Clio 4 Geri Görüş Kamera Montajı

ömERgin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar. Aranızda bir üye olarak yeniyim ancak uzun zamandır takipçinizim.

2014 1.2 75HP Clio 4 sahibiyim. Aracıma sonradan -yaklaşık 7 ay önce- kendim R-NAV takdım. Montajı kolay ve hafiften elimde bu işlere yatkın olduğu için kolay oldu.

Şimdi de aracıma geri görüş kamerası takmak istiyorum. Usta veya elektrikçi ile uğraşmadan bu işi yapabilir miyim merak ediyorum?

N11'deki şu kamerayı alacağım ama uyumluluk durumu nedir? Ek kablo çekmek veya modül falan eklemek gerekiyor mu?

ÜRÜN LİNKİ: https://urun.n11.com/arka-gorus-kam...ult-fluence-2013-geri-gorus-kamera-P234877375

Tecrübeli arkadaşlardan destek bekliyorum.

R-NAV üzerinde yazılımsal olarak aktivasyon işlemini falan yapmayı biliyorum. Tek merak ettiğim konu montaj kısmı ve desteğinizi bekliyorum.

Herkese şimdiden teşekkürler.

*Burak Yılmazer

Burak Yılmazer,
Başkan
34-İstanbul
Kamera montaji cok basit kutu da gerekli tertibat ve anlatim mevcut zaten size tavsiyem delmeli degilbdenplaka isigina monte edilen kameralar var onlar dan almaniz gerisi zaten cok kolay geri vites kablosina bir ucunu baglamiz yeterli diger ucu zaten direk.kamera ve teype gidiyoe gercekten cok basit

yunusemre_oz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam o fiyata bu kamera biraz pahali. Ulas arkadasimiza ulasirsan sana yardimci olur kamera konusunda. Cok ta hesapli almis olursun.

ömERgin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler arkadaşlar.

Türkiye'de fiyatlar 100-120 TL aralığında.

Aliexpress gibi sitelerde ise 15-20 dolar. Evet 30-40 TL fiyat farkı var ama en azından hemen gelecek. Şimdiye kadar Aliexpress'ten ürün alıp 20 günden önce geldiğini görmedim :) 30-40 TL için bir ay beklemeyim.

İlginiz, alakanız için teşekkür ederim.

mstdrms

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar, yardım lütfen!
Ben kamerayı bu wifi cihazı ile aldım. Sarı jakı kestim, diğer ucu gibi sadece kırmızı ve siyah kablo çıktı. Diğer iki ucu 12v girişi, sarı jakın kablolarını nereye sokacağımı bulamıyorum. Bana bu cihazı nasıl bağlayacağımı anlatabilecek var mı?
Ayrıca R-Nav da geri görüş aktif ama kamera bağlantısı yokken bile ekran gelmeli ama gelmiyor?..

Aracım Captur 1.2 EDC Icon.5a44ab9614da8b2c6fd8febeff8361b5.jpg

MX5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

35 İSM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar, yardım lütfen!
Ben kamerayı bu wifi cihazı ile aldım. Sarı jakı kestim, diğer ucu gibi sadece kırmızı ve siyah kablo çıktı. Diğer iki ucu 12v girişi, sarı jakın kablolarını nereye sokacağımı bulamıyorum. Bana bu cihazı nasıl bağlayacağımı anlatabilecek var mı?
Ayrıca R-Nav da geri görüş aktif ama kamera bağlantısı yokken bile ekran gelmeli ama gelmiyor?..

Aracım Captur 1.2 EDC Icon.5a44ab9614da8b2c6fd8febeff8361b5.jpg

MX5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Osarı jakı kestiğinde kırmızı ve siyah renk çıkacak yukarıda sizde belirtmişsiniz kırmızı ucu renavın arkasındaki 10 numaralı çıkışa (10numara görüntü + ) siyah ucuda 22 numaralı çıkışa (22 numara görüntü - 👈 eksi uca ) diğer artı eksi ucun artısını renawın arkasındaki 3 numaraya 3 numara aracı geriye takınca tetiklemesi için ( gerivites lambasına) diğer eksi ucuda arabanın şase alan her angi yerine vidalayacaksın. Renawın geri görüşünün aktif olduğunu anlaman için 3 numaralı sokete + vereceksin teyibin artısından denemek için verebilirsin 3 numaralı sokete + ucunu verdiğinde ekran siyah olması lazım kamera olmadığı için siyah oluyorsa aktif demektir ve yukarıdaki işlemleri uygulaya bilirsin 10 cam + 22 cam - 3 numara tetikleme + sı kolay gelsin.

35 İSM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracı geri vitese taktığında geri viteslambandaki + 3 nolu uca + verecek ve ekran açılmış olacak (tetikleme olayı dedikleri olay bu)

35 İSM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Unutmadan yukarıdaki bağlantı şekli 1. Nesil renawlar için geçerli 2. Nesil yani ewolarda farklı olabilir forumda olması lazım araştırın.

mstdrms

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Osarı jakı kestiğinde kırmızı ve siyah renk çıkacak yukarıda sizde belirtmişsiniz kırmızı ucu renavın arkasındaki 10 numaralı çıkışa (10numara görüntü + ) siyah ucuda 22 numaralı çıkışa (22 numara görüntü - [emoji118] eksi uca ) diğer artı eksi ucun artısını renawın arkasındaki 3 numaraya 3 numara aracı geriye takınca tetiklemesi için ( gerivites lambasına) diğer eksi ucuda arabanın şase alan her angi yerine vidalayacaksın. Renawın geri görüşünün aktif olduğunu anlaman için 3 numaralı sokete + vereceksin teyibin artısından denemek için verebilirsin 3 numaralı sokete + ucunu verdiğinde ekran siyah olması lazım kamera olmadığı için siyah oluyorsa aktif demektir ve yukarıdaki işlemleri uygulaya bilirsin 10 cam + 22 cam - 3 numara tetikleme + sı kolay gelsin.
Cevapların için teşekkürler. Aracım 2013 model yani ilk R-Nav. Ben bu Jak numaralarını anlayamıyorum. Buralarda bulduğum şekiller de cihazın arkasındaki jaka benzemiyor. Malum numaralar boş uçlar mı, dolu uçlar mı? Jaka ne taraftan bakmam lazım o numaraları tespit etmek için?
Bir de cihazın besleme ucu olan + yı 3 numaraya bağla demişsin, bu 3 numara cihazı besleyecek mi?

MX5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi4fa4929d14e8c1040ccef94122956e17.jpgebddefd989de7f3e2908a78a2bcf34f8.jpg

Ekli dosyalar

• 4fa4929d14e8c1040ccef94122956e17.jpg
    4fa4929d14e8c1040ccef94122956e17.jpg
    24.5 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme: