Clio 4 media navigasyon güncellemesi nasıl yapılır ?

gokhan3505

Gökhan Gümüş,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba bugün aracımı almamın ardından araçtaki navigasyon harita sürümüne baktım Turkey 2011 Q2 görünüyor. Araçtaki navigasyon dosyalarını USB belleğe aktarmayı arkadaşın yaptığı yöntemle gerçekleştirdim. Lakin USB belleği formatlamak ve içinde başka dosya olmamasına dikkat etmek gerek. Sonrasında Renaulth Navi Extra Tools indirdim. Harita güncellemelerini indirip kurdumTurkey 2012 Q2 versiyon. Araca gittim talimatları uyguladığımda Geçersiz güncelleme paketi dedi. Bir kez daha deneyip olmazsa başka bir usb ile deneyeceğim. Yine olmazsa servis randevusu alıp serviste baktıracağım. Gelişmeleri yine buradan yazarım....

adım adım anlatır mısın hocam bi bende yapayım. önce programı indirip flash a atıp öyle mi gttin taktın araca?

edo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
boş usb ile direk araca mı gittiniz ? yoksa navi extra vs.. bir şey yükleyerek mi gittiniz ? usb yi araca taktığınızda sistemi usb ye kayıt ettiniz anladığım kadarıyla. ekranda herhangi bir uyarı yükleme işareti falan beliriyor mu. yoksa hiç bir şey çıkmıyor mu ? yüklenip yüklenmediğini belirten bir uyarı sonunda geliyor mu ? yanıtlarsanız sevinirim.

kerim_elk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
JUÖnce Flash belleğe format attım ama NTFS olmamasına dikkat edin Fat32 olacak. Sonrasında araca gittim. Navi seçeneklerden haritalara geldim. Sonrasında güncelleme seçeneğine tıkladım ve usb ye yazmaya başladı. Sonrasında onay geldi ekrana tamamlandı diye farazi anlatıyorum tam manasıyla harfi harfiye hatırlamıyorum çünkü. Sonrasında Navi Extra tools yükledim flashı ve içindekileri gördü fakat bu uygulama ile bu işlem yapılamaz gibi uyarı verdi ve Renault Navi Extra toolls downloadına yönlendirdi bir sayfa. Sonrasında onu indirip kurdum. Kayıt açtım bir foruma kayıt olur gibi kullanıcı adı ve şifre vs. Sonrasında USB belleği gördü güncelllemeler sekmesinde 1 güncelleme var dedi. Kur dedim 50 Mb civarı yeni haritayı indirip güncellemenin olumlu olduğuna dair yazı geldi. Dosya kontrolü yaptı program ve ok. dedi. Sonrasında araca gittim tabi ikinci denemeden bahsediyorum. Navi menüsüne ve ve haritalara girdim güncellemeyi gördü güncellenmeye hazır dedi başlatayım mı falan. Tamam dedim ve yeni haritaları yükledi. Haritalar kısmında yükleme yapmadan önce Turkey 2011 Q2 yazarken güncelleme sonrası 2012 Q2 yazdığını kontrol edip şahit oldum yani emin oldum işlem tamamlanmıştı. Hepsi bu kadar Becerebilirsem resimleri ekleyeceğim.
9e2azu8u.jpgesa2anub.jpgysyjuhe7.jpg9ymary9y.jpga2e8azum.jpgybu5anu9.jpg

Ekli dosyalar

• 9e2azu8u.jpg
    9e2azu8u.jpg
    17.9 KB · Görüntüleme: 0
  • esa2anub.jpg
    esa2anub.jpg
    20.4 KB · Görüntüleme: 1
  • ysyjuhe7.jpg
    ysyjuhe7.jpg
    27 KB · Görüntüleme: 1
  • 9ymary9y.jpg
    9ymary9y.jpg
    15.9 KB · Görüntüleme: 0
  • a2e8azum.jpg
    a2e8azum.jpg
    22.5 KB · Görüntüleme: 1
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: eRa

gokhan3505

Gökhan Gümüş,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
boş usb ile direk araca mı gittiniz ? yoksa navi extra vs.. bir şey yükleyerek mi gittiniz ? usb yi araca taktığınızda sistemi usb ye kayıt ettiniz anladığım kadarıyla. ekranda herhangi bir uyarı yükleme işareti falan beliriyor mu. yoksa hiç bir şey çıkmıyor mu ? yüklenip yüklenmediğini belirten bir uyarı sonunda geliyor mu ? yanıtlarsanız sevinirim.

