CLiO 4 LPG TAKTIRANLAR?

salvador03

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bence gereksiz lpg 3tl benzin 5.5 yani bende 1.2 joy var benzinli bende lpg taktıracaktım arabayı ilk aldığımda araba zaten yakmıyor gerek duymadım 2 milyar verecem en kötü lpg ye 2 milyar ın zararını çıkaracamki lpg den kar etmeye başlayim oda en az 50 100 bin km yapacanki 2 milyar zararın çıksın kar etmeye başla

uuraygs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
@salvador03 sizinkini bilmem ama benim aracım çok yakıyor. yol bilgisayarı 7.8 gösteriyor. 7,8x5,5=42,9 kuruş yapar ki bu da demek oluyorki benim aracım şehir içinde 42,9 kuruş yakıyor. Benim aracımı da boşverelim fabrika verisine bakalım. 7x5,5=38,5 kuruş. Şimdi de LPGde ne kadar yaktığını hesaplayalım. Ben 2.86'dan alıyorum litresini ama düz olsun 3'ten hesaplayalım. 7x1,2x3=25,2 38,5-25,2=13,3 kuruş daha az yakar km başına. küsüratı da boşverelim 13 kuruş diyelim. Şimdi de ne kadar sürede maliyetini kurtardığımıza bakalım. Ben 1600TL'ye 6 taksitle yaptırdım, isteyene 12 taksit de yapıyorlar. Şuanki güncel fiyatını bilmiyorum. 250 lira da ruhsat muayene vs diyelim. Toplam maliyet bize 1850TL. 1850/0,13=14.230km sonunda maliyeti kurtarmış ve yaptığınız her km'de ucuza gezmeye başlıyorsunuz.

Araç herkesin kendi aracı, para da herkesin kendi parası. ben kimseye gidin taktırın diye bişey diyemem, ama burası fikirlerimizi tecrübelerimizi paylaşma alanımızdır. Hesaplama yukarıda mevcut. Ben taktırdım memnunum, benden daha fazla km yapanlar da fikirlerini bu forumda ve çeşitli forumlarda belirtmişler. Sonuç olarak ben de bu şekilde paylaşılan fikirler/tecrübeleri okuyarak araştırarak LPG taktırdım. Fikrim budur, herkesin de fikrine saygımız sonsuz.

salvador03

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
@salvador03 sizinkini bilmem ama benim aracım çok yakıyor. yol bilgisayarı 7.8 gösteriyor. 7,8x5,5=42,9 kuruş yapar ki bu da demek oluyorki benim aracım şehir içinde 42,9 kuruş yakıyor. Benim aracımı da boşverelim fabrika verisine bakalım. 7x5,5=38,5 kuruş. Şimdi de LPGde ne kadar yaktığını hesaplayalım. Ben 2.86'dan alıyorum litresini ama düz olsun 3'ten hesaplayalım. 7x1,2x3=25,2 38,5-25,2=13,3 kuruş daha az yakar km başına. küsüratı da boşverelim 13 kuruş diyelim. Şimdi de ne kadar sürede maliyetini kurtardığımıza bakalım. Ben 1600TL'ye 6 taksitle yaptırdım, isteyene 12 taksit de yapıyorlar. Şuanki güncel fiyatını bilmiyorum. 250 lira da ruhsat muayene vs diyelim. Toplam maliyet bize 1850TL. 1850/0,13=14.230km sonunda maliyeti kurtarmış ve yaptığınız her km'de ucuza gezmeye başlıyorsunuz.

Araç herkesin kendi aracı, para da herkesin kendi parası. ben kimseye gidin taktırın diye bişey diyemem, ama burası fikirlerimizi tecrübelerimizi paylaşma alanımızdır. Hesaplama yukarıda mevcut. Ben taktırdım memnunum, benden daha fazla km yapanlar da fikirlerini bu forumda ve çeşitli forumlarda belirtmişler. Sonuç olarak ben de bu şekilde paylaşılan fikirler/tecrübeleri okuyarak araştırarak LPG taktırdım. Fikrim budur, herkesin de fikrine saygımız sonsuz.

usta herkes bu arabaya çok yakiyot diyor ama kullanmaktan kullanmayada fark var ben hep vites geçişlerinde gostergeye uyuyorm mesela bana vites yukselt dediginde yukseltiyorum şehir içi benim arabamda 1.2 joy 50 tl atiyorum 150 - 200 km rahat gidiyorum buda benim arabamda bir ariza var az yakmasini saglayan galiba:)))

popshot

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araba çok yakmıyor yakıt ateş pahası. 6 7 lt çok normal hatta benzinli bir araç için çok çok iyi.

