Arka cam sileceği çalişmiyor ! Deli olacağim ...

commandos07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba. 2012 Model Clio 4 İcon 1.5 DCI aracım var. Aracımın arka cam sileceğinin çalışmadığını fark ettim. İlk başta sigortadan şüphelendim. Aracın kitapçığında 27 Numaralı sigorta MERKEZİ Sistem, Geri Vites Lambası ve Arka cam sileceği yazıyor. Bu mantıkta sigorta sağlam çünkü merkezi sistem ve ( sanıyorum merkezi kiliti kastediyor ), geri vites lambasında sorun yok. Ama arka silecekte tık yok. Silecek geri vitese takınca da çalışmıyor, kol ile komut verince de çalışmıyor. Bu arada silecek suyu çalışıyor onda bir problem yok.
Böyle bir problem yaşayan var mı ?
Bunun nedeni ne olabilir ?
Nasıl bir yol izlemeleyim ?

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Geri vitese takinca ve koldanda calismiyorsa ya motorda yada soketlerinde problem vardir.

erkan2559

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba benimde aracımda aynı sorun var.bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.

Gorkemclio4

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Soket

merhaba benimde aracımda aynı sorun var.bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.

Bagaj pantizotunu söküp kontrol edin kolay gelsin.

commandos07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim de aracımda bazen çalışıp bazen çalışmıyordu. Şimdi tamamen gitti hiç çalışmıyor...Bu arada arabanın muayene tarihi yaklaştı. Muayeneden bu şekilde geçer mi acaba bu ? Bilginiz var mı ?

commandos07

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar az önce araç içinde sol altta bulunan sigorta panelini açtım. İçinde ilgili olarak görünen 27 ve 31 numaralı sigortaları kontrol ettim. Sigortalar sağlam. Arka Bagaj pantizotunu söktüm. Bütün soketler yerli yerinde ve sorunsuz görünüyor. Ölçü aletim olmadığı için kontrol edemedim. Ya silecek kolunda bir sorun var. ( Kolda bir sorun olmayabilir çünkü diğer işlevleri sorunsuz çalışıyor ) Ya da sileceğin motorunda bir sorun var...Bakalım en kısa sürede bir oto elektrikçiye gideceğim sanırım. Umarım küçük bir şeyler sıkışmıştır... Bu arada arka sileceği yaptırmadan kullanmak da seçeneklerim arasında. Burada da bir endişem var. Arabamın 2017 12. ayında muayeneye girmesi gerekiyor. Muayene de Hafif Kusur mu Ağır Kusur mu çıkar bu durum ? Bilgisi olan varsa ve cevaplarsa sevinirim. Teşekkür ederim...

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Ön cam ağır, arka cam hafif kusur ;)

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elektrikciye ne gerek var. Alin elinize bi lamba motora giren kablolari az sıyırıp lambayi takin. Iceriden arka silecegi calistirin. Calistiysa motor bozuk. Calismazsa dlektrik gelmiyor. Motorun saglamliginida 2 3 metrelik bir kablo ile akuden direk motora elektrik verin. Motorun kablolarini silecek kolundan gelen kablodan ayirdiktan sonra tabiki. Sonra verirsin elektrigi motora calisirsa motor saglam calismazsa lamba isini gelen kablo ile denersin. Sıkıntı nerde belli eder kendini. Elektrikcide ayni isi yapacaktir soyleyim. Sonra elektrikci arizayi bulayim derken cart diye pandizotu çeker kablolari çeker. Canimiz yanmasin. Akuden motora kablo cektikten sonra motor calisirsa gelen kabloda sıkıntı vardir. Gerisi elektrikci isi. Arabayi birakip 1 saat gezip gelin. Adam hunharca arabanizi tamir ederken içiniz yanmasin. Şaka şaka aracin basindan ayrilmayin :)))

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ön cam ağır, arka cam hafif kusur ;)

aklıma şey geldi...bi arkadaş muaneye gittiydi adamla tartıştım diyo..
farı yanmıyomuş..
"lan farın yanmıyo muaneye geliyon be" demiş...
"yolda oldu ya" falan demiş...ağız kavgası yapmışlar :D

ben her zaman tek seferde geçiyom :D

bu sene de gidecem direk...lpgden geri göndercekler mi bakalım :D

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elektrikciye ne gerek var. Alin elinize bi lamba motora giren kablolari az sıyırıp lambayi takin. Iceriden arka silecegi calistirin. Calistiysa motor bozuk. Calismazsa dlektrik gelmiyor. Motorun saglamliginida 2 3 metrelik bir kablo ile akuden direk motora elektrik verin. Motorun kablolarini silecek kolundan gelen kablodan ayirdiktan sonra tabiki. Sonra verirsin elektrigi motora calisirsa motor saglam calismazsa lamba isini gelen kablo ile denersin. Sıkıntı nerde belli eder kendini. Elektrikcide ayni isi yapacaktir soyleyim. Sonra elektrikci arizayi bulayim derken cart diye pandizotu çeker kablolari çeker. Canimiz yanmasin. Akuden motora kablo cektikten sonra motor calisirsa gelen kabloda sıkıntı vardir. Gerisi elektrikci isi. Arabayi birakip 1 saat gezip gelin. Adam hunharca arabanizi tamir ederken içiniz yanmasin. Şaka şaka aracin basindan ayrilmayin :)))

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ahmet iş çıkarma yaw..2-3 metre kabloyu nerden bulsun adam..
bi tane kontrol kalemi alacak veya kendi yapacak...iğneli ben kendim yaptım...
sigortalarını kontrol edecek...sigortası atık değilse elektrik var..
sonra arka bagaja bağlayacak kıskacını..
çıkaracak sileceğin soketini
sinyal kolunu açacak...batıracak iğneyi soketin pimlerine kesik kesik yanarsa 10 sn de bir demek ki sinyal kolu sağlam..
fişe takınca çalışmıyosa elektrik motoru bozuktur...

:eyv