar gibiydi. 2017de Diyarbakır'a geldim ve bugüne kadar Clio ile sadece 2 kere şehir dışına çıkma şansım oldu ve araba resmen dpf egzoz emisyon diye diye kafayı yedi yazın iyiydi ama kış aylarinda yakıtı çok arttı.6.5 litreleri gördü şehiriçi Clio 4 grubunda bile kaç kere yazdım servise bile verdim arabayı sorunu çözemedim. Belki benim şanssızlığım ama internette marka farketmeksizin bu dpf belası ile uğraşan bir sürü kişi video var. Benim 1.3 tce ile ortalamam yazın 6.8 kışın 7.1 şehiriçi hiç dikkat etmiyorum arabalara bu paraları verip benzinli ile dizel arasındaki litre farkını dert etmekte ayrı saçmalık ama 1.3 tce çok zevkli onu söyleyebilirim. Muğla'dan Diyarbakır'a 1385 km 80 litre benzin ort.5.8 ile geldim ne yavaş ne hızlı hız sınırlarında bir yolculuktan ile. Cliom ile giderken de aynı şekilde 4.6lt ile gitmiştim.

Yalnız şöyle bı not düşeyim konu sahibi yılda 90-100 bin yazmış yıllık bu kadar kullanıma kesinlikle dizel tercih sebebidir.

Kazasız belasız sürüşler dilerim.

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
7 ileri ile 6 ileriye göre daha iyi olmuş aynı devirdeki hızlar.

Ancak anlamadığım 2020 ile yakıt tüketimleri de artmış.

Ben alırken ş.dışı 3.6 idi şimdi 3.9 olmuş. Az bir fark değil. Ben azalmasını bekliyordum açıkçası.

şehiriçide 4.2 idi 4.9 olmuş.. Renault bir tık geriye götürmüş dci tüketimlerini neden acaba? 7 ileriye de geçti halbuki..

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben bu tüketim olayını zaten kendi adıma hiç bir zaman tam çözebilmiş değilim. Misal şuan ki ortalamam 1400 km de 5.9 lt sadece 260 km. si şehir dışı gerisi hep şehir içi kullanım bunun yanı sıra gerçekten çok sakin araç kullanan birisiyim :) En son depoyu fulleyerek hesapladım mesala.
90.59 TL 13.46 litre ile 198.3 km yol yapmışım. Bu da ortalama 6.7 litreye geliyor 100km de.

Renocumali

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
7 ileri ile 6 ileriye göre daha iyi olmuş aynı devirdeki hızlar.

Ancak anlamadığım 2020 ile yakıt tüketimleri de artmış.

Ben alırken ş.dışı 3.6 idi şimdi 3.9 olmuş. Az bir fark değil. Ben azalmasını bekliyordum açıkçası.

şehiriçide 4.2 idi 4.9 olmuş.. Renault bir tık geriye götürmüş dci tüketimlerini neden acaba? 7 ileriye de geçti halbuki..

Şehir içinde dci motor 5 litre yakar minimum, siz bence ortalama değerini sıfırlayın ve birde öyle deneyin. Uzun yolda 4,2 olabilir. Son çıkan dci ların kimyasıyla oynamışlar bu net. 1.3 tce 140 bg 240nm tork araç neredeyse dizel seviyesinde olmuş. 60 litre ile 960km yol yaptım. Benzinli motor için bu bir devrim :) ortalamam 5.5 litre