6 ay eğitimle polis alimlari...

ardadrmz

Arda Durmaz, T.C Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
polis-670x356.jpg

6 AY EĞİTİMLE POLİS OLUYORLAR

Türkiye’nin polis ihtiyacını karşılayabilmek için açılan Polis Meslek Eğitim Merkezleri’nde (POMEM) üniversite mezunu adaylar 6 ay eğitim alıp polis oluyor. Her yıl binlerce polis yetiştiren Polis Meslek Eğitim Merkezleri’nde adayların ve ailelerinin sağlık güvenceleri sorun teşkil ediyordu. Bu kişilerin öğrenci olarak sağlık hizmeti alabilmeleri de mümkün değil. GSS’ye göre öğrenci olanların en fazla 25 yaşına kadar sağlık hizmeti alabilmesi mümkün. Ancak üniversite mezunu olan POMEM öğrencilerinin önemli bir bölümü 25 yaşın üzerinde.

Uzun süredir çözüm arayan Emniyet Genel Müdürlüğü, bu kişilerin memur öğrenci kapsamında değerlendirilerek sağlık hizmeti alabilmeleri formülünü önermişti. Ancak bu formül de kabul görmemişti. Adeta krize dönen POMEM öğrencilerinin sağlık hizmeti,torba yasa ile kanuni düzenlemeye kavuşuyor. Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren yasaya eklenen bir madde ile bu kişilerin GSS kapsamındaki sağlık primlerini Emniyet Genel Müdürlüğü karşılayacak. Evli olanların eş ve çocuklarının sağlık primleri de yine Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ödenecek.

2 BİN 830 KİŞİ EĞİTİM GÖRÜYOR

İstanbul Arnavutköy, İzmir Bornova, Mersin, Merzifon, Bilecik, Karabük ve Çankırı’da eğitim veren POMEM müdürlüklerinde her yıl binlerce kişi polis oluyor. Halen bu okullarda 2 bin 830 kişi eğitim görüyor. Bu sene de POMEM’e binlerce polis adayının alınması bekleniyor. POMEM’e girmek isteyen adayların KPSS-P3 puan türünden Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirleyeceği taban puan ve üzerinde puan almaları şartı aranıyor. 4 yıllık üniversite mezunlarının başvurabildiği POMEM’de yaş sınırı bayan adaylar için 28, askerliklerini yapmış erkek adaylar için 30.

ketoral

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
zamanında bende başvurmuştum..mülakat var 3 aşamalı sağlık-sözlü-spor... ayrıca şu dönemdeki polislerin durumunu görünce iyiki polis olmamışım diyorum..

C.Kaan

Kaan ÖNTAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sadece 6 Ay Eğitim İle Adamı Polis Yapıyorsun Sonra Bu Adamlar Katil Oluyor Eee Gayet Normal ...

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Sadece 6 Ay Eğitim İle Adamı Polis Yapıyorsun Sonra Bu Adamlar Katil Oluyor Eee Gayet Normal ...

Evet işin traJikomik tarafıda bu.............

ardadrmz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
zamanında bende başvurmuştum..mülakat var 3 aşamalı sağlık-sözlü-spor... ayrıca şu dönemdeki polislerin durumunu görünce iyiki polis olmamışım diyorum..

bende su dönemdeki öğretmen atamalarının durumunu gördükçe inşallah polis olurum diyorum

ketoral

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende su dönemdeki öğretmen atamalarının durumunu gördükçe inşallah polis olurum diyorum

sende haklısın bir an önce atanıp maaş ve düzenli hayata geçmek istiyorsun..öğretmen atamalarındada puanlar çok yüksek 87 ile fen bilgisi öğretmeni arkadaşım atanamadı benimde..polislik zaten atanamayıp veya iş bulamayıp en son çare olan bir yer..kötü bir meslek değil ama zor meslek herkes kaldıramıyor..zaten yüzde 80 i belli gruplar tarafından yerleştirilmiş emniyetin içine..polis olan arkadaşlarım var benimde yakındıkları tek şey özlük haklarının daha iyi olması ve polisin sahipsiz olması..gezi olaylarında gördük adamlar kaç gün evine gidemedi ve yerlerde yattı..çoğuda zaten kafayı kırıyor baskıdan dolayı..çünkü hep emir hep emir yapcaksın diyorlar..ben şuanda iyiki olmamışım diyorum..

ardadrmz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sende haklısın bir an önce atanıp maaş ve düzenli hayata geçmek istiyorsun..öğretmen atamalarındada puanlar çok yüksek 87 ile fen bilgisi öğretmeni arkadaşım atanamadı benimde..polislik zaten atanamayıp veya iş bulamayıp en son çare olan bir yer..kötü bir meslek değil ama zor meslek herkes kaldıramıyor..zaten yüzde 80 i belli gruplar tarafından yerleştirilmiş emniyetin içine..polis olan arkadaşlarım var benimde yakındıkları tek şey özlük haklarının daha iyi olması ve polisin sahipsiz olması..gezi olaylarında gördük adamlar kaç gün evine gidemedi ve yerlerde yattı..çoğuda zaten kafayı kırıyor baskıdan dolayı..çünkü hep emir hep emir yapcaksın diyorlar..ben şuanda iyiki olmamışım diyorum..

çok haklısınız aynı yorumları bende çok dinledim bizzat 1.ağızdan ama seninde dediğin gibi atamalar cok sıkıntılı durumda ve bu meslek son çare görülmekte.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş

bana göre eğitim aileden gelir.
aileden eğitim almadıysa 6 ay değil 60bin ay eğit yine bir halt olmaz:)

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
30 yaş sınırı 35 olmalı.
turkiyenin durumu belli.

C.Kaan

Kaan ÖNTAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bana göre eğitim aileden gelir.
aileden eğitim almadıysa 6 ay değil 60bin ay eğit yine bir halt olmaz:)

Orası Ap Ayrı Bir Mevzu Ama Kimse 6 Aylık Eğitim İle Yontulmaz qw