Captur 1.2 TCe EDC Yakıt Ortalaması İstanbul-Enez

hikmeta

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç sıfırken devamlı eco modda kullanman aracı sağırlaştırır.
Araç yeniyken otobanda 180 km hıza kadar çıkarttım.
2000 kilometredeyken yine otobanda manuele alıp her viteste son devri görmesini sağladım ve 5. viteste 210 km görüp bıraktım.
Şimdi 1.5 dci 110 HP Megane 3 lerin içinden geçip gidiyor bizim kerata maşallahı var...

merhabalar,,,bir kaç tane servis teknik yetkilisi ile görüştüm, mais dahil, şöylenen şu; 1) eco mod şehir içinde faydalıdır, şehir dışında gerekli değildir. 2) eco modu sıfır araçta da her zaman kullanabilirsiniz "motor açısından hiç bir sıkıntı olmaz. 3)motor açma, sağırlaştırma, rodaj gibi kavramlar eskiden karbüratörlü araçlar için geçerli idi. yeni nesil motorlar çatlayıncaya kadar testten geçiyor, öylce piyasaya sürülüyor, kaldıki rodaj motorsikletler için kullanılan bir kavramdır. 4) sıfır araçları 2000 km ye kadar yüksek devirlerde kullanmayın.....işte böyle yorumlarınızı alabilir miyim. saygılar.​

ahmetyılmaz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araba ağzına kadar yüklü (4 kişilik aileyiz) Antalyadan Kuşadasına 1 ay tatile gittik. Toplam 1350 Km yol yaptık totalde... Klima full açıktı... 6.9 litre ortalama ile döndüm Antalyaya... :)

ersinmart

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhabalar,,,bir kaç tane servis teknik yetkilisi ile görüştüm, mais dahil, şöylenen şu; 1) eco mod şehir içinde faydalıdır, şehir dışında gerekli değildir. 2) eco modu sıfır araçta da her zaman kullanabilirsiniz "motor açısından hiç bir sıkıntı olmaz. 3)motor açma, sağırlaştırma, rodaj gibi kavramlar eskiden karbüratörlü araçlar için geçerli idi. yeni nesil motorlar çatlayıncaya kadar testten geçiyor, öylce piyasaya sürülüyor, kaldıki rodaj motorsikletler için kullanılan bir kavramdır. 4) sıfır araçları 2000 km ye kadar yüksek devirlerde kullanmayın.....işte böyle yorumlarınızı alabilir miyim. saygılar.​
Yazdığınız maddelerde 3-4 birbiriyle celismis. 4 rodajdir zaten 3 de rodajin reddidir. Kaldı ki kullanma klavuzunda rodaj bölümü mevcut en azından clio da var. Focusun kitapciginda da var opel astranin da bunların hepsi karburatorsuz. Bence servislerde kraldan fazla kralci var. Motor açma diye teknik terim de yok bu sadece halk arasindaki bir efsane. Varsa kaynak bilgi buradan link olursa kendimizi duzeltmis oluruz. Motorsikletin motorunda piston sekman varda otomobilde yok mu çok garip bir yaklaşım olmuş. Kolay gelsin.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

hikmeta

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
google dan bulmuş oiduğum linki gönderiyorum...
Otomobillerde motor açmak ya da rodaj nedir? - YouTube
Yazdığınız maddelerde 3-4 birbiriyle celismis. 4 rodajdir zaten 3 de rodajin reddidir. Kaldı ki kullanma klavuzunda rodaj bölümü mevcut en azından clio da var. Focusun kitapciginda da var opel astranin da bunların hepsi karburatorsuz. Bence servislerde kraldan fazla kralci var. Motor açma diye teknik terim de yok bu sadece halk arasindaki bir efsane. Varsa kaynak bilgi buradan link olursa kendimizi duzeltmis oluruz. Motorsikletin motorunda piston sekman varda otomobilde yok mu çok garip bir yaklaşım olmuş. Kolay gelsin.

ersinmart

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dediklerimin aynısı tekrar edilmiş motor açma şehir efsanesidir ve aslında motoru uzun vadede kapatmaktir aslolan rodajdir. Motorsikletlere özel vurgunun sebebi de taksilere oranla daha yüksek devirlerde çalışma karakteridir. Rodaja uyulmazsa orta vadede uzun demiyorum motoru ele aldırır. Kolay gelsin.

hikmeta

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
peki sıfır aracı her zaman eco'da kullanmak motoru olumsuz anlamda etkiler mi?

Dediklerimin aynısı tekrar edilmiş motor açma şehir efsanesidir ve aslında motoru uzun vadede kapatmaktir aslolan rodajdir. Motorsikletlere özel vurgunun sebebi de taksilere oranla daha yüksek devirlerde çalışma karakteridir. Rodaja uyulmazsa orta vadede uzun demiyorum motoru ele aldırır. Kolay gelsin.

ersinmart

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tamamen şahsi görüşüm ve deneyimim ecomodun genel olarak yakıt tüketimini düşürmede pek bir işe yaradığını gozlemlemedim. Hem şehir içi hem şehir dışı denedim sonuç fiyasko. Ben rodaj dahil ilk 6000 km ecomod kullanımını şahsen tavsiye etmem aracın bu dönemde tüm potansiyelini kullanması gerektiğine inanırım. Kolay gelsin.

tansel.er

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.5 edc captur kullaniyorum. Eco mod acik iken 751 km yol yapan aracim eco mod kapali iken 650 km yol yapmistir. Her iki kosul da birbirine oldukca yakindir. Her iki kosulda tamamen sehir ici ve gunluk yaklasik 1,5 saatlik dur kalk trafikte kullanilmistir. Bence eco mod gaz tepkilerini neredeyse olduruyor. Eco mod olmadan kullanimdaki tek kaybim fazladan yapamadigim 100 km lik bir mesafe.

Sent from my iPhone using Tapatalk

hikmeta

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
icon 1.2 TCE kullanıyorum. şehiriçi 550 km oldu. sakin kullanıyorum. sürekli eco^da ortalama 9,4 lt gösteriyor. . böyle devam ederse yandık yani?????

hadock

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eco obd2 diye bir tak çalıştır cihaz var söylenene göre %15 tasarruf yaptırıyormuş. internette ararsanız bulur incelersiniz.
işe yarıyormu onu tam bilemiyorum.sadece böyle bir yazılımsal cihaz var.
saygılar