Clio 4 Lastik Basıncı Sensörü Aktif Etme

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 3 ay önce aldığım 2013 model Clio 4 Icon TCe aracımda lastik basınç sensörü bulunmuyor. 2014 yılından itibaren Türkiye'de bu sensörün zorunlu hale gelmesiyle Clio'larda da bu güvenlik donanımı kullanılmaya başladın.

Uzun zamandır bu özelliğin nasıl aktif edilebileceğini merak ediyordum. Nihayet bir videoda aracın kapalı özelliklerinin açılması kısmında lastik basınç sensörünün açılıp kapatılmasına yer verilmiş. Video linkini aşağıda paylaşıyorum.

https://youtu.be/8a-g4SfopmE

Obd2 cihazı sipariş ettim ve gelince deneyeceğim. Bu esnada öğrendiğim ve siz arkadaşlarıma sormak istediğim şey şu. Lastik basınç sensörlerinin tipleri varmış. Direkt tip ve indirekt tip. Direkt tip sıcaklık ve basıncı doğrudan sensör ile ölçüp anten vasıtası ile ECU'ya bilgiyi iletiyormuş. İndirekt tip araba giderken lastiklerin dönme hızından yola çıkıp ölçüm yapıyormuş. ABS ve ESP sistemleri üzerinden ECU'ya bilgi iletiyormuş. (Lastik basınç kaybettiğinde çapı küçültüp daha fazla dönüyor doğal olarak)
Clio 4 araçlar hangi tipi kullanıyor direkt mi indirekt mi? Birkaç sitede satılan sensörün direkt tip olduğunu gördüm ama emin olamıyorum. (ddt4all'da hangi tip diye soruyor)

İkici sorum, aracında bu özellik aktif olmayıp obd 2 cihazı ve ddt4all programı ile bu özelliği aktif eden var mı?

Şimdiden teşekkürler. Cihaz gelince deneyeceğim ve buraya yazarım.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 3 ay önce aldığım 2013 model Clio 4 Icon TCe aracımda lastik basınç sensörü bulunmuyor. 2014 yılından itibaren Türkiye'de bu sensörün zorunlu hale gelmesiyle Clio'larda da bu güvenlik donanımı kullanılmaya başladın.

Uzun zamandır bu özelliğin nasıl aktif edilebileceğini merak ediyordum. Nihayet bir videoda aracın kapalı özelliklerinin açılması kısmında lastik basınç sensörünün açılıp kapatılmasına yer verilmiş. Video linkini aşağıda paylaşıyorum.

https://youtu.be/8a-g4SfopmE

Obd2 cihazı sipariş ettim ve gelince deneyeceğim. Bu esnada öğrendiğim ve siz arkadaşlarıma sormak istediğim şey şu. Lastik basınç sensörlerinin tipleri varmış. Direkt tip ve indirekt tip. Direkt tip sıcaklık ve basıncı doğrudan sensör ile ölçüp anten vasıtası ile ECU'ya bilgiyi iletiyormuş. İndirekt tip araba giderken lastiklerin dönme hızından yola çıkıp ölçüm yapıyormuş. ABS ve ESP sistemleri üzerinden ECU'ya bilgi iletiyormuş. (Lastik basınç kaybettiğinde çapı küçültüp daha fazla dönüyor doğal olarak)
Clio 4 araçlar hangi tipi kullanıyor direkt mi indirekt mi? Birkaç sitede satılan sensörün direkt tip olduğunu gördüm ama emin olamıyorum. (ddt4all'da hangi tip diye soruyor)

İkici sorum, aracında bu özellik aktif olmayıp obd 2 cihazı ve ddt4all programı ile bu özelliği aktif eden var mı?

Şimdiden teşekkürler. Cihaz gelince deneyeceğim ve buraya yazarım.

Ben 2016 fluence icon kullandim onda bahsettiginiz gibi araç duragan haldeyken basinc bilgisi boş cizgi olarak gorunuyordu araç biraz yuruyunce degerleri gosteriyordu.

Hızlı yanıt alabilmek için “alıntı” yaparak cevaplayınız.
İmessage : tanseler@me.com

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben 2016 fluence icon kullandim onda bahsettiginiz gibi araç duragan haldeyken basinc bilgisi boş cizgi olarak gorunuyordu araç biraz yuruyunce degerleri gosteriyordu.

Hızlı yanıt alabilmek için “alıntı” yaparak cevaplayınız.
İmessage : tanseler@me.com
Evet firmamızda Megan 4 var onda da basınç kalibrasyonu için aracı bir süre sürmeniz gerekiyor ama Clio'larda basınç değerini zaten göstermiyor. Kalibrasyon araç dururken de yapılabiliyor. Buradan yola çıkarak direkt tip olma ihtimali yüksek diye düşünüyorum. Yine de bilen biri varsa yanıtlarsa sevinirim.

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün akşam Obd 2 cihazı ile gizli özellikleri açmayı denedim. Bazıları oldu bazıları olmadı. Öncelikle lastik basınç sensörünü aktif edebiliyorum ama ekran beyninde bunu gösterecek bir veri alıcısı yok anladığım kadarıyla.
Bunların dışında aşağıda belirttiğim işlemleri yaptım.
Ekonometre ışığını aktif ettim.
Kapıları otomatik kilitlemeyi aktif ettim.
Benzin göstergesini kalibre ettim. (37 litrede full gösteriyormuş eskiden)
Gösterge paneline saat ekledim.
Ani fren ve kaza anında dörtlü flaşörlerin yanmasını ekledim.
Superlock var ama ellemedim.
Anti hijack (hırsızlık önlemi) ellemedim.
Direksiyonu sağa sola çevirince yanan sisleri aktif ettim çalışmadı.
Oto cam kapama çalışmadı.
Bagaj tuşuna uzun basınca bagajı açma işleminde menüler eksik.

