Araç Konusunda TECRÜBESİZ Olan Arkadaşlar için Rehber Oluşturma !!

GaKKoS

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar,

Foruma üye olalı 2 gün olmasına rağmen gerek yöneticilerin gerek ise üyelerin sıcakkanlılığı gerçekten beni çok mutlu etti. Bir çok forumda gerek yönetici gerek ise moderatör olarak çalışmama rağmen bu sıcaklık ne yazıkki yok. Bu yüzden teşekkür ederim bu ortamı yaratan herkese.

Asıl konuma gelecek olursak , forumu araştırdım ama tam nokta atışı yapabilecek böyle bir başlık bulamadım.

Ben bir finansmancıyım ve araç konusunda da pek bilgim yoktur. Bu zamana kadar aracı alıp , anahtarımı takıp , sürmüşümdür.

Fakat bu foruma üye olduktan sonra görüyorum ki bir çok konuda bilgi sahibi olmak gerekiyormuş. Gerek aracı almadan önce gerek ise aracımızı aldıktan sonra.

Ben bu konuda , tecrübeli ve bilgi sahibi arkadaşlardan aşağıdaki sorulara kendi açılarından cevap vermelerini rica ediyorum.

Aşağıda sorulan sorular unutmayınız ki benim gibi araç konusunda çok fazla tecrübesi olmayan sürücüler tarafından gelebilecek sorular olacağından lütfen tiye almadan cevap veriniz. Bu sayede inanın belki kendi içinden bu soruyu sorar isem çok mu gülerler en iyisi sormayayım gibi düşünen arkadaşlar için de bir yol gösterici olacağız.

Şimdilik aklıma gelen sorular hem genel hem YENI CLIO ' umuz için ; ( İleride sizlerde de farklı sorular gelir ise eklemeler yaparak konuyu genişletebiliriz )

1- Aracımı sıfır aldım, doğal şartlardan ve çevresel etkenlerden aracımızı maksimum derecede koruyabilmemiz için ne gibi önlemler alabiliriz ? ( boya koruma , kartel koruma , koltuk koruma vs.. )

2- Aracımızı kendimiz mi yıkatmalıyız yoksa yıkamacıya mı vermeliyiz ? ( Sosyal ortamda sürekli yıkamacıların araçları çizmeleri ve su tabancasını çok yakından tuttukları için boyaya ve marşpiyellere hasar verdikleri konuşuluyor )

3- Aracımın servis ve periyodik bakımlarını aldığım servise mi götürmeliyiz ? Garantili olduğu için herhangi bir servise götürebilir miyiz ? ( Sosyal ortamda özellikle küçük şehirlerde rekabetçi ortam olduğundan başka bir bayiden alınan araçları diğer bayiye bakım ve sorunları için götürdüğümüz zaman pek ilgi gösterilmediği konuşuluyor)

4- Aracı ile ilgili sorularımızı aldığımız bayiye arayıp sorduğumuzda ilgi ve alakanın çok zayıf olduğu durumlarda nasıl bir yol izleyebiliriz?

5- Araçlarımızda ki Rüzgar Sesi sorununu nasıl çözebiliriz ? Servise mi götürmeli yoksa Renault'un bu konu da öyle ya da böyle vereceği kararı mı beklemeliyiz ?

6- Vites değiştirme ışığım yanmıyor. Bu gösterge panelinde standart bir özellik değil midir? Yanmamasının sebebi ve durumun çözümü ile ilgili nasıl bir yol izleyebiliriz?

7- Depoyu tamamını doldurduğumuzda ilk 100-150 KM ' ye kadar guluk guluk ( yani çalkantı ) sesi her araçta mevcut mudur ? Dalga kırıcı olması gerekmez mi ? Servise bu durumu bildirmeli miyiz?

8- Navigasyon Sürümünü nasıl güncelleriz ? Bunu kendimiz mi yok sa Servise mi yaptırmalıyız ?

9- Siyah alaşımlı jantların neredeyse 2.000 TL farkla satıldığını biliyoruz. Bunun yerine sanayi de belli bir ücret karşılığında mevcut çelik jantlarımızı siyah alaşımlı jantlar gibi boyatmamızın bir dezavantajı var mıdır ? Jantlar garanti dışı kalır mı ? Riskleri var ise nelerdir ?

10- Sıfır araçlarda özellikle Dizel araçları olanlar için bir RODAJ Süresinden bahsediliyor, yeni teknolojik araçlarda yani aldığımız Yeni Clio'larda bu gibi Rodaj süresi var mıdır ? Var ise kaç km dir ? Ve bu km'ye gelene kadar nelere dikkat etmeliyiz ?

