Bi-xenon ...?

doctor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
​2013 Fluence İCON 1.5 DCi EDC -Beyond Paket- sahibiyim. Araç üzerinde bi-xenon far mevcut (?). Fakat uzun hüzmeli farlara geçtiğimde veya selektör yaptığımda xenon far merceklerinde herhangi bir değişiklik ( Latitude lerdeki gibi merceklerin uzun hüzmede ve selektörde hafif yukarı oynaması) olmamakta. Acaba alınan pakette bi-xenon yazmasına rağmen bu bir kandırmaca mı?

onurssxx

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sellektör yaptığınızda zaten anlarsınız bi-xenonda şimşek çakması efekti gibi olur, en garantisi aracın karşısına geçip birisine sellektör yaptırmanız, orta çanakta sarı ampul yanıyor ve merceklerde şık şık sesiyle bir hareket olmuyorsa bi-xenon değil xenondur.

doctor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Zaten araç içinden kullanırkende belli oluyor. Uzun hüzmeli farlarda veya selektör yaptığımda sadece renault amblemine yakın yerleşimdeki sarı renk uzun halojen ampuller devreye giriyor. Xenonda en ufak bir oynama yok. Fakat renault Beyond Paket içeriğinde Bi-Xenon diye bu farları pazarlıyor. Demek ki düpedüz kandırmaca...
Beyond Paketi (Elektrikli Açılır Tavan, Bi-Xenon Far, Far Yıkama Sistemi, 17" Pragma Jantlar)

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kandırmaca filan yok . Ya arızalıdır yada siz farkedemiyorsunuzdur. Bi kontrol ettirin .

onurssxx

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arıza olacağını sanmıyorum zaten belirtmiş sarı ampuller yanıyor diğer mercekler hareket etmiyor diye

doctor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konu ile ilgili olarak bilgili bir arkadaş cevap yazarsa, konuyu aydınlatırsa sevinirim...

Sami Demirpaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Halojen ampuller yanacaktir tabiki.

Bi-xenon'da mercek yerinden fark etmez, selenoid yardimi ile mercek icerisindeki perde asagi yukari yapmaktadir. Bi-xenon mercek olarak Bosch kullaniyor renault, bi xenonlari cok etkili degil o model mercekte. Fark etmemis olabilirsiniz. Bir arkadasim daha bu durumdan sikayetci idi.

Siz farlariniz acikken, sellektor yapilinca mercegin icindeki isigin artip artmadigina bakmalisiniz.

doctor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hiçbir şekilde xenon farlarda ister uzun hüzmeli olsun, ister selektör yaparken olsun farklılık olmuyor. Bunu zaten en başından beri söylüyorum. Kaldı ki bu güne kadar birçok araç değiştirdim. Normal far, xenon ve bi-xenon far arasındaki farklar bariz bellidir. Bu konuda forumu takip eden cotech'ler en sağlıklı cevabı verebilir (eğer konudan haberdar olurlar ise). Şu an 2 açıklaması var.
1- Benim aldığım araca bi-xenon takmayı fabrika üretim aşamasında unuttu.
2- Bu bi-xenon olayı düpedüz kandırmaca.

Sami Demirpaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Incelemek lazim oyle ise.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 4 Beta ile gönderildi

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hiçbir şekilde xenon farlarda ister uzun hüzmeli olsun, ister selektör yaparken olsun farklılık olmuyor. Bunu zaten en başından beri söylüyorum. Kaldı ki bu güne kadar birçok araç değiştirdim. Normal far, xenon ve bi-xenon far arasındaki farklar bariz bellidir. Bu konuda forumu takip eden cotech'ler en sağlıklı cevabı verebilir (eğer konudan haberdar olurlar ise). Şu an 2 açıklaması var.
1- Benim aldığım araca bi-xenon takmayı fabrika üretim aşamasında unuttu.
2- Bu bi-xenon olayı düpedüz kandırmaca.

far yıkama varmı aracınızda ?