boş usb ile cihazdakini alıyorsun sonra pc ye takıp program ile güncelleyip sonra flashı geri götürüp cihaza takıp güncelliyorsun anladıgım bu benim yarın deneyecem

edo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Önce Flash belleğe format attım ama NTFS olmamasına dikkat edin Fat32 olacak. Sonrasında araca gittim. Navi seçeneklerden haritalara geldim. Sonrasında güncelleme seçeneğine tıkladım ve usb ye yazmaya başladı. Sonrasında onay geldi ekrana tamamlandı diye farazi anlatıyorum tam manasıyla harfi harfiye hatırlamıyorum çünkü. Sonrasında Navi Extra tools yükledim flashı ve içindekileri gördü fakat bu uygulama ile bu işlem yapılamaz gibi uyarı verdi ve Renault Navi Extra toolls downloadına yönlendirdi bir sayfa. Sonrasında onu indirip kurdum. Kayıt açtım bir foruma kayıt olur gibi kullanıcı adı ve şifre vs. Sonrasında USB belleği gördü güncelllemeler sekmesinde 1 güncelleme var dedi. Kur dedim 50 Mb civarı yeni haritayı indirip güncellemenin olumlu olduğuna dair yazı geldi. Dosya kontrolü yaptı program ve ok. dedi. Sonrasında araca gittim tabi ikinci denemeden bahsediyorum. Navi menüsüne ve ve haritalara girdim güncellemeyi gördü güncellenmeye hazır dedi başlatayım mı falan. Tamam dedim ve yeni haritaları yükledi. Haritalar kısmında yükleme yapmadan önce Turkey 2011 Q2 yazarken güncelleme sonrası 2012 Q2 yazdığını kontrol edip şahit oldum yani emin oldum işlem tamamlanmıştı. Hepsi bu kadar Becerebilirsem resimleri ekleyeceğim.

açıklama için teşekkürler. aynen bu şekilde yaptım ben de .. araca usb yi takıp sistemi usb ye atmaya çalıştım ama hiç bir yükleme işareti vs.. gelmedi.. baya bekledim bişi olmadı.. eve geldim belki yüklenmiştir diye içi boştu.. bir kere daha denedim yine olmayınca bu konuyu açmıştım :) güzel açıklamışsın ama bakalım ya benim cihazda bir sorun oldu ya da usb belleği beğenmedi.. bir ara başka usb bellekle denerim.

boş usb ile cihazdakini alıyorsun sonra pc ye takıp program ile güncelleyip sonra flashı geri götürüp cihaza takıp güncelliyorsun anladıgım bu benim yarın deneyecem

bende öyle anladım gökhan kardeşim :)

gokhan3505

Gökhan Gümüş,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
açıklama için teşekkürler. aynen bu şekilde yaptım ben de .. araca usb yi takıp sistemi usb ye atmaya çalıştım ama hiç bir yükleme işareti vs.. gelmedi.. baya bekledim bişi olmadı.. eve geldim belki yüklenmiştir diye içi boştu.. bir kere daha denedim yine olmayınca bu konuyu açmıştım :) güzel açıklamışsın ama bakalım ya benim cihazda bir sorun oldu ya da usb belleği beğenmedi.. bir ara başka usb bellekle denerim.

bende öyle anladım gökhan kardeşim :)

arkadasla aynı anda yazmısız ondan öyle oldu :)

edo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sıkıntı yok.. bir ara sen de dene bakalım olacak mı ? ben de fırsat bulunca tekrar deniycem. paylaşırız yine buradan ..

kerim_elk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar reimleri de ekledim akşam karanlığında bu kadar oldu...Yalnız ben araca geri yüklerken ilkinde olmadı ikinci denememde oldu bir kaç kez denemenizi tavsiye ederim.

edo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
@kerim_elk

Fotoğraflı paylaşım için teşekkürler. Takır takır güncellemişsin valla.. :)

kerim_elk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi geceler yatmam gerek.