Abs ışığı..!

*Gökhan42

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün Sabah köyden konya merkeze giderken Göstergede aniden ABS ışığı belirdi arabada yolcu cok oldugu icin ABS'yi deneme fırsatım olmadı Kontak ac kapat yaptım söndü.. Bugun dönüşte arabada yanlızdım ABS ışığı yine yandı VE frenleri denedim ışık yanarken ABS devrede değildi frene bastıgımda normal düz sistem gibi Kayıp gitti.. Kontak kapattım actım ışık söndü Tekrar Freni denedim ABS devreye girdi.. Bu ışık neden yanıyor arada Temassızlıkmı var Yoksa baska bi sorunmu ? daha once basına gelen varmı ?

Son düzenleme:

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun Gökhan kardeşim. Elektrik bağlantısında temassızlık var sanırım. İyi bir elektrikçiye göster istersen.

Ziya10

Ziyaettin AVCI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim başıma da bir kez geldi. ABS ve el freni ışıkları yandı (ABS yi denedim çalışmıyordu) bi kaç gün böyle kaldı daha sonra kendiliğinden 2side söndü (ABS şuan çalışıyor) bir daha yanmadılar.

*Gökhan42

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun Gökhan kardeşim. Elektrik bağlantısında temassızlık var sanırım. İyi bir elektrikçiye göster istersen.
Sürekli yapmıyorki elektrikciye gitsem kesin düzelir :D benım araba boyle gecen yıl bazen tekleme yapıyordu birden cekisten dusuyordu tam tamircide duruyordum duzeliyordu cıkıyordum baslıyordu En son actım kaputu arızayı kendim buldum. cift bobin var kabloları oynattım bi bobinin soketi tam oturmuyordu o soket değişti düzeldi. Abs ısıgı yanıyor kapatıp acıyorum kontagı duzeliyor..

*Gökhan42

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim başıma da bir kez geldi. ABS ve el freni ışıkları yandı (ABS yi denedim çalışmıyordu) bi kaç gün böyle kaldı daha sonra kendiliğinden 2side söndü (ABS şuan çalışıyor) bir daha yanmadılar.
evet ısık yanarken ABS devre dışı

resatsirin

Reşat ŞİRİN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ABS sistemının sigortası var Scenıc 1 (2002) Model aracımdada aynısı basıma geldı kitapcıga bakın ya direksıyon altında olabılır sıgortası yada motor beyın ıcınde olma ıhtımalı var

*Gökhan42

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
ABS sistemının sigortası var Scenıc 1 (2002) Model aracımdada aynısı basıma geldı kitapcıga bakın ya direksıyon altında olabılır sıgortası yada motor beyın ıcınde olma ıhtımalı var
Aradabir Yakıyordu az once kısa mesafe bi yere gittim ABS ısıgı hıc sonmedı .. 2 km kadar yol yaptım sondu bı kac sanıye ıcınde gerı yanmaya basladı . Sımdı sureklı yanmaya basladı sonmuyor benımde yazmadan once sıgorta geldı aama sıgortadan olsa dırek yanar sonmez dıyorum arada gıdıp gelmesı kafa karıstırıyor . Soket baglantılarıda olabılır Cumartesı Gunu Sanayıye ugrarım baktırırım sıgorta kutusunuda bılıyorum sabah ıncelıcem kontrol ederım ama sıgortadan oldugunu sanmıyorum ..

darkelf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı dert bende başladı...

Aradabir Yakıyordu az once kısa mesafe bi yere gittim ABS ısıgı hıc sonmedı .. 2 km kadar yol yaptım sondu bı kac sanıye ıcınde gerı yanmaya basladı . Sımdı sureklı yanmaya basladı sonmuyor benımde yazmadan once sıgorta geldı aama sıgortadan olsa dırek yanar sonmez dıyorum arada gıdıp gelmesı kafa karıstırıyor . Soket baglantılarıda olabılır Cumartesı Gunu Sanayıye ugrarım baktırırım sıgorta kutusunuda bılıyorum sabah ıncelıcem kontrol ederım ama sıgortadan oldugunu sanmıyorum ..

Merhaba;
Geçen yandı sarı lamba, dedim koltuğu ileri geri ayarladım herhalde hava yastığı soketidir. Gideceğim yere kadar gittim. Bir baktım ABS imiş. Neyse dedim ya soket aynı yerde ya da bana sanayi yolu göründü. İşimi hallettim çıktım. Bi baktım yanmıyor ışık, sönmüş...

Soketlerdendir diye düşündüm.

Epey bir aradan sonra şimdi yine yandı ama bu kez sönmüyor. Sanayiye gitmeden bir çözümü var mıdır? Siz ne şekil çözdünüz acaba?

Teşekkürler...

mars_yolu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eğer aracınız 99 veya 2002 modele kadar olan Clio rxt rta rna 1.6 veya 1.4ise bir türlü abs ışığı ve arıza ışığı sönmemişse bilgisayara bağlandığında da hata kodu vermiyorsa sensörleri sildirdim veya bütün sensörleri değiştirdim ama hata gitmediyse bu araçlarda map sensörünün arıza ışığı olmadığından abs arıza ışığına bağlanmıştır ya map sensörü soketini kontrol ettirin yada değiştirip kontrol edin saygılarımla bu işlem 5 dk nızı almaz

darkelf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ABS Işığı devam

Eğer aracınız 99 veya 2002 modele kadar olan Clio rxt rta rna 1.6 veya 1.4ise bir türlü abs ışığı ve arıza ışığı sönmemişse bilgisayara bağlandığında da hata kodu vermiyorsa sensörleri sildirdim veya bütün sensörleri değiştirdim ama hata gitmediyse bu araçlarda map sensörünün arıza ışığı olmadığından abs arıza ışığına bağlanmıştır ya map sensörü soketini kontrol ettirin yada değiştirip kontrol edin saygılarımla bu işlem 5 dk nızı almaz

Merhaba;
Öncelikle cevabınız için teşekkürler.
Şu aralar bir çocuğum olduğu için çok uğraşamadım araba ile.
Aracım 2000 Scenic. Herhangi bir işlem de yapmadım. Hava yastığı soketi ile uğraştım. Daha dogrusu koltuğu ileri geri oynattım. Hava yastığı lambası yandı. Daha önce de olmuştu. Buradan öğrendiğim üzere soketlerle oynayınca düzelmişti.
Geçen dediğim gibi yine yandı. Hava yastığı ile birlikte. Tam da koltukla oynadığım sıra oldu. Soketlerden hava yastığını södürdüm. Ama ABS bir türlü sönmedi. Benzer bir yöntem var mıdır diye sordumdu aslında.