Araba Giderken Stop Ediyor Sonra Çalışmıyor

sawashlong

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar,

1 senedir beni sanyiye uğratmayan aracım 2-3 aydır yolda giderken (motor sıcakken) stop ediyor ve ardından çalıştırmak istediğimde marş basıyor akü yeni dinamo dönüyor fakat araç çalışmıyor. Ya vurdurarak çalıştırıyorum yada yarım saat filan bekleyince çalışıyor. Ustaya götürdüm bana milyon parça söyledi rutin bakımlarını yaptırdım çıktım. Ama sorun çözülmedi dün tekrar yaptı. Bu problemi 5-10 günde bir yapıyor mesela hızım müsaitse kısa aralıkla stop ediyor giderken vurduruyorum çalışıyor.

Dün yine aynı sorun oldu sanayinin yanında kaldım. Genç bi çocuk geldi baktı buji kablolarını aküyü kontrol etti bastık çalışmadı. En son Hava filtresinin olduğu kapağı açıp eliyle delikleri tıkadı marşı bastım ve tek seferde çalıştı. Abi dedi ben pek anlamam ama karburatode pislik olabilir dedi.

Bende karburatorun çok hava aldığında şüphelenmiştim havafiltresini bantladım hava almayacak şekilde. Lpg regulatorden de avans ayarını kıstım sonuna kadar. Bir kaç tur attım şimdi de işe geldim sıkıntı yok ama yarın olmayacağı anlamına gelmez. Bu geçici çözüm sadece arızayı net tespit edip ustaya gitmek istiyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Aracım 1.4 RNA Karburatorlu
Düz Sistem LPG var
Benzin sisteminde sorun var denemedim.
Problem yokuşta da oluyor düz yolda da hatta yokuş aşağıda oluyor.

spnc

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardesim ayni sorun gecen hafta bendede oldu fakat aracim 200 rna tek nokta enjeksiyonlu aracin calismamasi pompa sensoru yanmis olmasindan kaynakliydi degistirdim stop etmesi tuple alakaliydi ve baskada yapmadi fakat yinede tupcuye gostercem bakalim insallah sorunlar cozulur

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
problem yakıt sistemi ile alakalı gibi duruyor. o durumda benzin ile calıştırmayı deneyebilirsiniz. ve ona göre yönlenebilirsiniz.karbratör bakımı gerekli olabilir. araba kesiklik falan da yapıyorsa ve eksozdan patlama sesi falan da geliyorsa ateşleme sistemide kontrol edilebilir. aklıma gelen şu anda bunlar.

sawashlong

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardeşim araç kara kışta 2 marşta çalışıyor ama gel gelgelelim 30 km yol yaptım örneğin düz yolda kendiliğinden stop ediyor vurdurabilirsem devam ediyor vurduramazsam kalıyorum. Sonra Marşa basıyorum Çalışmıyor. Araba düz yolda giderken enden stop eder :( Stop edince sıcak araba neden çalışmaz :(

Bana biraz daha bilgi ver kardeşim çözelim şunu maddi durumlar sıkıntı zaten çok masraf yapamam .

sawashlong

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eksozda patlama yok hocam.

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
işte bana göre yakıt düzgün gelirse soğuk ta olsa çalışır, yakıtta düzensizlik ve ya başka bir problem varsa sıcaktan yansa da çalışmaz.birde arabanın stop etme şekli de önemli tekleme falan da varsa bu sefer ateşleme sistemi akla gelir. bir süre sonra soğuyunca çalışıyorsa yine ateşlemeden olabilir. yani yakıt ve ateşleme iyi bir usta çok masraf çıkarmadan çözer gibi geliyor bana

sawashlong

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tekleme hiç yok hocam ama rölantide dalgalanma ve farları acınca düşme var

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
farları açınca rölantide değişim her araçta olur diye biliyorum geriye kalıyor yakıt

cehennemli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle,
Benzin sisteminde sorun var denemedim yazmışsınız. Hep söylerim, bir kere daha diyim,
Araç benzinde problem çıkartıyor mu?? Bu LPG, hele ki karbüratörlü araçlarda tam bir illet.
Tavsiyem, önce benzin sistemindeki sıkıntıyı giderim, sonra benzinde deneyin, problem var mı yok mu? varsa, araçta bir problem vardır, ona göre tespit edilip düzeltilir.
Ha, yaptık denedik, benzinde problem yok ama LPG'de devam ediyor derseniz, seçenekler belli!
Direkt olarak, ya LPG beyninde ya depodaki kafada ya diğer parçalarda vs!! motorda hiç problem yoktur demektir.

En büyük sıkıntı, piyasada adam gibi usta pek kalmadı. Çoğu usta ise üç kağıt peşine düştü.
hele ki karbüratörlü araç ustası... usta dediğin, (karbüratörlü için konuşuyorum) araç kapıdan girdi mi daha kaputu açmadan aracın şurasından ses gelio, yada şurası şöyle diyebilmeli... çok az da olsa hala var, bulmak önemli!

Ama düşüncem, dediklerinizden yola çıkarak, büyük ihtimal LPG sisteminde sorun var.

Merhaba Arkadaşlar,

1 senedir beni sanyiye uğratmayan aracım 2-3 aydır yolda giderken (motor sıcakken) stop ediyor ve ardından çalıştırmak istediğimde marş basıyor akü yeni dinamo dönüyor fakat araç çalışmıyor. Ya vurdurarak çalıştırıyorum yada yarım saat filan bekleyince çalışıyor. Ustaya götürdüm bana milyon parça söyledi rutin bakımlarını yaptırdım çıktım. Ama sorun çözülmedi dün tekrar yaptı. Bu problemi 5-10 günde bir yapıyor mesela hızım müsaitse kısa aralıkla stop ediyor giderken vurduruyorum çalışıyor.

Dün yine aynı sorun oldu sanayinin yanında kaldım. Genç bi çocuk geldi baktı buji kablolarını aküyü kontrol etti bastık çalışmadı. En son Hava filtresinin olduğu kapağı açıp eliyle delikleri tıkadı marşı bastım ve tek seferde çalıştı. Abi dedi ben pek anlamam ama karburatode pislik olabilir dedi.

Bende karburatorun çok hava aldığında şüphelenmiştim havafiltresini bantladım hava almayacak şekilde. Lpg regulatorden de avans ayarını kıstım sonuna kadar. Bir kaç tur attım şimdi de işe geldim sıkıntı yok ama yarın olmayacağı anlamına gelmez. Bu geçici çözüm sadece arızayı net tespit edip ustaya gitmek istiyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Aracım 1.4 RNA Karburatorlu
Düz Sistem LPG var
Benzin sisteminde sorun var denemedim.
Problem yokuşta da oluyor düz yolda da hatta yokuş aşağıda oluyor.

cehennemli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu problem normal, aslında problem bile değil, çünkü araç otomatik rölanti değil, manuel-mekanik ;) motor sıcakken, farlar kapalı ilen 950 ye ayarlayın, çok sıkıntı olur diyorsanız, fan önemli değil, motor sıcakken farları açın öyle 900-950 arasına ayarlayın.

Tekleme hiç yok hocam ama rölantide dalgalanma ve farları acınca düşme var

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk