Clio 4 kaza ve nedenleri

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu konuda anlatılana benzer bir durum başıma geldi bugün.trafikte önündeki bayan sürücü kalkış yaptı tam hareket ederken anı fren yaptı ben de freni köklerdim daha 10 15 km hızım vardı.Abs iki kez tik tik yaptı aracım kaydı ve öncekinin tampona dokundu.panjur amblemin çizildi önemli deÄŸilde bu hızda kazık gibi durması gerekti aracın. Yol yokuÅŸ aÅŸağı deÄŸil lastikler 10 bin km de ,hava 10 c üstünde, havalari normal, fren disk balatalar ve hatta hidroligi bile yeni ama nasil durmadi araba anlamadim .10 20 km hizda boyle yaparsa yandik.neden olabilir bi çözüm bulabilen var mi?

normal araba olsa bu sefer lastikler kayarak çarpardın...farkeden bişey olmazdı...

ABS sistemi böyle düşük hızlarda fayda dan çok zararı var diye çok duydum Allah a şükür başıma gelmedi inşallah kimsede yaşamaz. Belki o anda frene gerekli kuvveti uygulamamış olabilirsiniz

muhalefet olmak gibi olmasında...zaten freni köklersen tekerler kayar yine çarparsın..
abs kayma yapmadan durabilecek mesafeyi otomatikman ayarlıyor...

eski arabadan absli sisteme geçince 6 ay frenleri körükleyerek kullanmıştım ))
abs devreye girince korkuyordum ))))

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
normal araba olsa bu sefer lastikler kayarak çarpardın...farkeden bişey olmazdı...

muhalefet olmak gibi olmasında...zaten freni köklersen tekerler kayar yine çarparsın..
abs kayma yapmadan durabilecek mesafeyi otomatikman ayarlıyor...

eski arabadan absli sisteme geçince 6 ay frenleri körükleyerek kullanmıştım ))
abs devreye girince korkuyordum ))))
ABS nin pedaldaki tepkisi yüzünden çoğu kişi sizin gibi korkup frene az basıyor ve ABS tutmuyor diyor

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fren hidroliği max biraz üstündeydi altına gelene kadar boşalttim bilmiyorum bunun olumsuz bir etkisi olur mu.

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
6 yıl içinde toplam 7-8 kez abs devreye girdi diyebilirim, çoğunluğunda hızım 40-45 km veya altıydı. tak tak tak ses ve titreşim harbiden gerginlik veriyor. sağa sola kaçacak yol ve zaman yoksa abs kurtarıcı olmuyor. sıkışık şehir içinde hız yavaş olsa bile sağ dolu, sol dolu, ön dolu sonuç öndekine tık. düşük hızlarda abs çok verimli değil inancı bundan yerleşti düşüncesindeyim

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
6 yıl içinde toplam 7-8 kez abs devreye girdi diyebilirim, çoğunluğunda hızım 40-45 km veya altıydı. tak tak tak ses ve titreşim harbiden gerginlik veriyor. sağa sola kaçacak yol ve zaman yoksa abs kurtarıcı olmuyor. sıkışık şehir içinde hız yavaş olsa bile sağ dolu, sol dolu, ön dolu sonuç öndekine tık. düşük hızlarda abs çok verimli değil inancı bundan yerleşti düşüncesindeyim

Benim zırt pırt devreye giriyor.biraz sert fren yapınca hemen tik tik.babamda 2011 doblo var onun frenlerini hiç bir araçta görmedim.ne kızaklama ne abs devreye girmesi var araba bildiğin çapa atıyor yola sanki.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fren hidroliÄŸi max biraz üstündeydi altına gelene kadar boÅŸalttim bilmiyorum bunun olumsuz bir etkisi olur mu.

sol aks veya sol teker poryasının oralarda bi dişli var...o dişli aşınınca abs hassaslaşıyo galiba...

araban eski olsa olsa yorum yapmak kolay olurdu ))

amarulas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bendede 2016 clio var 20bin km de frenler bülbül gibi ötüyor şakıyor resmen sıcak soğuk yağmur fark etmiyor sürekli ötüyor servise sordum normal dediler durmasında bi problem yok basınca duruyor abs devreye girmiyor bu işte LASTIK çok büyük rol oynuyor bunuda unutmamak lazım.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bendede 2016 clio var 20bin km de frenler bülbül gibi ötüyor şakıyor resmen sıcak soğuk yağmur fark etmiyor sürekli ötüyor servise sordum normal dediler durmasında bi problem yok basınca duruyor abs devreye girmiyor bu işte LASTIK çok büyük rol oynuyor bunuda unutmamak lazım.

pirelli alacaksın, good year alacaksın...demi...o zaman girer abs devreye )))

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

clio 4 lerin en bilindik kronik sorunlarından birisi erken biten fren balatası, size bu normal diyen servise taaa buradan söveyim.. :)

şöyle söyleyeyim hocam direk arayıp sorabilirsiniz/sorgulayabilirsiniz bahsi geçen frenler o derecede sorunluki aracı kiraladığımız firma (İmamkayalı otomotiv/aynı anda renault bayiisi Gaziantep) yerel bölgedeki İsotlar renault servis (Adana) ya talimatı var frenler 20bin altında ses yapmaya başlayınca garantiden değişiyor.

aramızda birçok üyede ilk 20binden önce biten balatalarını serviste garanti kapsamında ilk bakımda bedavaya yaptırdı yıllarca, sorgulayın derim boşuna kazık yemeyin yada allah korusun kaza yapmayın.

bahsetiğiniz contiler sert,sesli ama oldukça kral tuttunan lastikler öyle 20binde zerre kadar problem yaşatmaz muhtemelen sorununuz frenlerle alakalıdır derim benki cidden sayısız insan 20bin bir yana 14binlerde ses gelen balatalardan şikayetçi hep gerek bizim forumdan gerek diğerinden yada şikayetimvar.comdan bakabilirsiniz.