Clio 4 Ses Seviyesi Ölçümleri

or_by

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
son 1 hafta içerisinde 2 konuda ses yalıtımı konusunda mesajlar görüyorum. özelliklemi 2 konuda birden alevlendirilmeye çalışıyor bu durum bilemedim. o yüzden bu konuyu açma ihtiyacı hissettim. burada vereceğim örnekler genel manada bir sonuç teşkil etmeyecektir. benim kendi ölçümlerim olacaktır. o yüzden kimse gösterilen sonuçları genele yaymaya kalkışmasın lütfen, zira diğer konularda bu işlem yapılıyor. belgesiz,örneksiz 1 aracın sonucuyla genele yayma veya kendi hissettiklerini dile getirme mevzusu var! bana göre sessiz sana göre sesli, bu tamamen beklentiyle alakalı bir durum. o yüzden kişisel görüşler değil önemli olan verilerle konuşmaktır. paylaşım yapmak isteyen olursa araçlarının model yılını da mutlaka belirtmelidirler mesajlarının başında.

örnek olması açısından 2015 model olan araçta önce dış ortam ses seviyesini db olarak göreceğiz sonra aynı mekanda iç ortam ses seviyesini db olarak göreceğiz. ölçümler min. 30 saniye olarak yapılmıştır.

dış ortam ölçümü;

ölçüm 3 şeritli gidiş yönü olan ana bulvar üzerinde her türlü aracın geçtiği (otomobil-otobüs-kamyon-tır) akıcı trafiğin kenarında yapılmıştır.

1dmAkB.png

iç ortam ölçümü;

motor kapalı,4 cam ve kapılar kapalı şekilde gerçekleşmiştir. hız=0

L37q40.png

DEVAMI GELECEK...

AST

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
BUNDAN DAHA BELGELİ BİR BELGE YOKTUR. BİLİR KİŞİ KURUL RAPORUDUR.
yapılan araştırmada halen piyasada bulunan bazı araçlar için üreticiler tarafından verilen ve/veya testler sırasında tespit edilen 100km/saat ortalama hızda araç içi ses/gürültü seviyeleri şu şekildedir;
*dacia duster 1,6 (2012)............68,2db(A)
*fıat punto 0,9 (2012)..............66,2 db(A)
*ford fiasta 1,6 (2014)............ 64,6 db(A)
*hyundai accent 1,6 (2012)........64,7 db(A)
*kia sportage 1,6 (2012)...........65,2 db(A)
*nissan juke 1,6 (2013)............67,7 db(A)
*opel astra 1,6(2012)...............65,1 db(A)
*peugeto 308 1,6 (2013)...........61,8 db(A)
*renault capture 1,2 (2013).......68,2 db(A)
*suzuki swift 1,6 (2012)...........69,2 db(A)
*toyota yarris 1,5(2013)..........65,4 db(A)
*wv golf 1,6 (2013).................63,2 db(A)
*renault clio 0,9 (2014) için bu değerler şu şekilde verilmiştir.
ARAÇ BOŞTA..........41,4 DB(A)
50 KM/SAAT..........59,6 DB(A)
80 KM/SAAT..........64,3 DB(A)
100 KM/SAAT........68,5 DB(A)
120 KM/SAAT........71,2 DB(A)

CLİO 4 İÇİN YAPILAN KEŞİF SIRASINDA DAVA KONUSU ARAÇ ÇEŞİTLİ YOL ŞARTLARINDA VE ÇEVRE YOLUNDA TARAFIMIZDAN DENENEREK GÖZLEM VE ÖLÇÜMLER YAPILMIŞTIR.SÖZ KONUSU DENEMELERDE ARAÇ İÇİNDEKİ SESİN/GÜRÜLTÜNÜN HIZA BAĞLI OLARAK ARTIŞ GÖSTERDİĞİ GÖZLEMLENMİŞ VE BU DOĞRULTUDA OTOBANDA MÜSADE EDİLEN HIZ SINIRI LİMİTLERİ DAHİLİNDE SES DÜZEYİ ÖLÇÜMLERİ YAPILMIŞTIR.TESPİT EDİLEN DEĞERLER AŞAĞIDAKİ TABLODA SUNULMUŞTUR.

