Carplay USB Dongle

buraksoylu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
MErhaba Arkadaşlar ;

2016 ve öncesi Megane araçlar için Carplay çalıştırmada öncelikle özelliğin aktif edilmesi gerekiyor fakat aktif edilmesine rağmen çalışmayan araçlarda USB soketi değiştirmek gerektiğini okumuştum forumda.

Fakat bir ürün daha var. Dün internette denk geldim. Carplay USB Dongle şeklinde geçiyor ve bir adaptör görevi görüyor. Ürünün linkini aşağıda paylaşıyorum. Bu tarz bir ürünü alan ve deneyen oldu mu hiç ?

https://tr.aliexpress.com/item/3304...chweb0_0,searchweb201602_2,searchweb201603_53

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Merhaba.Bu ürünü kullanabilmek için önce apk ile uygulamanın r link cihazına kurulması gerekiyor.O yüzden usb ye takarak çalışmıyor diye biliyorum.

buraksoylu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hangi uygulama olduğunu biliyor musunuz ?

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Bu tip cihazlarin uygulamalari da genelde urun ile aynı olur. Farklı bir işim varsa da kutunun arkasinda belirtilir genelde fakatsize tavsiyem bu urunu kullanmamaniz olur zira paranizi çöpe atmis olursunuz. İos cihazlar bildiginiz üzere disa kapalidir. Bunları 3. Parti cihazlarla disa acmak veya uygulamalarla disa acmak yine zor değil fakat ileriye donuk olarak oldukca zahmetli. Bu dongle adi altinda cikan cihazlar ios aygitlarinin sadece belli bir surumu ile calismaya programlidir. Cihaza güncelleme geldiginde calismama olayi oldukca yuksektir. Ornegin sisin cihazinizin yazilim surumu su an ios12.3.1 bunun üzerine atiyorum rakami ios13 geldigi zaman ve siz cihazı guncellediginizde urun yine calismayacaktir. Bu urunler hdmi kablo ile yansitma mantigi ile calisirlar ve bildiginiz üzere ios cihazlarini saglikli kesintisiz olarak yansitan tek cihaz apple tv dir ki bu urunde araç için uygun degildir.

Hızlı yanıt alabilmek için “alıntı” yaparak cevaplayınız.
İmessage : tanseler@me.com

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Cihazın kendi özel uygulamasının R-Link 2 ye yüklenmesi gerekiyor.Ancak 3. parti bir uygulama r-link 2 ye yüklenemediğinden bu cihaz çalışmaz maalesef.Ben R-Link 2 ile çalışan bir cihaz peşindeyim.Detayları öğrendikçe paylaşırım.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cihazın kendi özel uygulamasının R-Link 2 ye yüklenmesi gerekiyor.Ancak 3. parti bir uygulama r-link 2 ye yüklenemediğinden bu cihaz çalışmaz maalesef.Ben R-Link 2 ile çalışan bir cihaz peşindeyim.Detayları öğrendikçe paylaşırım.

Bu vidoya bir göz atar mısın ddt4all ile aktive etmis her iki platformu da fakat calistigini gostermemis ama ingilizcem kisitli oldugundan tam olarak anlayamadim. Bir kc islemden bahsediyor ve carplay ve and aouto yu aktifliyor kendisi.

https://youtu.be/o6Uue6GMGjY

buraksoylu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu tip cihazlarin uygulamalari da genelde urun ile aynı olur. Farklı bir işim varsa da kutunun arkasinda belirtilir genelde fakatsize tavsiyem bu urunu kullanmamaniz olur zira paranizi çöpe atmis olursunuz. İos cihazlar bildiginiz üzere disa kapalidir. Bunları 3. Parti cihazlarla disa acmak veya uygulamalarla disa acmak yine zor değil fakat ileriye donuk olarak oldukca zahmetli. Bu dongle adi altinda cikan cihazlar ios aygitlarinin sadece belli bir surumu ile calismaya programlidir. Cihaza güncelleme geldiginde calismama olayi oldukca yuksektir. Ornegin sisin cihazinizin yazilim surumu su an ios12.3.1 bunun üzerine atiyorum rakami ios13 geldigi zaman ve siz cihazı guncellediginizde urun yine calismayacaktir. Bu urunler hdmi kablo ile yansitma mantigi ile calisirlar ve bildiginiz üzere ios cihazlarini saglikli kesintisiz olarak yansitan tek cihaz apple tv dir ki bu urunde araç için uygun degildir.

Gönderdiğin videoda işlemin ddt4all programı kullanılarak nasıl aktivite edileceğini anlatıyor. Fakat 2016 Meganelarda soketler uyumlu olmadığı için aktive etsen bile çalışmayabiliyor. Bende mesela Android Auto çalıştı fakat CarPlay çalışmıyor. Bu yüzden ben de bu cihazı aldım fakat siz böyle yazınca kafam karıştı biraz :)

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gönderdiğin videoda işlemin ddt4all programı kullanılarak nasıl aktivite edileceğini anlatıyor. Fakat 2016 Meganelarda soketler uyumlu olmadığı için aktive etsen bile çalışmayabiliyor. Bende mesela Android Auto çalıştı fakat CarPlay çalışmıyor. Bu yüzden ben de bu cihazı aldım fakat siz böyle yazınca kafam karıştı biraz :)

Dongle olayını ben tavsiye etmiyorum açıkçası kullanım omru çok kısa olur ve orijinal CarPlay gibi de çalışmaz. O bahsi geçen dongle denen aletler oldukça cakma bir yapıda zaten kaliteden eser yok. Dolayisi ile aletin kendisi bile elinizde kalabilir.

buraksoylu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dongle olayını ben tavsiye etmiyorum açıkçası kullanım omru çok kısa olur ve orijinal CarPlay gibi de çalışmaz. O bahsi geçen dongle denen aletler oldukça cakma bir yapıda zaten kaliteden eser yok. Dolayisi ile aletin kendisi bile elinizde kalabilir.

Peki soketi uyumlu olmayan araçlar için ne öneriyorsunuz ? CarPlay'i çalıştırmanın başka bir yöntemi var mıdır ? Soket değişimi gibi bir şey duydum ama bunu kim yapar ya da oto elektronikçiler konuya ne kadar hakim emin olamıyorum.

buraksoylu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aliexpressten bir ürün aldım. Deneyip sizleri bilgilendireceğim.