En hoşuma giden ekonometre ve benzin gösterge kalibrasyonu oldu.

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2016 model makyajlı led farlı kasa icon donanım Clio'mda BASINÇ SENSÖRÜ yok ama lastik basınç uyarısı mevcut.

Lastiğim patladığı zaman tamir edilirken bakmıştım sibopta sensör falan yok. Peki nasıl çalışıyor lastik uyarısı derseniz, şöyle çalışıyor. ABS-ESP beyninden lastiklerin dönüş sayısına göre uyarı veriyor. Yani basınç azalırsa lastik dış çapı düşeceğinden diğer lastiklere göre daha fazla tur atması gerekecek. Böyle olunca da lastik uyarısı devreye giriyor.

Hal böyle olunca 17" yazlık jantları ellemeden 15" kışlık jant lastik takımımı da lastik uyarısı almadan gönül rahatlığı ile kullandım.

Kapıların otomatik kilitlenmesini istiyorsanız böyle işlere girmenize gerek yok. Hareket halindeyken göğüsteki kapı kilitleme tuşuna basılı tutun otomatik kilitlenme aktif/deaktif oluyor. Aracı aldığımda aktif değildi ben aktif hale getirdim. Kitapçıkta bu bilgi mevcut.

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kapı otomatik kilitleme diye araç harekete geçince olandan bahsetmiyorum. Örneğin yanlışlıkla eliniz kilit açma tuşuna bastı ve aracın kapılarını açmadınız. Araba kendi kendini (sizin ayarladınız süre sonunda) tekrar kilitliyor. Ben bu süreyi 1dk yaptım.
Bu özellik fabrika çıkışı araçlarda var mıydı hiç bilmiyorum çünkü denememiştim.

mstdrms

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kapı otomatik kilitleme diye araç harekete geçince olandan bahsetmiyorum. Örneğin yanlışlıkla eliniz kilit açma tuşuna bastı ve aracın kapılarını açmadınız. Araba kendi kendini (sizin ayarladınız süre sonunda) tekrar kilitliyor. Ben bu süreyi 1dk yaptım.
Bu özellik fabrika çıkışı araçlarda var mıydı hiç bilmiyorum çünkü denememiştim.
Bu özellik 7 yıldır satılan araçlarda olsaydı sanırım illaki bir yerlerde duyulur ve yayılırdı. Ya da 7 yıldır kimsenin aklına gelmedi ve "dur bakiyim böyle birşey oluyor mu" diye denenmedi. Ha eğer yazılımsalsa tüm olay, ve böyle bir imkan varsa, muhakkak olur. Aktif etmek gerek sadece...

HTC EVO 3D X515m cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu özellik 7 yıldır satılan araçlarda olsaydı sanırım illaki bir yerlerde duyulur ve yayılırdı. Ya da 7 yıldır kimsenin aklına gelmedi ve "dur bakiyim böyle birşey oluyor mu" diye denenmedi. Ha eğer yazılımsalsa tüm olay, ve böyle bir imkan varsa, muhakkak olur. Aktif etmek gerek sadece...

Herşey yazılımla ilgili. Düzgün komutları ve bağlantıları kursak ek donanıma ihtiyaç kalmadan otomatik cam kapama, ayna kapama bile yapılabilir mesela.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Dün akşam Obd 2 cihazı ile gizli özellikleri açmayı denedim. Bazıları oldu bazıları olmadı. Öncelikle lastik basınç sensörünü aktif edebiliyorum ama ekran beyninde bunu gösterecek bir veri alıcısı yok anladığım kadarıyla.
Bunların dışında aşağıda belirttiğim işlemleri yaptım.
Ekonometre ışığını aktif ettim.
Kapıları otomatik kilitlemeyi aktif ettim.
Benzin göstergesini kalibre ettim. (37 litrede full gösteriyormuş eskiden)
Gösterge paneline saat ekledim.
Ani fren ve kaza anında dörtlü flaşörlerin yanmasını ekledim.
Superlock var ama ellemedim.
Anti hijack (hırsızlık önlemi) ellemedim.
Direksiyonu sağa sola çevirince yanan sisleri aktif ettim çalışmadı.
Oto cam kapama çalışmadı.
Bagaj tuşuna uzun basınca bagajı açma işleminde menüler eksik.

En hoşuma giden ekonometre ve benzin gösterge kalibrasyonu oldu.
Lastik sensörünün işlemi için 2 ayrı yerden özelliği aktif etmek gerekiyor, servisler bile bundan habersiz diyebilirim, Maltepe Güven Altan'ın efsane Cotechi Cihangir Başel bu işi çözer... :)
Otomatik cam açma özelliği için modül gerekiyor, soketleri hazır ama modüller eksik...

mstdrms

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastik sensörünün işlemi için 2 ayrı yerden özelliği aktif etmek gerekiyor, servisler bile bundan habersiz diyebilirim, Maltepe Güven Altan'ın efsane Cotechi Cihangir Başel bu işi çözer... :)
Otomatik cam açma özelliği için modül gerekiyor, soketleri hazır ama modüller eksik...
Öyle bir modül sanırım bizim arabalarımıza göre yok. Zira benim Captur da otomatik camları ve aynaları kapatma özelliğini modülle ekledim ama bu modül hazır başka bir modülün sonradan değiştirilmiş hali. Yani piyasadaki özelliği bol bir modülü alıp bizim arabalara uyarlamak gerek.

Eco Drive'ıda Arduino vb harici modüllerle aktif edenler bile var.