HIZ SOL ÖN SAĞ ÖN
60 75*76 73*74
70 75*76 73*74
80 76*77 75*76
90 77*78 75*76
100 78*79 76*77
110 79*80 77*78
120 79*80 77*78
130 79*82 78*79
renault yeni clio ıcon raçta yapılan incelemeler sonucunda araç içinde açık ve net bir şekilde rüzgar sesinden kaynaklanan ve araç hızının artması ile dalgalı bir gürültü bulunduğu,bu gürültünün sol tarafta sağ taraftan 2 db(A) seviyesinde daha yüksek olduğu gürültünün mevzuatta bir sınır değer verilmemekle birlikte ortalama değerlerden 8*10 db(A) daha yüksek olduğu,gürültünün yukarıda izah edildiği şekilde hem araç gövdesinin çıkıntılarından yani aerodinamik yapısından,hemde araç iş ve dış basınç farklılıklarından kaynaklandığı,araç ön kapı ve camlarında mevcut ara boşluklar bulunması nedeniyle oluştuğu ve araç içinde duyulduğu,bu boşlukların sağ ve sol tarafında farklı olmasından dolayı her iki tarafta farklı gürültü düzeyleri oluştuğu,BU GÜRÜLTÜNÜN SÜRÜŞ KONFORU VE ARAÇ İÇİNDEKİ SÜRÜCÜ VE YOLCULAR İÇİN GENEL OLARAK RAHATSIZ EDİCİ BİR DÜZEYDE OLDUĞU,ARAÇ ÜZERİNDE İLGİLİ SERVİS TARAFINDAN GARANTİ KAPSAMINDA ONARIMLAR YAPILMIŞ OLMASINA RAĞMEN ÖNEMLİ İYİLEŞME SAĞLANAMADIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR.

RENAULT YENİ CLİO ICON 1,5 DCİ 90 BG STOP START MODELİ ARAÇTA MEYDANA GELEN SESİN SONRADAN ORTAYA ÇIKMASIYLA ÜRETİMDEN KAYNAKLANAN GİZLİ AYIPLI ÜRÜN OLDUĞU,AYIBIN OLUŞUMUNDA TÜKETİCİNİN KUSURU VE İHMALİNİN BULUNMADIĞI,TAKTİRİ YÜCE MAHKEMEYE AİT OLMAK ÜZERE DAVACININ BEYANINA GÖRE SEÇİMLİK HAKKI OLAN MİSLİ İLE DEĞİŞTİRİLMESİ TALEBİNDE HAKLI OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR.

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
@ Or_By Takipteyiz . Yazdıklarına katılıyorum.

@gmc tamam da sen aracın sorunlu olduğu için dava açmışsın , tamam senin ki sorunlu zaten .Bilirkişi rporunda isim vs dava numarası yok ama dava sonuçlanınca yayınlarsın herhalde.

Ama bu belge tüm clio 4 ler için geçerli gibi yazman doğru değil ,senin değerlere sahip arkadaşlar varsa zaten hiç durmasınlar ,korkmasınlar onlarda dava açsınlar bunlar emsal karar oluşturur.

Range Rover sahibi de Range Rover ı mahkemeye vermişti kazanmıştı ,Transporter sahibi de mahkemeye vermiş kazanmıştı ama hala sınıflarında birinciler.Eğer hepsi böyle sorunlu olsa bu kadar satabilirler mi ? DSG hakkında yazılanlara bak hala satılıyor hem de dünya çapında..

Nisan verilerine göre B sınıfı lideri 2015 de olduğu gibi 2016 dada Clio 4.

Son düzenleme:

or_by

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yahu be kardeşim ne rüzgar sesi takıntın varmış geldin rüzgar sesi gidiyon rüzgar sesi daha ilk üye olduğundaki mesajın rüzgar sesi

http://www.renaultfanclub.com/showthread.php?t=88965&p=977134&viewfull=1#post977134

daha başka hiç bir konuda mesajın yok şu forumda. rüzgar sesiyle iligli 60 tane mesaj yazmışsın!!! gelip bana kaç model olduğu bilinmeyen dizel aracın sonucunu paylaşıyorsun ki 1 araçta olması hepsinde olacağı anlamına gelmez! bu yazının orjinalliğide sorgulanır düzeyde!!! varsa elinde imzalı mühürlü belgen yükle görelim! dizel motorlar benzinliye göre daha sesli çalışır gidip bende x markanın dizeline geçip bu çok sesli mi diyeyim??? çok uzaklara gitmeye gerek yok. 15 sene öncesine kadar toroslara broadway lere biniyordunuz nedir bu içerisi çok sessiz olsun havadaki kelebeğin kanat çırpışı sesini duyayım içerde ama 120 ile gideyim kafası neyin kafasıdır? heh tam tüm bu araçlar sesi içeri alıyor hepsi sorunlu oldumu? için rahatladımı? amacın nedir her yere bu yazıyı kopyala yapıştır yapıyorsun...

eğerki gerçekten sıkıntı olan varsa aracında bunun için servise başvurmak tabikide hakkı. o kadar para veriyorsun sonrada bu böyle ne yapalım denmez denemez!!!bunu yaşayan arkadaş bile senin kadar olamaz işi genele yaymaz. daha ne aracın var o bile belli değil hatta renault marka aracın var mı yokmu o bile şüpheli kalkmış burada ahkam kesiyorsun!!! kendi aracının db verilerini paylaşmayacaksan bu konuya yazma!!!!!

