Benzin Göstergesi Kalkmıyor

LAGUNA2002

Nedret ÖZDEMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Akünün sadece (-) ucunu söktü 2-3 dakika sonra yerine taktı ibre kalkmadı. Her iki kabloyu sökmedi. Radyo bastım çalıştı kod istenedi. Yani anladığım tam sıfırlanmadı. Araç 2012 | 62.000'de. İzmir'de oto test servisinde bakımları yapılmış. Ordaki eleman ile görüştüm araçta o türden bir bakım yapılmamış yani sökülme yok.
Ben Edremit (Balıkesir) servisine gittim.
Sokete baktı köprü yaptı ama ibre kalkmadı daha sonra kapıdan bir şase alıp bişeyler yaptı yine olmadı. Sokete elektrik gelmiyor dedi. Gçsterge girişi yada kablolardandır dedi. Yepyeni araç nasıl kablodan olacak.
Fakat şamandıraya gelen soket kablosu işçilik görmüş bantlıydı. Hatta dedi bu bantlanmış bişeyler yapmışlar. Sanırım eskiden de denendi bulamadılar..
Sigorta bakmadı sadece benzin ibresine hükmedecek tek sigorta varmı?
Benzin göstergesi kırmızı lamba yanıyordu ilk aldığımda daha sonra 250 TL benzin koydum servis demişti ama kalkmadı. Sadece kırmızı lamba söndü ibre tam dipte değil hafif 1. cizgide.
Şamandıra denemesi yapalım dedim şamandıra yokmuş denemelik :)
Benzin göstergesi önemli ne zaman biteceğini bilmek lazım..
Kontağı açınca biraz kalkıyor resimdeki gibi..

mJ4L1V.jpg

Merhaba. Aküyü sökün artı ve eksi kutup başlarını 10 dakika bekle geri tak düzelmezse.
O bantlı dediğin yerleri bir kontrol et kopukluk olmasın sonra bulunduğunuz şehirde çıkma parça satan yerlere gidin Sizin araca clio, şamandırasıda uyar zaten araca montaj etmeden deneyeceksiniz. Sadece soketleri takacaksınız. Şmandıranın harektli mekanızması en alt seviyede iken Kontağı açıp bekleyin 5 ila 10 dakika arasında sonra soketi çıkarmadan kontak açıkken şamandıranın üstündeki hareketli mekanizmayı yavaş yavaş yukarı kaldırın ve ibreyi kontrol edin büyük ihtimalle çalışacaktır. Sonra kontağı kapatın soketleri aracın üstündekine geri takın ve yeniden kontağı açın düzelme ihtimali yüksek. Eğer denediğiniz şamandırada gösterge çalışıp aracınızdakinde çalışmıyorsa şamandırayı değiştirmelisiniz.

filo67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tamam hocam
akü işini öğle vakti deneyeceğim.

Diğer olayı biraz zor bulurum çıkma ama bakacağız hele şu testi bi yapalım..

LAGUNA2002

Nedret ÖZDEMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tamam hocam
akü işini öğle vakti deneyeceğim.

Diğer olayı biraz zor bulurum çıkma ama bakacağız hele şu testi bi yapalım..

Bu işe öyle kafayı taktim ki Adana da olsaydınız ben bunu çözene kadar eve gitmezdim. Mutlakada çözerdim. İnanın buradan yazarak müdahale etmek çok zor bir olay.

filo67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
He bu arada İzmir'i aradım benden önce bakımını yapan kişiyle görüştüm. Abi onun göstergesinde bir sorun vardı evet dedi. Ne yapacağız dedim, İzmir'de tamiri yapılıyormuş. Kafam karıştı şimdi.
Göstergedeki Benzin ibresi kontağı açınca resimdeki seviyeye kalkıyor. Yani arızalı olasa hiç tık demez.
Bakalım şu aküyü sökeyim
bende merak ettim nolcek bakalım..
Bendeki şans, bundan önce Hyundai vardı şamandıra arızalıydı gittim İzmir'den çıkma aldım taktım olmadı.. Meğer silindir kapağı çatlakmış. Çalışmamasına sebep.. Neyse buda biraz üzecek ama o ibre buraya gelecek :)

LAGUNA2002

Nedret ÖZDEMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
He bu arada İzmir'i aradım benden önce bakımını yapan kişiyle görüştüm. Abi onun göstergesinde bir sorun vardı evet dedi. Ne yapacağız dedim, İzmir'de tamiri yapılıyormuş. Kafam karıştı şimdi.
Göstergedeki Benzin ibresi kontağı açınca resimdeki seviyeye kalkıyor. Yani arızalı olasa hiç tık demez.
Bakalım şu aküyü sökeyim
bende merak ettim nolcek bakalım..
Bendeki şans, bundan önce Hyundai vardı şamandıra arızalıydı gittim İzmir'den çıkma aldım taktım olmadı.. Meğer silindir kapağı çatlakmış. Çalışmamasına sebep.. Neyse buda biraz üzecek ama o ibre buraya gelecek :)

Dediğim gibi bu göstergeye kolay kolay birşey olmaz ben sanmıyorum bozulacağını. Ama şamandıranın bozuk olma ihtimali yüksek. Benzin istasyonlarında pompa basınçlarından kaynaklı şamandıra bozulabiliyor. Siz şu dediklerimi bir yapın ona göre bir çözüm bulacağız mutlaka.

filo67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tamam üstad..
Olmazsa bana şamandıra ayarlarız sayenizde.. Sevis 1200 küsür dedi. :s

LAGUNA2002

Nedret ÖZDEMİR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tamam üstad..
Olmazsa bana şamandıra ayarlarız sayenizde.. Sevis 1200 küsür dedi. :s

O aklımda zaten merak etmeyin en uygun fiyata buluruz. Yeterki sorunu tam tespit edelim. Servisin o fiyatı isteyeceğini biliyordum. Bende değiştirdim şamandırayı geçen sene kargoyla falan uğraşmayalım buradan alalım dedim parçacılarda yok iş olsun diye yetkili servise sorayım dedim 1200 istediler ben 200 e getirtmiştim orjinalini. 1 gün kargo bekledim sadece.

filo67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet..
Öğle arası gittim akünün 2 ucunu söktüm. Bir sigara içim süresi kadar bekledim. Ya bismillah dedim ama sonuç aynıydı. İbre 1. kademede duruyordu. Aklıma geldi belki benzin azdır içinde diye bugün 200 TL benzin alacağım. Oda olmazda şamandıra olayına el atacağım. Muhtemelen servise bırakacağım ama şamandıra değişecek derlerse o zaman çıkma arayışına gideceğim..
İbre resimdeki gibi 1. kademede kaldı.. Belki benzin azdır diyeceğim ama aldığım adam ibre kalkmıyor demişti. Oda benzin doldurup test etmiş demekki. İzmir'deki özel servisin elemanıda gstergesinde arıza demişti..
Ya yok gardaşım usta ki memlekette.. Servis dediğin bunu yapması lazım. sinir oldum.. Nolurdu kalksaydı şu ibre. Taktım ben buna artık. Benim huyum böyle arızalı bişe oldumu o bana batar.

Ek yazı: Radyo kod istedi onuda girdim..

Son düzenleme:

sempati1905

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sters yapm a kardes olur Allah beterınden saklasın senın arıza aman aman hallolmıcak arıza degıl ama yetkılı servıs yerıne once ıyı bir tanıdık varsa ustaya felan gotur derım servıste astarı yuzunu gecer

filo67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bakacağız bi çaresine.. Sonuç olunca paylaşırım