2020 Megane 1.5 DCI-EDC 115 HP (7ileri Vites) - 2017 ile arasındaki fark

Renocumali

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tum insanlarda şöyle bir düşünce var,
Dizele fazla para verceğime benzinli alırım zaten çok yakıt farkı olmuyor olsa da az km yapiyorum vs vs. Dizele verceğim ucret farkida cebimde kalır. Bunu dusunerek kendilerini avutuyorlar. Sonuc olarak dizel aracı benzinliden pahaliya alip benzinliden pahali satiyoruz. Hic bir kosulda birbirine yakin motor hacimlerindeki araçlarda benzinli aracin dizel aractan daha az yakmasi gibi birsey calisma prensibine gore bile mumkun degil.
Size bol adblue eklemeli ve dizel partikül filtre temizlemeli günler dilerim. Katalizörünüz Gönlünüz kadar ferah olsun :))

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben bu tüketim olayını zaten kendi adıma hiç bir zaman tam çözebilmiş değilim. Misal şuan ki ortalamam 1400 km de 5.9 lt sadece 260 km. si şehir dışı gerisi hep şehir içi kullanım bunun yanı sıra gerçekten çok sakin araç kullanan birisiyim :) En son depoyu fulleyerek hesapladım mesala.
90.59 TL 13.46 litre ile 198.3 km yol yapmışım. Bu da ortalama 6.7 litreye geliyor 100km de.

Aracın gösterdiği genel ortalama doğru olmuyor. Benim aracım 1.3 tce şuan 4.860kmde ve bunun 3.500kmsi sadece şehiriçi olmasına rağmen yol bilgisayarı 6.0/100km gösteriyor ama bu soğuk havalarda benim pompa ölçümüm 7.1/100km. Yazın araç 5.8/100 gösterirken ölçümüm 6.7-6.8/100 arası gidip geliyordu. Aynı araçtan babamda da var beraber almıştık o çok sakin kullanıyor. 6.0-6.2/100 civarı geziyor onunki şehiriçi sakin bı sürücüdür

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben bu tüketim olayını zaten kendi adıma hiç bir zaman tam çözebilmiş değilim. Misal şuan ki ortalamam 1400 km de 5.9 lt sadece 260 km. si şehir dışı gerisi hep şehir içi kullanım bunun yanı sıra gerçekten çok sakin araç kullanan birisiyim :) En son depoyu fulleyerek hesapladım mesala.
90.59 TL 13.46 litre ile 198.3 km yol yapmışım. Bu da ortalama 6.7 litreye geliyor 100km de.
Bir sıkıntı var bence.

https://r.tapatalk.com/shareLink/to...&share_fid=27335&share_type=t&link_source=app

1 yıllık yakıt tüketim bilgilerim mevcut. Ben 2.5 yıldır aralıksız takip ediyorum. 25bin km ortalama 31 kuruş civarı. %75 ş içi işe git gel trafiği.

Sent from my RMX2061 using Tapatalk

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şehir içinde dci motor 5 litre yakar minimum, siz bence ortalama değerini sıfırlayın ve birde öyle deneyin. Uzun yolda 4,2 olabilir. Son çıkan dci ların kimyasıyla oynamışlar bu net. 1.3 tce 140 bg 240nm tork araç neredeyse dizel seviyesinde olmuş. 60 litre ile 960km yol yaptım. Benzinli motor için bu bir devrim :) ortalamam 5.5 litre
Reno için devrim i evet :)

Ben 2012 yılında aldığım hala babamın kullandığı jetta 1.2 tsi ile 100km altına hiç inmeden 5.2 5.3 yakıyorum uzun yolda :)

Renocumali

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Reno için devrim i evet :)

Ben 2012 yılında aldığım hala babamın kullandığı jetta 1.2 tsi ile 100km altına hiç inmeden 5.2 5.3 yakıyorum uzun yolda :)

Uzun yol 120 km sabit 4,3 litre yakıyor 1.3 tce 140 bg bu sefer oldu :) devrim gerçekleşti.

Birkan61

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Abiler tekrar selamlar olsun herkese, dizelmiş benzinmiş boşverin, koronasız günlerimiz olsun inşallah :D

Hesabımızı şu şekilde yapsak nasıl olur acaba ;

Ben arabayı aldığımda 1.3 TCe EDC, 1.5 DCi EDC ile arasındaki fiyat farkı tam 30.500 liraydı

Benim kadar yüksek km yapan ve biraz süratli araç kullananlar için dizel avantajlı olacaktır kanaatindeyim.

Şayet normal bir binici aile arabası olarak düşündüğümüz zaman, benim kadar km yapmayan, aracı stabil kullanan biri için, tercih ettiği 1.3 TCe ile 1.5 DCi arasında çok üzecek veya can yakan derecede fark olmayacağını düşünüyorum.

Aklıma gelmişken şunuda paylaşayım; 2017 Megane 4 aracımda Eco mod'un bir esprisini görememiştim pek, gerek gaz tepkisi gerek ortalama olarak.
2020 olanda ise düğmeye bastığım an ( eco aktif edilen an ) aracın gaz tepkimesinin yumuşadığını anlayabiliyorum. Bu araçta daha olumlu çalıştığını düşünüyorum, tüketime etkisini henüz hesaplamadım. Yıllardır olan bi alışkanlığım marşa basar basmaz start stop kapatır, eco devamlı kapalı konumdadır bende.

