Clio 3 cam açma düğmesi led aydinlatma

cedric08

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dirence Kablo Gitmiyor

Merhabalar, Çözümünüz gayet güzel ve başarılı. Bende de reno 2011 clio 3 authentique var ve aynı sorun benimde aklıma takılıyor uzun zamandır. Aklıma ne takılmadı ki :) Tek tuş cam yok, Arka tavan aydınlatma yok. Cam düğmesinde aydınlatma yok :/ Tavan aydınlatmasını Megane 2, 3 düğmeli aydınlatma ile çözdüm gibi. 10-15dk yanınca çok ısınıyor :/ Tek tuş cam açma-kapama olayının mekanizması işçilik kablo çekme hariç en az 300 gibi bir rakam söylediler :/ Elde yapılacak bir tek cam düğmesi aydınlatması kaldı :) Ben de bakayım nedir ne değildir sizin çözümü nasıl uygularım derken düğme içerisindeki devreyi inceleyince led in direnç bacağına hiçbir kablo gelmediğini gördüm. Düğmenin içerisindeki devreyi düğmeden ayırıp bacaklara 3V verince led yandı. Direnç ve led sağlam. Direncin bacağına kabloyu nereden çekersek bu led yanar ? Hiç bilgim yok. Yanlış kablo çekip zarar da vermek istemiyorum. Düşüncelerinize ihtiyacım var. Hafta sonu bir elektrikçiye de göstermeyi düşünüyorum.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

nedim83

Nedim Şişmanoğlu, Clio 3 Extreme
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba

biz aslında çok kısa bir süre de olsa, taban entegresindeki yolları takip ederek, ledi yaktık ama sonra söndü.yaptırdığım yer modifiye dikkanıydı ama arkadaş bilgisi dahilinde yapmaya çalıştı. ama beceremedik ve bildiğimiz yoldan yaktık.

Ama işinin ehli,devre yollarını bilen iyi bir elektronikçi, , ledi patlamayacak şekilde, bu işi çözer sanıyorum.

*Burak Yılmazer

Burak Yılmazer,
Başkan
34-İstanbul
gerçekten tebrikler arkadaşım mutlaka en kısa sürede deneyeceğim kontağa değil de parklara bağlamak dahamı mantıklı acaba diye düşündüm sadece..

nedim83

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
parklara bağlatmak için baya bir sökme takma işi çıkıyordu. uzun ömürlü led kullandık şimdilik ısınma vs. gibi bir sorun da yok. bizim çözüm çok ve pratik oldu sadece hepsi bu:)

*Burak Yılmazer

Burak Yılmazer,
Başkan
34-İstanbul
parklara bağlatmak için baya bir sökme takma işi çıkıyordu. uzun ömürlü led kullandık şimdilik ısınma vs. gibi bir sorun da yok. bizim çözüm çok ve pratik oldu sadece hepsi bu:)

Aynen biraz sıkıntılı olur bakalım bende parklara deneyeceğim ben aslın da kapı kollarının iç kısmına yanı kapıya bakan kısmına birer kırmızı led düşündüm en başta hem hoş bi görüntü oluyor hemde cam düğmelerini gösterir gibi düşündüm ama bu daha mantıklı..

nedim83

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
o kırmızı ledi düğmenin içine koyun, orjinal gibi olur zaten :)

*Burak Yılmazer

Burak Yılmazer,
Başkan
34-İstanbul
​eywallah =) mutlaka denicem sonucu resimlerim

cedric08

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sonunda Ledler Yandı

Birkaç hafta önce sanayide oto elektronikçiye uğradım. Durumu anlattım çektiğim fotoğrafları gösterdim. Durumu anlatınca şaşırdı tabi :) Bu LED yanar mı dedim :) Baktı etti yaparım dedi. Kontağa mı bağlayayım yoksa farlar yanınca mı yansın dedi. Far ile birlikte bağlarsam 100 TL, işçilik fazla dedi. Düşündüm ettim tamam dedim. İncelemeleri ve elektrik ölçümleri sonucu far için kapıya tesisat gelmediğini gördü. Kapıya gelen elektrik soketinin içerisini kablo geçişi için genişletmek ve kapı döşemesini söküp kabloları bağlamak gerektiğini söyledi. Parçaları pek esnetmek istemedim(zaten her plastik parçadan zır zır ses geliyor.) İstersen kontağa bağlayalım dedi. Çekincem hem uzun kullanımda ısınması hem de led ömrüydü. Hiçbir şey olmaz dedi. Düğmeyi söküp ilgili bacaklara özel bir cihazdan elektrik verdi ve düğmeye gelen 5 kablodan(daha önceki paylaştığım resim) ilgili 1 kabloyu buldu. Düğmeye soketini takarak 10 cm yakın bir kabloyu boş bacağa yerleştirdi. Diğer ucu elektrik bulduğu bacağa verdi. Elektrik bandıyla sabitleyip düğmeleri yerlerine vidaladı. 1 saat olmadan işlemi tamamladı. Gördüğüm kadarıyla tek yapılan işlem 10 cm kadar kabloyu elektrik gelen bacaktan alıp düğmede dirence hiç kablo gitmeyen bacağa vermek. 40 liraya iki kapıyı da halletti. 4-5 saat uzun süreli kullanımda düğmede hiçbir ısınma problemi yaşamadım.

1.jpg

4.jpg

6.jpg

9.jpg

nedim83

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
güle güle kullan..devre yollarını bilen elektrikçi çok doğal olarak işi çözmüş.

engin_er_26

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
hyundai accent era da bende bir çalışma yapmış düğmelere led yerleştirmiştim, havalar iyileştiğinde clio aracımada yaparım ve orijinal bir şeyler yapmak isterim nede olsa meslek elektrikçi ama emekli bir elektrikçi, yalnız bir soru sormak isterim led düğmeleri içinde led var mı yada led yerleştirecek alan var mı, mavi led takmayı düşünüyorum birde tavan lambasını led yapmak istiyorum. henüz sökmedim acaba ampul özelliği nedr bilenler yazabilirmi tipini ve ölçüsünü, farlarda ki park ampullerinide değiştireceğim ve led takacağım

OA_2744356.jpgOA_3263907.jpgOA_921617.jpg

Ekli dosyalar

• OA_2744356.jpg
    OA_2744356.jpg
    16 KB · Görüntüleme: 0
  • OA_3263907.jpg
    OA_3263907.jpg
    32 KB · Görüntüleme: 0