Skayn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arabayı aldığımın haftasonu lpg taktırdım hemde obd'siz düz şimdiye kadar ne arıza lambası yaktı ne sorun çıkardı tertemiz sürekli kardayım :eyv

gkhan92

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arabayı aldığımın haftasonu lpg taktırdım hemde obd'siz düz şimdiye kadar ne arıza lambası yaktı ne sorun çıkardı tertemiz sürekli kardayım :eyv

selamlar hocam. aracınız 1.2 75 likmi ? hangi kit ve ne kdaara taktırdınız? kaç kmdeydi ve kaç bin km dir lpg takılı.. yakıt sarfiyatı ve biraz detaylı bahsederseniz sevinriim :) çok sordum :)

ammo11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selamlar hocam. aracınız 1.2 75 likmi ? hangi kit ve ne kdaara taktırdınız? kaç kmdeydi ve kaç bin km dir lpg takılı.. yakıt sarfiyatı ve biraz detaylı bahsederseniz sevinriim :) çok sordum :)

Bende 1.2 75BG 2013 Clio Sporttourer sahibiyim.1 ay önce aldım.Üstünde Atiker LPG vardı.Kit bilgisini bilmiyorum.Araç şuanda 62binde. 50binde LPG takılmış. 1 Aydır LPG tank fulleyip benzine geçene kadar depoyu sıfırladım.

Bayrampaşa Argaz (2.75) = 70 TL fulledim 250Km gittim.
Çapa Shell (2.91) = 70.68 TL fulledim 260Km gittim.
Bereç PO (2.80) =73TL fulledim 275Km gittim.

Aracımda Benzin full geziyorum gösterge düşmesin diye.İstanbul trafiğinde ekranda ortalama 8.5LT/9.7LT arasında gösteriyor.Tabi daha araca alışmaya çalışıyorum.İlk defa 1.2 araca biniyorum.Zamanla aşağıya düşüceğini düşünüyorum.
Benzini fulledikten sonra ekranda 510KM gidebilceğimi gösteriyordu.Benzinde test etmedim.

BODYGUARD06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracım 2013 model Clio sporttourer 0.9 tce 90 hp. 2 hafta önceki yaptığım ölçümlerde şehir dışı 100 km. de 6.5 litre benzin yakıyordu. Bu yüzden çok araştırarak BRC sequent 32 taktırdım. Sürekli günde 60 km. yaptığım için İlk 2 LPG deposunu doldurup yaktıktan sonra 3. ve 4. bitişlerinde yaptığım ölçümlerde ilk çalıştırmada ki benzin sarfiyatını da ekleyerek tam km.de 20 kuruş yakmıştır. 350 kuruş benzinde 200 kuruş lpg de. %40 lık bir tasarrufum olmaktadır. Renaultlarda pek nadir görülse de 150 tl. ye HDI sigortadan motor enjektörler için 2 yıl ya da 100.000 km. (3000 tl.lik) garanti sini yaptırdım. Kaskoma da 42 tl ye LPG eklemesini yaptırdım. Motor performansın da sıfıra yakın bir güç kaybı vardır.

Skayn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Aracım 1.2 75 bg joy. Atiker OBDSİZ kit taktırdım ve 1000 TL verdim. Güncel fiyatı 1100 TL. BRC sormaya gittiğimde ustam yazık günah hocam dedi ben takayım memnun kalacaksın dedi. Onay verdim iyi etmişim. Güncel LPG 2.70 TL'den alıyorum ortalama 17-20 kuruş civarı yakıyor. Şimdiye kadar hiç arıza lambası yakmadı ve lpg kaynaklı bir sorun yaşamadım. İyiki aldığım gibi taktırmışım sürekli kardayım ve kendimi enayi gibi hissetmiyorum. :)

gkhan92

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
atiker grand taktırmaya niyetim var ama maddi olarak biraz sıkışığım :) 1.2 clioya lpg siz binilmez ... az benzin yakmasına rağmen benzin 5.65 olmuş..