Size bol adblue eklemeli ve dizel partikül filtre temizlemeli günler dilerim. Katalizörünüz Gönlünüz kadar ferah olsun :))

Renocumali bey (isminizi bilmiyorum bağışlayın lütfen), benim düzenli yakıtı aynı firmadan almış olmam veya sürekli uzunyolda aracı devirli kullanmamdan mıdır bilemiyorum, renault megane dci araçlarında hiç bir zaman katalizör uyarısı almadım.

Daha önce;
2015 Megane 3 HB 1.5 DCi EDC ( 174.000 km )
2017 Megane 4 Sedan 1.5 DCi EDC ( 180.000 km ) kullandım. Tamamen tek şöför, ağırlıklı uzun yol ve yakıtların tamamı Opet'ten alındı.

Adblue konusuna birşey diyemiyorum aracım daha yeni 4000 km oldu ve 2600 km'de iken Adblue uyarısı alıp tam 10 litre adblue aldı deposu. Sıfır araç alındığında yakıt deposu gibi orasıda boş sayılırdı diye tahmin ediyorum fakat ilerleyen zamanlarda göreceğiz bunu.

İnternette küçük çaplı yaptığım bir araştırmada 1000 litre yakıta 40 litre Adblue ihtiyacı olduğu yönünde.

Son düzenleme:

Renocumali

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abiler tekrar selamlar olsun herkese, dizelmiş benzinmiş boşverin, koronasız günlerimiz olsun inşallah :D

Hesabımızı şu şekilde yapsak nasıl olur acaba ;

Ben arabayı aldığımda 1.3 TCe EDC, 1.5 DCi EDC ile arasındaki fiyat farkı tam 30.500 liraydı

Benim kadar yüksek km yapan ve biraz süratli araç kullananlar için dizel avantajlı olacaktır kanaatindeyim.

Şayet normal bir binici aile arabası olarak düşündüğümüz zaman, benim kadar km yapmayan, aracı stabil kullanan biri için, tercih ettiği 1.3 TCe ile 1.5 DCi arasında çok üzecek veya can yakan derecede fark olmayacağını düşünüyorum.

Aklıma gelmişken şunuda paylaşayım; 2017 Megane 4 aracımda Eco mod'un bir esprisini görememiştim pek, gerek gaz tepkisi gerek ortalama olarak.
2020 olanda ise düğmeye bastığım an ( eco aktif edilen an ) aracın gaz tepkimesinin yumuşadığını anlayabiliyorum. Bu araçta daha olumlu çalıştığını düşünüyorum, tüketime etkisini henüz hesaplamadım. Yıllardır olan bi alışkanlığım marşa basar basmaz start stop kapatır, eco devamlı kapalı konumdadır bende.

Renocumali bey (isminizi bilmiyorum bağışlayın lütfen), benim düzenli yakıtı aynı firmadan almış olmam veya sürekli uzunyolda aracı devirli kullanmamdan mıdır bilemiyorum, renault megane dci araçlarında hiç bir zaman katalizör uyarısı almadım.

Daha önce;
2015 Megane 3 HB 1.5 DCi EDC ( 174.000 km )
2017 Megane 4 Sedan 1.5 DCi EDC ( 180.000 km ) kullandım. Tamamen tek şöför, ağırlıklı uzun yol ve yakıtların tamamı Opet'ten alındı.

Adblue konusuna birşey diyemiyorum aracım daha yeni 4000 km oldu ve 2600 km'de iken Adblue uyarısı alıp tam 10 litre adblue aldı deposu. Sıfır araç alındığında yakıt deposu gibi orasıda boş sayılırdı diye tahmin ediyorum fakat ilerleyen zamanlarda göreceğiz bunu.

İnternette küçük çaplı yaptığım bir araştırmada 1000 litre yakıta 40 litre Adblue ihtiyacı olduğu yönünde.

Merhaba ismim Ali. Aynen devirli kullanmak gerekli 2 ayda bir, 4 bin devirde 10 dk siyah kurumları yakmak gerekli. Mazot filtresi 2 bakımda bir değişmiş olmalı ve en önemlisi dizel yakıt kaliteli olmalı. Benzinde bunu yapamazlar, benzin dışında konjlan en ufak su vb aracı hemen boğar belli eder ama dizel yakıt yüzde 20 eski yağ koyabilirler bildiğin atık yağ. Buda enjektöre ve partikül filtrelerine zarar verebilir. Benzinli aracın en sevdiğim yanı yağını ve motor suyunun kontrolüne dikkat etmek. Başka bir sorunu olmaz. Balataları 50 binde aküyü 4 yılda bir değiştirirsin motor zincirliyse zaten triger değişimi olmaz(1.3 tce :)) ) ses yaparsa oda 200 binde olur. Başka masraf vermez. herşey ok. Dizel bana göre pimi çekilmiş el bombası gibi bakım yapmazsan güm :)) pimi asla bırakmayın.

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Uzun yol 120 km sabit 4,3 litre yakıyor 1.3 tce 140 bg bu sefer oldu :) devrim gerçekleşti.

Yürü be.. Reno mühendisler yapamadı ama siz başardınız :D

şiçi : 7.0
ş.dışı : 5.1 (Buda tek kişi en iyi şarlarda 90km ile)

Ama siz 120km ile 4.3. Şefin sırrı nedir acaba :D

Renocumali

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Osmaniye de yaşamak :) yollar düz otoban çevre bağlantı yolları mevcut. 7 tepe iatanbul gibi değil
. buralar düz şehirde trafik kaosu yok. şefin sırrı bu :))

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

sizin de bildiğiniz gibi testler olabilecek en iyi senaryo ile düz yolda yapılıyor. Eğer yokuş aşağı giderseniz ortalamada 2 lt bile yakarsınız :)