11- Düz asfalt olmayan yollarda , beton kare taş vs gibi bozuk yollarda , aracın ön düzeninden tak tak diye kulağa hoş gelmeyen bir ses için ne yapabiliriz ? Bu ses motor kaputundan mı yoksa direksiyon kutusundan mı gelmektedir ? Genel bir sorun mudur ?

12- Aracım dizel olmasına rağmen çok fazla yakıyor , fabrika verilerinde 3.6 -4.00 lü rakamlar konuşuluyorken benim aracım dizel olmasına rağmen 6 litre civarı yakıyor. Aracım yeni olduğundan mı kaynaklanıyor ?

13- Araç içi temizliğini nasıl yapmalıyız , Lake olan bölümlerin çabuk çizilmemesi için mikrofiber bez mi kullanmayız ? Sıvı olarak mikrofiber beze ne dökmeliyiz ? LCD temizliğinde kullandığımız sıvı kimyasal sular olur mu ?

14- Deri direksiyon simidinin zamanla aşınacağı konusunda sosyal medyada dedikodular dolaşmaktadır. Bu deri direksiyonlar bu kadar kısa sürede yıpranır mı ? Eğer yıpanması normal ise yıpranmaması için ne gibi önlemler alabiliriz ?

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şimdiden geçmiş olsun :)

1- Aracımı sıfır aldım, doğal şartlardan ve çevresel etkenlerden aracımızı maksimum derecede koruyabilmemiz için e gibi önlemler alabiliriz ? ( boya koruma , kartel koruma , koltuk koruma vs.. )

Boya Koruma yaptırın derim kartel korumada taşlardan felan korur ama metal olmadığı için taşa vurduğunuzda kartel eğilebilir.

2- Aracımızı kendimiz mi yıkatmalıyız yoksa yıkamacıya mı vermeliyiz ? ( Sosyal ortamda sürekli yıkamacıların araçları çizmeleri ve su tabancasını çok yakından tuttukları için boyaya ve marşpiyellere hasar verdikleri konuşuluyor )

kendiniz yıkarsanız içiniz rahat olur ama çizilme durumu fırçadan kaynaklanan kılcal çizikler oluşuyor o yüzden fırçasız yıkama yaptırabilirsiniz

3- Aracımın servis ve periyodik bakımlarını aldığım servise mi götürmeliyiz ? Garantili olduğu için herhangi bir servise götürebilir miyiz ? ( Sosyal ortamda özellikle küçük şehirlerde rekabetçi ortam olduğundan başka bir bayiden alınan araçları diğer bayiye bakım ve sorunları için götürdüğümüz zaman pek ilgi gösterilmediği konuşuluyor)

her türlü ilgi göstermez zorundalar indirim oranları değiştiği için fiyat araştırması yapın öyle gidin servislere

4- Aracı ile ilgili sorularımızı aldığımız bayiye arayıp sorduğumuzda ilgi ve alakanın çok zayıf olduğu durumlarda nasıl bir yol izleyebiliriz?

diğer servisleri de arayın olumsuz sonuç alırsanız mais şubeye gitmeniz gerekir ayrıca telefondan bilgi verilmez yasak gidip aracı göstermeniz lazım servise.

5- Araçlarımızda ki Rüzgar Sesi sorununu nasıl çözebiliriz ? Servise mi götürmeli yok sa Renault'un bu konu da öyle ya da böyle vereceği kararı mı beklemeliyiz ?

kapı ayarları fitiller kontrol ettirilmesi gerek yetkili servise götürün büyük oranlar çözüme ulaşacaklardır.

6- Vites değiştirme ışığım yanmıyor. Bu gösterge panelinde standart bir özellik değil midir? Yanmamasının sebebi ve durumun çözümü ile ilgili nasıl bir yol izleyebiliriz?

normalde devrinde yanması lazım sıkıntı olabilir yetkili servise göstermeniz gerek.

7- Depoyu tamamını doldurduğumuzda ilk 100-150 KM ' ye kadar guluk guluk ( yani çalkantı ) sesi her araçta mevcut mudur ? Dalga kırıcı olması gerekmez mi ? Servise bu durumu bildirmeli miyiz?

o sesin gelmemesi lazım bu gibi şikayetler alınıyor servise götürmeniz kesinlikle gerek..

8- Navigasyon Sürümünü nasıl güncelleriz ? Bunu kendimiz mi yok sa Servise mi yaptırmalıyız ?

bilmiyorum :) tahmin yürüteyim servislerdeki clip lerden program atılması gerekebilir.sonuçta internet yok biliyorum.

