Çift tırnak ve Tek tırnak buji tecrübelerim , performans farkları / megane 2 1.6

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Günümüzde malesef güvenecek usta kalmadı . Aracınızın videosunu çekip atsaydınız problemin kaynağına nokta atışı yapardık . Bobini kaç TL'den aldınız ?

MX4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bakın orada kazık yemedik çünkü parçacıya gittim 70 Tl Çin malı vardı almadım orjinal 280 kusur fiyat verdi en çok satanı sordum 90 tl dedi bir kaç marka daha vardı 100-150 tl arası taksicilerin tamircisi 90 tl olanı çok alıyormuş onu seçtim gittim kendim değiştirdim arıza düzeldi.

http://www.renaultfanclub.com/renault-servis-teknik-destek/98595-symbol-benzinli-tekleme.html

Ateşleme bobini ölçülebilir ama sağlam bobin değerlerini bilmek lazım.Bu arada LPG ateşleme bobinlerine yükleniyor çünkü LPG nin yanma sıcaklığı Benzinden daha yüksek.

https://www.ngk.de/tr/ayrintilariyla-teknoloji/atesleme-bobinleri/bakim/ariza-teshisi/

Son düzenleme:

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bakın orada kazık yemedik çünkü parçacıya gittim 70 Tl Çin malı vardı almadım orjinal 280 kusur fiyat verdi en çok satanı sordum 90 tl dedi bir kaç marka daha vardı 100-150 tl arası taksicilerin tamircisi 90 tl olanı çok alıyormuş onu seçtim gittim kendim değiştirdim arıza düzeldi.

http://www.renaultfanclub.com/renault-servis-teknik-destek/98595-symbol-benzinli-tekleme.html

Ateşleme bobini ölçülebilir ama sağlam bobin değerlerini bilmek lazım.Bu arada LPG ateşleme bobinlerine yükleniyor çünkü LPG nin yanma sıcaklığı Benzinden daha yüksek.

https://www.ngk.de/tr/ayrintilariyla-teknoloji/atesleme-bobinleri/bakim/ariza-teshisi/
Orada kazıklanmadığınızı biliyorum , söylemek istediğim sök tak yaparak sorun bulmaya çalışan usta ünvanlı fırsatçılardı etrafta onlardan çok var . Benimde geçenlerde bobinin biri arızalandı araba her gün lazım vakit yok mecburen ertesi gün gidip istemesemde sanayiden 85liraya valeo marka bobin aldım . Birde internetten fiyatlara bakayım dedim ,uzun süre araştırmalar sonucu yeşil başlı eldor marka servis malı bobini kargo dahil 80 TL'ye buldum. Satıcıya mesaj attım , kardeşim bobinin üstündeki yazıların fotosunu çek bana whatsaptan yolla teyit edeyim dedim. Adam yolladı baktım ki orijinal ürün ve şerefli bir satıcı hemen 1 tane sipariş ettim valeoyuda söktüm yedekte duruyor . Velhasıl başta en adi ve şeref yoksunu olanlar yetkili servisler 70-80 liralık bobini minimum 150-200'e takıyorlar , insanları mecburen sanayiye yönlendiriyorlar sanayininde servisten aşağı kalır yanı yok soygun .Dürüst şerefli insan az .

Son düzenleme:

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Orada kazıklanmadığınızı biliyorum , söylemek istediğim sök tak yaparak sorun bulmaya çalışan usta ünvanlı fırsatçılardı etrafta onlardan çok var . Benimde geçenlerde bobinin biri arızalandı araba her gün lazım vakit yok mecburen ertesi gün gidip istemesemde sanayiden 85liraya valeo marka bobin aldım . Birde internetten fiyatlara bakayım dedim ,uzun süre araştırmalar sonucu yeşil başlı eldor marka servis malı bobini kargo dahil 80 TL'ye buldum. Satıcıya mesaj attım , kardeşim bobinin üstündeki yazıların fotosunu çek bana whatsaptan yolla teyit edeyim dedim. Adam yolladı baktım ki orijinal ürün ve şerefli bir satıcı hemen 1 tane sipariş ettim valeoyuda söktüm yedekte duruyor . Velhasıl başta en adi ve şeref yoksunu olanlar yetkili servisler 70-80 liralık bobini minimum 150-200'e takıyorlar , insanları mecburen sanayiye yönlendiriyorlar sanayide de belki şerefli iyi olan insanlar azda olsa vardır onlar üstüne alınmasın fakat oradakilerinde çoğu adi ve şeref yoksunu.

Megane bobinler buji başına tek bildiğim kadarıyla hatalıysam düzeltin lütfen , benim aracın bobin 4 bujiye tek parça yani daha ucuz sök tak yaparak arıza bulmayı moderatör arkadaşlarda tavsiye etmişti uyguladım ama pek bir şey anlamadım.
Sanayide benim bir Ustam var adam motorcu ve gerçekten saygı duyduğum dürüst bir insan ama oto elektriğinden anlamıyor işte başkasına gittik mecburen araç bozuk , dükkanda sıra bulamıyorsun hep dolu hep dolu 1 hafta önceden arıyorum giderken neden ?? adam dürüst aşmış birşeyleri.Deneme yanılmayı bir noktaya kadar anlayabilirim ama dürüstçe ise mesela arıza olmayan parçaları değiştirende çok gördük bu piyasada.megane isimli arkadaşın arabasının sanayide başına gelmeyen kalmadı okudukça dizi gibi izler oldum insan üzülüyor , ama inançla mücadelesinide takdir ediyorum aracı halen satmadı gerçi 1 haftadır ortalarda yok ama :).Yetkili servislere inanın bende gitmek isterim ama 40 tl yapılan sübap ayarına servis 200-250 tl isterse mecburen insan başka çözüme yöneliyor.

