ABS Hakkında bir Soru

CanTRGT

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar aracımla 2 gündür giderken bişey fark ettim onu size soracağım sizdede öylemi. Adanada ikamet ediyorum. Geçen gün servise giderken biriaz süratliydim ortalama 100 km flan yani bir makasa gireyim dedim sağımda bi araç önde bi araç vardı sağımdaki araç biraz daha hızlanınca bende araya giremeyceğimi düşündüm ve frene asıldım öndeki araca girmemek için fren pedalından anladım abs nın devreye girdiğini tak tak diye kademe kademe düşüyordu sanki fakat sanki tekerler kaydı gibime geliyor. Öyle hissettim ve kayma sesi duydum. ABS'de teker kaymaz diye biliyordum. Aynı olay dün de başıma geldi yine pedal aynı tepkiyi verdi ve kaydı tekerler sanki. Sizce bu normal mi ? Ve dün aracımı yıkadım ön tekerlere su tutunca içinden siyahca su aktı. Sizce bu normal mi ? Kayması yani? Allahtan araç savurmadı kendini.

GokhanRS

Gökhan GÜMÜŞ ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
abs tekerler kaymadan devreye girmez. teker kayar ondan sonra abs devreye girer. yani herşey normal.

CanTRGT

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam bende korktum ya dedim acaba abs de de mi sorun var. Çünkü tam servise giderken oldu. Adam bilgisayara bagladı hersey normal demişti. ESC ışığı için gitmiştim. Yani kayar ondan sonra mı devreye girer yoksa kayarken mi girer anlamadım vallaha

gizmo35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ABS devreye gireceğini tekerleğin kaymasından algılıyor zaten, kayma kesildiği zaman tekrar kayana kadar baskı uyguluyor (ayağınız hala frendeyse tabi)

CagdaAktan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
akan siyah su da fren balatasının kömürü, problem yok :)

CanTRGT

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar ama keşke hiç kaymasa normal yolda kayar diyorlar hatta normal frenler abs den daha iyiymiş normal şartlarda

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ABS, her tekerleğin yakınında dönme hızını algılayarak tekerleklerin çekiş kaybettiği ve kilitlenmek üzere olduğunu algılayan sensörlere sahiptir. Elektronik kontrol ünitesi (ECU- Electronic Kontrol Unit) bu sinyalleri değerlendirerek, fren basıncını değiştirmek yoluyla tekerlek kilitlenmesini önleyen hidrolik kontrol ünitesine (HCU- Hydraulic Kontrol Unit) komutlar gönderir.

ABS Normal frenden çok çok üstündür birebir canınızın güvenliği için çok faydalıdır..

C.Kaan

Kaan ÖNTAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ABS Sistemi Lastikleri Tam Olarak Kilitlemez İlk Frene Asıldığınızda Bir Kızaklama Sesi Duymanız Normal Ardından ABS Devreye Girerek Aralıkları İle Diski Sıkıp Bırakarak Aracınızın Durmasını Sağlayacaktır :eyv

Onurksk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar ama keşke hiç kaymasa normal yolda kayar diyorlar hatta normal frenler abs den daha iyiymiş normal şartlarda

Çok sağlam ve tehlikeli frenler yaptım dediğiniz kadar kaydığını bu güne kadar hiç fark etmedim anında abs devreye girip padal takırdamaya başlıyor yani aracın kayması ve abs'nin devreye girme anındaki süre çok kısa olması lazım. Bu arada abs fren mesafesini kesinlikle kısaltmıyor hatta aksine bir miktar uzattığıda kanıtlandı. Sadece kilitlenme olmadığı için manevra ve direksiyon hakimiyeti sağlıyor. Şehir içinde avantaj ve dezavantaj oluşturduğu durumlar çok var

Renault

Süper Moderator
34-İstanbul
renoda herşey kontrol altında olsada dikkatli kullanın