9- Siyah alaşımlı jantların neredeyse 2.000 TL farkla satıldığını biliyoruz. Bunun yerine sanayi de belli bir ücret karşılığında mevcut çelik jantlarımızı siyah alaşımlı jantlar gibi boyatmamızın bir dezavantajı var mıdır ? Jantlar garanti dışı kalır mı ? Riskleri var ise nelerdir ?

jantlar kesinlikle garanti dışı kalır üzerinde oynama hakkınız yok ama aracın garantisine zarar vermez sadece jant girmez..

10- Sıfır araçlarda özellikle Dizel araçları olanlar için bir RODAJ Süresinden bahsediliyor, yeni teknolojik araçlarda yani aldığımız Yeni Clio'larda bu gibi Rodaj süresi var mıdır ? Var ise kaç km dir ? Ve bu km'ye gelene kadar nelere dikkat etmeliyiz ?

uzun yolda 90 km geçmeyin diyorlar 3 ay kadar böyle devam edin sonra yavaş yavaş açarsınız..

11- Düz asfalt olmayan yollarda , beton kare taş vs gibi bozuk yollarda , aracın ön düzeninden tak tak diye kulağa hoş gelmeyen bir ses için ne yapabiliriz ? Bu ses motor kaputundan mı yoksa direksiyon kutusundan mı gelmektedir ? Genel bir sorun mudur ?

amortisör üst takozundan veya direksiyon kutusundan da gelebilir servise götürmenizde fayda var.

12- Aracım dizel olmasına rağmen çok fazla yakıyor , fabrika verilerinde 3.6 -4.00 lü rakamlar konuşuluyorken benim aracım dizel olmasına rağmen 6 litre civarı yakıyor. Aracım yeni olduğundan mı kaynaklanıyor ?

renault çok az söylemiş :) şu an 5 vivarında biliyorum ama sizin araçta sanki biraz fazla yakma var ama emin olun ilk bakımından sonra düşecektir.

13- Araç içi temizliğini nasıl yapmalıyız , Lake olan bölümlerin çabuk çizilmemesi için mikrofiber bez mi kullanmayız ? Sıvı olarak mikrofiber beze ne dökmeliyiz ? LCD temizliğinde kullandığımız sıvı kimyasal sular olur mu ?

benden tafsiye kesinlikle kimyasal madde kullanmayın göğüs üzerinde oluşabilecek sorunlarda garantiye girmeyebilir.mikrofiber bezlede siline bilir sıkıntı yok.

14- Deri direksiyon simidinin zamanla aşınacağı konusunda sosyal medyada dedikodular dolaşmaktadır. Bu deri direksiyonlar bu kadar kısa sürede yıpranır mı ? Eğer yıpanması normal ise yıpranmaması için ne gibi önlemler alabiliriz ?

fluenceden çok çekti renault soyulacağını hiç sanmıyorum ama önlem alınması gibi bi durum çok zor garanti süresi içinde olurda soyulmalar olursa yetkili servise gidin gösterin büyük oranla değiştirirler.

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kısaca bende bir kaç bilgi ve önerilerden bahsediyim;

Aracın dış aksamı temizlenmesinde kimyasal maddelerden uzak durmak araç şampuanu kullnmak çok daha iyi olucaktır

Piano black kaplamalar için gözlük camı bezi yada mikrofiber bez kullanabilirsiniz

Ön düzenden gelen sesler sanırım benim araçtada var insan hissedebiliyor duyabiliyor bunun için şimdilik beklemek daha mantıklı

deri direksiyon simidi zamanla patlayacağı aşınacağı her araçta olduğu gibi clio 4'tede garantidir

aracınız rodaj dönemimde artık yeni araçlarda rodaj yok ibaresine ben inanmıyorum rodaj dönemi sıfır km her araç ve motor tipinde var özellikle dizel konusunda rodaj dönemi geçtikce aracın rölantisi sesi çekişi ve ortlama yakıt tüketimi düşücektir..

Aracınızı teslim almadan önce eğer jant seçimi yapmış olsaydınız siyah opsiyon janta sadece 250 tl eve 250 tl gibi bir rakam ödeyerek sahip olabilirdiniz

navigasyon sürümü güncelleme ile ilgili bir konu başlığımız var içeriği gayet zengin ve faydalı size gerekli yönllendirmeleri gerel konu başlığı gerek ben yardımcı olacağım..

aracımı aldığım günden bu yana depoda dalgalanma sesi hiç yaşamadım akıbetinde vites yükseltme uyarı simgesi sorunsuz bir şekilde benim aracımda çalışıyor..