AST

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
@ or_by takipteyiz . Yazdıklarına katılıyorum.

@gmc tamam da sen aracın sorunlu olduğu için dava açmışsın , tamam senin ki sorunlu zaten .bilirkişi rporunda isim vs dava numarası yok ama dava sonuçlanınca yayınlarsın herhalde.

ama bu belge tüm clio 4 ler için geçerli gibi yazman doğru değil ,senin değerlere sahip arkadaşlar varsa zaten hiç durmasınlar ,korkmasınlar onlarda dava açsınlar bunlar emsal karar oluşturur.

Range rover sahibi de range rover ı mahkemeye vermişti kazanmıştı ,transporter sahibi de mahkemeye vermiş kazanmıştı ama hala sınıflarında birinciler.eğer hepsi böyle sorunlu olsa bu kadar satabilirler mi ? Dsg hakkında yazılanlara bak hala satılıyor hem de dünya çapında..

Nisan verilerine göre b sınıfı lideri 2015 de olduğu gibi 2016 dada clio 4.
ben hepsinde var demiyorum benim sorunum rüzgar sesi başka bir sorunum yok sorunum ne ise onu yazacam tabikide,birakin insanlar bilinçli hareket etsinler sizler neden bu kadar yazmama takildiniz bi anlam veremedim? Okumazsiniz olur biter üstadim...

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kadjar çıktığında renault a siber savaş açıldı derken bunları kastetmiştim.Donanımhaberde de aynısı devam ediyor.

Sorunları olabilir zaten bir iki kullanıcı gerçekten yaşadıklarını paylaşıyor diğerleri de bunları genelliyor.Sanırım firmaların bu işler için elemanları var.Mesela Megane 4 için arkadaş yol tutuşu o kadar berbatmış ki anında arkayı bırakıyormuş.Astra ile 90 ile girdiği virajı megane 4 ile dönememiş az daha kaldırıma çıkıyomuş.Test güzergahından baya da çıkmış anlattığı mekanları biliyorum.

Bugün insanların araç alırken en çok ziyaret ettiği site donanımhaber dir.Renault düşünenler içinde 2.adres burası renaultfanclub .Kadjar fiyat/donanım/yakıt ile öyle başarı yakaladı ki ciddi tehdit oldu.daha önce B sınıfı HB de renault çok sivrilemezken clio 4 ile sınıf lideri oldu keza Captur da şuan kafaya oynuyor.Kadjar da şimdiden 3.lüğe yükseldi.

Talisman için aynı kampanya devrede zira megane 4 ede ciddi saldırı var çünkü golfe ciddi rakip sonuç clio 4 gibi liderlik olabilir :)

Buradaki gerçek kullanıcılar renaultun sorunları olabileceğini savunur ,hata varsa direk mahkemeye verilmeli de der.Ama bütün renaultlar böyle ,yaw renault değil mi dediğin zaman amaç anlaşılıyor.

AST

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yahu be kardeşim ne rüzgar sesi takıntın varmış geldin rüzgar sesi gidiyon rüzgar sesi daha ilk üye olduğundaki mesajın rüzgar sesi

http://www.renaultfanclub.com/showthread.php?t=88965&p=977134&viewfull=1#post977134

daha başka hiç bir konuda mesajın yok şu forumda. rüzgar sesiyle iligli 60 tane mesaj yazmışsın!!! gelip bana kaç model olduğu bilinmeyen dizel aracın sonucunu paylaşıyorsun ki 1 araçta olması hepsinde olacağı anlamına gelmez! bu yazının orjinalliğide sorgulanır düzeyde!!! varsa elinde imzalı mühürlü belgen yükle görelim! dizel motorlar benzinliye göre daha sesli çalışır gidip bende x markanın dizeline geçip bu çok sesli mi diyeyim??? çok uzaklara gitmeye gerek yok. 15 sene öncesine kadar toroslara broadway lere biniyordunuz nedir bu içerisi çok sessiz olsun havadaki kelebeğin kanat çırpışı sesini duyayım içerde ama 120 ile gideyim kafası neyin kafasıdır? heh tam tüm bu araçlar sesi içeri alıyor hepsi sorunlu oldumu? için rahatladımı? amacın nedir her yere bu yazıyı kopyala yapıştır yapıyorsun...

