ABS Hakkında bir Soru

CanTRGT

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok sağlam ve tehlikeli frenler yaptım dediğiniz kadar kaydığını bu güne kadar hiç fark etmedim anında abs devreye girip padal takırdamaya başlıyor yani aracın kayması ve abs'nin devreye girme anındaki süre çok kısa olması lazım. Bu arada abs fren mesafesini kesinlikle kısaltmıyor hatta aksine bir miktar uzattığıda kanıtlandı. Sadece kilitlenme olmadığı için manevra ve direksiyon hakimiyeti sağlıyor. Şehir içinde avantaj ve dezavantaj oluşturduğu durumlar çok var

Hocam nerdeyse 100 km hızla gidiyordum anlık bişey olduğundan o an deneme yapmadığımdan hiç farkına varmadım yani ama dediğiniz gibi manevrada flan iyi normalde fren mesafesini uzatıyor.

gizmo35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yağmurlu havada biri önünüze kırsın ve siz de panik fren yapın. Bakın o zaman ABS fren mesafesini uzatıyor mu kısaltıyor mu. Gidip F1 pistinde fren yaparsanız (kaymak asfalt, tozsuz, kaliteli) ABS olmayan araba biraz daha kısa mesafede durabilir, çünkü tekerlekler kızaklar ve lastiğin sürtünme direnci daha fazla olduğundan bir kaç metre daha kısa mesafede durabilirsiniz. Ama bizim yollarda böyle kaliteli bir asfalt kullanılmadığından ve üzerinde her türlü madde bulunduğundan (toz, yağ vs.) kuru asfaltta bile ABS daha iyidir. Ani bir durumda asılın frene sonuna kadar, zaten bu arabalarda acil fren desteği de var (AFU), mümkün olan en kısa mesafede duracaktır..

Onurksk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yağmurlu havada biri önünüze kırsın ve siz de panik fren yapın. Bakın o zaman ABS fren mesafesini uzatıyor mu kısaltıyor mu. Gidip F1 pistinde fren yaparsanız (kaymak asfalt, tozsuz, kaliteli) ABS olmayan araba biraz daha kısa mesafede durabilir, çünkü tekerlekler kızaklar ve lastiğin sürtünme direnci daha fazla olduğundan bir kaç metre daha kısa mesafede durabilirsiniz. Ama bizim yollarda böyle kaliteli bir asfalt kullanılmadığından ve üzerinde her türlü madde bulunduğundan (toz, yağ vs.) kuru asfaltta bile ABS daha iyidir. Ani bir durumda asılın frene sonuna kadar, zaten bu arabalarda acil fren desteği de var (AFU), mümkün olan en kısa mesafede duracaktır..

Ben Abs kötüdür, işe yaramıyor demedim tabiki harika bir sistem çok işe yarıyor hatta ani menevra ve panik frenle bir çok kez vurmaktan kurtardı beni :) Ama ABS kullanıcıya ve yol şartlarına göre değişkenlik gösteren bir sistemdir bu durumda uzmanlarca incelenmiş ve çokça tartışmaya yol açmıştır googlede sayfalarca örneği var :) Ayrıca F1 pistinede gerek yok sol şeritteyim sağ taraf ful dolu kaçıcak yer yok önümdeki araba sarı şıkta frene bastı zank diye durdu freni kitledim manevra şansım yok sabit kaya kaya kuru ve temiz asfaltta gidiyoruz burada ABS'nin avantaj ve dezavantajları devreye giriyor işte. Bir çok arabanında resmi kullanma klavuzunda yazar Abs size manevra şansı tanır,fren mesafesini kısaltmaz hatta belirli bir oranda uzatabilir diye...

gizmo35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben Abs kötüdür, işe yaramıyor demedim tabiki harika bir sistem çok işe yarıyor hatta ani menevra ve panik frenle bir çok kez vurmaktan kurtardı beni :) Ama ABS kullanıcıya ve yol şartlarına göre değişkenlik gösteren bir sistemdir bu durumda uzmanlarca incelenmiş ve çokça tartışmaya yol açmıştır googlede sayfalarca örneği var :) Ayrıca F1 pistinede gerek yok sol şeritteyim sağ taraf ful dolu kaçıcak yer yok önümdeki araba sarı şıkta frene bastı zank diye durdu freni kitledim manevra şansım yok sabit kaya kaya kuru ve temiz asfaltta gidiyoruz burada ABS'nin avantaj ve dezavantajları devreye giriyor işte. Bir çok arabanında resmi kullanma klavuzunda yazar Abs size manevra şansı tanır,fren mesafesini kısaltmaz hatta belirli bir oranda uzatabilir diye...

K.yakalı dostum ben de tam ondan bahsediyorum işte, kuru asfalt tamam ama temiz asfalt nerede var? Ben diyorum ki yol şartları sürekli değişken olduğu için ve acil bir durumda panik halde fren yapacağımız için ABS daha iyi diyorum. Yoksa bilinçli olarak temiz asfaltta aynı noktada fren yapsak ABS olmayan tabi ki daha kısa mesafede durur.

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar aracımla 2 gündür giderken bişey fark ettim onu size soracağım sizdede öylemi. Adanada ikamet ediyorum. Geçen gün servise giderken biriaz süratliydim ortalama 100 km flan yani bir makasa gireyim dedim sağımda bi araç önde bi araç vardı sağımdaki araç biraz daha hızlanınca bende araya giremeyceğimi düşündüm ve frene asıldım öndeki araca girmemek için fren pedalından anladım abs nın devreye girdiğini tak tak diye kademe kademe düşüyordu sanki fakat sanki tekerler kaydı gibime geliyor. Öyle hissettim ve kayma sesi duydum. ABS'de teker kaymaz diye biliyordum. Aynı olay dün de başıma geldi yine pedal aynı tepkiyi verdi ve kaydı tekerler sanki. Sizce bu normal mi ? Ve dün aracımı yıkadım ön tekerlere su tutunca içinden siyahca su aktı. Sizce bu normal mi ? Kayması yani? Allahtan araç savurmadı kendini.

yaşadığın durum normal, abs çalışıyor aracında sıkıntı yok. akan koyu renk su biriken balata tozundan kaynaklı her araçta birikir.

ketoral

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
düz yolda düzgün bir yolda ise lastiklerden kızaklama gibi ses gelmesi normaldir..tam kızaklama yapmaz kısa kısa sıkar bırakır lastikleri abs..sen lastiklerden ötme sesini duyunca öyle düşünmüşündür..