Rüzgar sorunu şu an ciddi anlamda tüm kullanıcılarda var ben pek ümitli değilim düzeleceği konusunda ama yine ortalama 1 2 ay daha sabirlı olup beklemek çok daha mantıklı olucaktır inş

araç sorunları ile öncelik olarak ilgili profosyonel anlamada kendini kanıtlamış servis seçimi yapmanız aracınızın yararınıa bakın burası çok önemli kesinlikle ilgili bir servis seçmek önemlii

yine çook önemli bir nokta araç yıkama olayı benim tavsiyem aracı öncelikle belirli mesafeden dikkatlice tazyikli su ile yıkayarak duruma göre müsait bir mevkide aracı bir sünger yardımı ile durulamak akıbetinde şampuanla köprtüp tekrar yıkanırsa tam anlamaı ile temizlik bitmiş araç cıncık gibi çıkmış olur

Oto yıkamacılar bu konularda bizler kadar hassas olmuyabilir dolayısı ile bazı akaryakıt istasyonlarında 1 tl karşılığı tezyikli su tutumu kendi keyfinize göre aracı yıkamak çok daha mantıklı ve yararlı

araçları dış etkenlerden korumak biraz şoföre biraz ortama biraz hava şartlarına vs vs değişir örnek vericek olursak ilk olarak araca kaput koruma yaptırmak çook önemli aracımı aldığım günün ertesi günü yaptırdım çokta güzel oldu clio 4 klübünü araştırırsanız konulara denk gelirsiniz

daha sonra araçlarımızda zaten kartel koruma mevcut yapmanız gereken en önemlisi kaput korumadır akıbetinde 1 yılda bir koltuk koruma motor koruma ve boya koruma yaptırmak iyi olucaktır

Eklemek istediklerim ise şunlar

şu an yeni piyasaya çıkmış yepyeni bir araçlara biniyoruz dolayısı ile elbette hatalar olucak ama şu an araçlarda yaşanan sıkıntılar ciddi anlamada çook büyük öyle yaa tamam buda geçer de diyemediğimiz için insanın canı bir haylı sıkılıyor sonuç olarak tomarla paralar verip aldık isterizki eksıiklikler olmasın hatalar olmasın ama oluyor işte önemli olan firmanın geri dönüş yapması sorunların en kısa sürede çözülmesidir

İnsanoğlu pazara gidip 1 kg meyve sebze dahi alırken seçiyorki en iyisi olsun en tazesi olsun biz neden araçlarımızın sorunsuz olmasını istemeyelimki onun için beklemek en değerli ilaç olucaktır az sabırlı olmak bu işi aralıksız takip etmek ve sonucu yaşamak en doğru olanı en azından ben böyle düşünüyorum

Saygılarımla..

Son düzenleme:

karpuz

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar,

Foruma üye olalı 2 gün olmasına rağmen gerek yöneticilerin gerek ise üyelerin sıcakkanlılığı gerçekten beni çok mutlu etti. Bir çok forumda gerek yönetici gerek ise moderatör olarak çalışmama rağmen bu sıcaklık ne yazıkki yok. Bu yüzden teşekkür ederim bu ortamı yaratan herkese.

Asıl konuma gelecek olursak , forumu araştırdım ama tam nokta atışı yapabilecek böyle bir başlık bulamadım.

Ben bir finansmancıyım ve araç konusunda da pek bilgim yoktur. Bu zamana kadar aracı alıp , anahtarımı takıp , sürmüşümdür.

Fakat bu foruma üye olduktan sonra görüyorum ki bir çok konuda bilgi sahibi olmak gerekiyormuş. Gerek aracı almadan önce gerek ise aracımızı aldıktan sonra.

Ben bu konuda , tecrübeli ve bilgi sahibi arkadaşlardan aşağıdaki sorulara kendi açılarından cevap vermelerini rica ediyorum.

Aşağıda sorulan sorular unutmayınız ki benim gibi araç konusunda çok fazla tecrübesi olmayan sürücüler tarafından gelebilecek sorular olacağından lütfen tiye almadan cevap veriniz. Bu sayede inanın belki kendi içinden bu soruyu sorar isem çok mu gülerler en iyisi sormayayım gibi düşünen arkadaşlar için de bir yol gösterici olacağız.