Soneroz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar, geçenlerde aracın bakımlarını yaptım.
yağ-hava-polen filtreleri 5/40 yağ ve karaoqlan’ın bahsettiği
çift tırnak bujileri değiştirdim. Aracın çekişinde fark oldu ama
aynı zamanda bakım yaptığım için hangisi etkili oldu bilmiyorum.
Belki hepsi birden etki etmiştir.
Bunlarla beraber birde benzin filtresi almıştım ama yerini bulamadım,
2004 modelde sol arka kapının altında, siyah bir kutuya sabitlenmiş halde
buldum ama benim 2006 da aynı yerde yok. Acaba yerinimi değiştirdiler
yoksa hiçmi koymadılar?

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar, geçenlerde aracın bakımlarını yaptım.
yağ-hava-polen filtreleri 5/40 yağ ve karaoqlan’ın bahsettiği
çift tırnak bujileri değiştirdim. Aracın çekişinde fark oldu ama
aynı zamanda bakım yaptığım için hangisi etkili oldu bilmiyorum.
Belki hepsi birden etki etmiştir.
Bunlarla beraber birde benzin filtresi almıştım ama yerini bulamadım,
2004 modelde sol arka kapının altında, siyah bir kutuya sabitlenmiş halde
buldum ama benim 2006 da aynı yerde yok. Acaba yerinimi değiştirdiler
yoksa hiçmi koymadılar?
İyi yapmışsınız hayırlı olsun . Benim ki 2005 model benimkinde de sol arka kapının altında filtre . Eğilip bakmaniz lazım yoksa gözükmez.
b933f2f5a730ce4cd9ac71fb1734c312.jpg

Soneroz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2004 te de aynen böyle siyah kutuya sabitlenmiş, söküp değiştirdim ama benim aracın altında yarım saat süründüm yok. Yakıt borularını takip ettim o uzun plastik koruyucuyu söktüm ama yok bulamadım.

selcukkoseoglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba aranıza yeni katıldım 2004 16 16 v megane 2 aracımın bujilerini değiştirmek istiyorum çift tırnak takmak istiyorum bi usta bana çift tırnak takma ateşleme bobinini yakarsın dedi orjinalden şaşma dedi başına böyle sıkıntı gelen oldumu

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba hoşgeldin
Orjinal tek tırnak bujinin referans numarası 7700 500 155
Ben 70 bin km çift tırnak kullandım halende kullanıyorum bir problem olmadı . Kullanmak istersen kullandığım bujininde referans numarasını yazayım 7700 500 168

İstediğini kafan rahat kullanabilirsin benim fikrim çift tırnak buji alt devirlerde daha çabuk topluyor , yalnız bujiyi çok fazla sıktırma kimi usta var tüm gücüyle asılıyor bujiyi sıkarken , halbuki belli bir sıkma torku bulunuyor bujilerin . Aşırı sıkıldığında sökerken problem oluyor .

selcukkoseoglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
karaoglan ALLAH senden razı olsundün tirger setini v kayışını falan değiştirttim senin tarif ettiğin eyguem bujilerden aldım araba baya serileşti canlandı yani bende hava filtresi ve orta susturucu iptalide var çok beğendim aracı fakat sana bi sorum daha var orta egzozu tıkanıklıktan söktürdüm düz boru çektirdim egzozcu ustam bana hep gazda kullanmaktan katalizöürümünde yanmış olduğunu söyledi buda çekişi etkiler dedi istersen bunu iptal edip düz boru çekelim dedi ben ses çok artar alt devirler düşer diye etmedim sence bi fark olurmu şimdiden teşekkürler

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
karaoglan ALLAH senden razı olsundün tirger setini v kayışını falan değiştirttim senin tarif ettiğin eyguem bujilerden aldım araba baya serileşti canlandı yani bende hava filtresi ve orta susturucu iptalide var çok beğendim aracı fakat sana bi sorum daha var orta egzozu tıkanıklıktan söktürdüm düz boru çektirdim egzozcu ustam bana hep gazda kullanmaktan katalizöürümünde yanmış olduğunu söyledi buda çekişi etkiler dedi istersen bunu iptal edip düz boru çekelim dedi ben ses çok artar alt devirler düşer diye etmedim sence bi fark olurmu şimdiden teşekkürler
Öncelikle hayırlı ramazanlar .Allah senden de razı olsun ne yaptım sanki bi faydam olduysa ne güzel , adınıza çok sevindim . Katalizör konusunda doğru düşünmüşsünüz , aracın performansı hoşunuza gidiyorsa , seriliği güzelse katalizörü iptal etmeye sebep yok gittiği yere kadar gitsin . Bitik katalizör kendini artan yakıt tüketimiyle , düşen performansla , kötü kokuyla , şıkırtıyla vs. belli eder . Aracın şuan ki durumu güzelse bu haliyle bi yeriyle oynanmadan devam edilmesini tavsiye ederim .