Acil Yardım Lütfen

EREN34

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Baba yağ olarak önerin varmı peki marka ve numara olarak ne koymalıyım km yi de baz alırsak çünkü araca bugüne kadar hiç motordan işlem görmedi yani motor falan yapılmadı ama üfleme ve duman atma olayı yok kesinlikle.

10/40 yağ cinsini öneririm. Her ne kadar yetkili servisler 10/40 yerine artık 5/40 ta koysa. 5/40 ince kaçar. 7 bin km'de bir yağ değiştirip gazlayan adama yarar 5/40 yağ

Marka olarak ben Castrol öneririm. Piyasada full çakma Castrol olduğundan tavsiyem Castrol sitesinden yetkili satıcılara bakıp oralardan almanız yönünde. Yağ filtresi ve hava filtresi ikilisinide değiştirmeyi unutmayın. Bu ikiliyide yetkili servis yedek parçadan orj alın kesinlikle. Zaten piyasa fiyatı ile servis fiyatı arasında çok cüzzi fark var. En son yağ filtresi fiyatları arasında 5 lira vardı mesela.

LAGUNA2002

Nedret ÖZDEMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
10/40 yağ cinsini öneririm. Her ne kadar yetkili servisler 10/40 yerine artık 5/40 ta koysa. 5/40 ince kaçar. 7 bin km'de bir yağ değiştirip gazlayan adama yarar 5/40 yağ

Marka olarak ben Castrol öneririm. Piyasada full çakma Castrol olduğundan tavsiyem Castrol sitesinden yetkili satıcılara bakıp oralardan almanız yönünde. Yağ filtresi ve hava filtresi ikilisinide değiştirmeyi unutmayın. Bu ikiliyide yetkili servis yedek parçadan orj alın kesinlikle. Zaten piyasa fiyatı ile servis fiyatı arasında çok cüzzi fark var. En son yağ filtresi fiyatları arasında 5 lira vardı mesela.

Baba bugün akşam üstü gittim egzostçuya katalizör 2 taneymiş bunda alttakini söktü yerine susturucu taktı. Sökülenin içini gördüm neredeyse hava geçecek delik kalmamıştı. Yalnız diğeride dolu dedi bu egsoz manifolduna yakın olan onun yerine takacak bişey yok dedi ancak onu söküp içini boşaltacakmış sonra geri takacaz dedi. Böyle bi dene istersen söker boşaltırız dedi usta. Şuan baya bi fark var arabada yalnız rampada deneme şansım olmadı pek.

Şimdi ne yapmalıyım söktüreyim mi diğerinide oda full doluymuş içi.

EREN34

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Baba bugün akşam üstü gittim egzostçuya katalizör 2 taneymiş bunda alttakini söktü yerine susturucu taktı. Sökülenin içini gördüm neredeyse hava geçecek delik kalmamıştı. Yalnız diğeride dolu dedi bu egsoz manifolduna yakın olan onun yerine takacak bişey yok dedi ancak onu söküp içini boşaltacakmış sonra geri takacaz dedi. Böyle bi dene istersen söker boşaltırız dedi usta. Şuan baya bi fark var arabada yalnız rampada deneme şansım olmadı pek.

Şimdi ne yapmalıyım söktüreyim mi diğerinide oda full doluymuş içi.

Onu şimdilik elletmeyin derim. Bazı muayene istasyonları manifoldda olan kat.ın kaynak yapıldığını görünce direk arabayı geri gönderiyor muayeneden. Sonuçta içini boşaltmak için açıp kaynak yapacak. Bu şekilde bir deneyin. Olmazsa diğerini aracın üstünden söküp alt taraftan görünmeyen bir yerden açtırın ki içi boşaltılınca muayenede sorun yaşamayın

Tahminimce rampadada fark edecektir.

LAGUNA2002

Nedret ÖZDEMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Onu şimdilik elletmeyin derim. Bazı muayene istasyonları manifoldda olan kat.ın kaynak yapıldığını görünce direk arabayı geri gönderiyor muayeneden. Sonuçta içini boşaltmak için açıp kaynak yapacak. Bu şekilde bir deneyin. Olmazsa diğerini aracın üstünden söküp alt taraftan görünmeyen bir yerden açtırın ki içi boşaltılınca muayenede sorun yaşamayın

Tahminimce rampadada fark edecektir.

Baba uykularım kaçıyodu artık düzeldi günlerdir deniyorum makinayı gram su ve yağ eksiltme yok ve bide araba roket oldu gaza dokununca koltuğa yapışıyosun. 2. vitesde pati çekerek kalkıyor. 3. vitesde motor bağımadan 110 fazlada yüklenmediğim halde. ve yakıtta düştü 35 krş yakıyodu şuan 25 krş a indi şehir içinde.

EREN34

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Baba uykularım kaçıyodu artık düzeldi günlerdir deniyorum makinayı gram su ve yağ eksiltme yok ve bide araba roket oldu gaza dokununca koltuğa yapışıyosun. 2. vitesde pati çekerek kalkıyor. 3. vitesde motor bağımadan 110 fazlada yüklenmediğim halde. ve yakıtta düştü 35 krş yakıyodu şuan 25 krş a indi şehir içinde.

En büyük derdin bu olsun :)

Ne dertler var adamı kanser eder cinsten.

LAGUNA2002

Nedret ÖZDEMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar arabayı dayanamadım geçen hafta sonu kendim söktüm egzost manifoduna bağlı bi katalizör daha var oda dolu ama ben sökemem dedi egzostçu bende başladım arabayı dağıtmaya. emme manifoldunu kelebek boğazını hava filtre kutusunu hepsini söktüm. Şimdi iyikide sökmüşüm diyorum gaz kelebeğinin olduğu hava filterininde bağlı olduğu kutu manifolda kadar uzanıyor bildiğini üzre. Manifoldun ısısından dolayı alt içerde kalan kısmı sıcaktan çatlamış ve baya açılmış araba havayı ordan alıyormuş bende diyorum hava filtresi neden bu kadar temiz çıktı. Kutuyu aldım elime ince aliminyum sac kestim ve altına ince çift taraflı banttan çektim sonra aralıklarla matkapla deldim kutuya perçinledim öyle sağlam olduki valla. Neyse onu hallettikten sonra manifoldu çıkardım ve egzostçu arkadaşa gittim içini açtık full tıkanmış katalizör komple boşalttık ve yeniden kaynattın sonra arabayı dağıttığım gibi geri topladım ve sonuç mükemmel arabanın çekişi baya arttı. Öyle abartılan gibi bir ses artışı olmadı kesinlikle hatta neredeyse yok.

Arkadaşlar benim gibi sorun yaşayan varsa çekiş düşüklüğü mutlaka buraları kontrol ettirsin. Özellikle kelebek kutusu onu sökmedende kontrol edebilirsiniz hava filtresini sökün hava giren yeri kapatın araba stop ederse sorun yok ama etmezse kutuda delik vardır.

selim_tr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dun bende hava filtresini söktum ve dikkayimi cekti bir tane vida deligi var acikta duruyor. Ellemedim. Bir de dün gaz kelebeğini temizledim hava filtresini temizledim ama dediginiz kisimlari da temizlemek istiyorum varsa foto ekler misiniz gorebilir miyim