Şimdilik aklıma gelen sorular hem genel hem YENI CLIO ' umuz için ; ( İleride sizlerde de farklı sorular gelir ise eklemeler yaparak konuyu genişletebiliriz )

1- Aracımı sıfır aldım, doğal şartlardan ve çevresel etkenlerden aracımızı maksimum derecede koruyabilmemiz için ne gibi önlemler alabiliriz ? ( boya koruma , kartel koruma , koltuk koruma vs.. )

5- Araçlarımızda ki Rüzgar Sesi sorununu nasıl çözebiliriz ? Servise mi götürmeli yoksa Renault'un bu konu da öyle ya da böyle vereceği kararı mı beklemeliyiz ?

1- Boya koruma özellikle metalik boyalarda tavsiye olunur. Beyaz gibi opak boyalarda pek fark fark edilmiyor ben yaptırmadım şahsen.
2- Su tabancasıyla normalde hiçbir boya dökülmez. Bazı istisnai durumlar oluyor üretim hatalarından kaynaklı. O sebeple dışarıda yıkatmanın zararı yok.
3- Bunu bazı bayiler yapıyor. Denemeden bilemeyiz. Hangi bayi istediğimiz gibi ilgileniyorsa oraya abone olunmalı ve onların direktifleri doğrultusunda hareket edilmeli diye düşünüyorum.
4- Direk 444 66 22 nolu telefondan mais müşteri hizmetlerini arayabiliriz.
5- Servise götürsenizde değişen bişey olmayacak. Çünkü araştırmalar devam ediyor neticeye ulaşılınca çağıracaklar zaten. Ama şöyle bir durum var kelebek camın fitillerine dıştan bant yapıştırılınca rüzgar sesi tamamen kesiliyor.
6- Yanmayan bazı araçlar var. Servisler emin olmamakla birlikte o araçlarda bu opsiyonun kaldırılmış olabileceğini söylüyor. Benim araçta yanıyor.
7- Varsa bildirmelisiniz. Ben hiç duymadım o sesi. Normalde dalgakıran olmalı tabiki.
8- Bazı servisler uğraşmıyor kendinizde yapabilirsiniz. Kullanma kılavuzunda detaylı yol tarifi mevcut.
9- Garanti dışı kalmaz asla. Lakin boya ve işçilik düzgün olmazsa pul pul boyalar dökülür ki bu hiç hoş olmaz.
10- Rodak km si toplamda 6000 km. İlk 1500 km de 2500 deviri geçmeyin diyorlar. Kullanma kılavuzunda detaylı bilgi mevcut.
11- Genel bir sorundur. Direksiyon kutusundan geliyor. Serviste garanti kapsamında güncelleştirilmiş kutuyla değişimi yapılıyor.
12- Hem ondan hem de kullanma karakterinize göre değişiyor. Ben uzun yolda 3 litrelere kadar düşürebiliyorum.
13- Ben herhangi bir kimyasal kullanmıyorum. Sebebi ise ne yaparsak yapalım en ufak toz ve parmak izi yine belli oluyor. Torpido gözünde bir mikrofiber bez bulundurmak kafi.

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konumuza Eklemek İstediğiniz Başka Neler Var Dostlar..

xLe

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben aracı aldıktan sonra vites çok sert gelmeye başladı.geri vites çok sert takıyorum debriyajdan ayağımı çekemiyorum korkudam tam oturdumu diye.çünkü 2 kez geri vitese takmaya çalışırken tam takamadığımdan sürtme sesi geldi vitesten.allahtan birşey olmadı ama insanı tedirgin ediyor

tusinami19

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba ben de aracımı alalı 1 ay oldu. İlk başta yaşadığım problem R-NAVda. Telefonumla bağlantı kuramadım. Evdeki 3 adet usb belleğimi denedim. Görmüyor. Formatladım dosya biçimini ntfs yaptım yine olmadı.
uyumlu usb bellekler nelerdir.

speeder33

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorulan güzel sorular ve verilen anlamli cevaplar icin tesekkurler...

kerim_elk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
USB bellekte müzikleri direk atın klasör içindeki müzikleri görmez

A.Kerim Çelik
0.9 icon TCE 2012 Kasım 24
Blut Gri

EndSpeed

Erdem,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba ben de aracımı alalı 1 ay oldu. İlk başta yaşadığım problem R-NAVda. Telefonumla bağlantı kuramadım. Evdeki 3 adet usb belleğimi denedim. Görmüyor. Formatladım dosya biçimini ntfs yaptım yine olmadı.
uyumlu usb bellekler nelerdir.
her türlü flash uyumlu benim bildiğim çünkü bende ilk çıkan 1 gb kingston flash bellek bile çalıştı. klasör de filan gayet rahat okuyup açtı. flashı takıp medyaya girdiğinizde müziklerinizin formatıda .mp3 olmalı , usb bt vb. bir menü var üst sol da ordan çıkar.