eğerki gerçekten sıkıntı olan varsa aracında bunun için servise başvurmak tabikide hakkı. o kadar para veriyorsun sonrada bu böyle ne yapalım denmez denemez!!!bunu yaşayan arkadaş bile senin kadar olamaz işi genele yaymaz. daha ne aracın var o bile belli değil hatta renault marka aracın var mı yokmu o bile şüpheli kalkmış burada ahkam kesiyorsun!!! kendi aracının db verilerini paylaşmayacaksan bu konuya yazma!!!!!

Sizler neden bukadar takıntılı oldunuz anlam veremedim? pes doğrusu.amacım insanları ve tüketicileri bilgilendirmek. renault aracım yokmuş gibimi yazdığımı zannediyorsunuz,sizler kadar benimde yazmam en doğal hakkımdır. daha neyin ispatını istiyosunki yazdığım bilirkişi kurul raporudur. senin ne ölçtüğün bi önemi yokki.böyle olmasını satış sonrası müdürler istedi,çok sıkıntı ise senin için okumazsın geçer gidersin.tabikide yayacam tüketicileri bilgilendirmek görevimizdir. yazıp yazmayacağımı sizlere soracak halim yok tabirince ahkam kesmiyorum öyle diyorsanda öyle olsun .. varsa belgeli bi raporun paylaş tüketicileri aydınlat yok ise belgeli bir raporun oooo vakit insanları ve tüketicileri yanlış yönlendirmeye hakkın yok..arkadaşım ben ne yazmış isem yazdığımının arkasındayım elimdeki belgelerle....başka ne mesajım olacakki insan ne sorun yaşamış ise onu yazacak elbetde.senin aracında bir sorun olmaya bilir,ben sorunlular için buradayım hepsi için konuşmuyorum. yüzde 80 için konuşuyorum,sayın arkadaşım,ben demiyorum yetkili servis diyor yüzde seksen sorunlu diyeee.elimde serviste ve test sürüşü görüntü ve ses kayıtlarıda mevcut....? bu neyin kafasıdır, arkadaşım..,umarım şimdi aydınlanmışındır,,

alfa-xxx

F1 Bölüm Sorumlusu,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben hepsinde var demiyorum benim sorunum rüzgar sesi başka bir sorunum yok sorunum ne ise onu yazacam tabikide,birakin insanlar bilinçli hareket etsinler sizler neden bu kadar yazmama takildiniz bi anlam veremedim? Okumazsiniz olur biter üstadim...

Gerçekten sen hepsinde var demiyosun :) %80 di değil mi :) haa pardon onu da hangi bilmem kaçtane servis elemanı söylemişti :))) insanlar biliçli hareket etsin diye yazıyoruz sorunu olan MAHKEMEYE versin korkmasın(yukarıda da yazmıştım okumadın galiba).Bilinçli olmasak bunun gibi yazıları da okumayız .

Zaten bugüne kadar cevap yazmamıştım ama Or_By gibi bende ciddi bir çalışma yapıldığının uzun zamandır farkındayım.Birazdan bende bilirkişi raporu hazırlıcam :))))

AST

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gerçekten sen hepsinde var demiyosun :) %80 di değil mi :) haa pardon onu da hangi bilmem kaçtane servis elemanı söylemişti :))) insanlar biliçli hareket etsin diye yazıyoruz sorunu olan MAHKEMEYE versin korkmasın(yukarıda da yazmıştım okumadın galiba).Bilinçli olmasak bunun gibi yazıları da okumayız .

Zaten bugüne kadar cevap yazmamıştım ama Or_By gibi bende ciddi bir çalışma yapıldığının uzun zamandır farkındayım.Birazdan bende bilirkişi raporu hazırlıcam :))))

ilgine teşekkürler ..ancak bu seviye tabikide .başka ne beklenir.

or_by

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sayın gmc olay yazmana takılmak değil. 2 haftadır zaten okuyoruz herşeyi. oraya takılmış olsa idik bu konu şuanda konuşulmazdı zaten. herkes her şeyi yazacak tabikide artısı eksisi başından geçenleri körü körüne fanboyluk yapmıyoruz burada diğer insanlar gibi. neyse onu paylaşıyoruz sizin 2 haftadır yaptığınız gibi.

http://www.renaultfanclub.com/showthread.php?t=89194&p=977216#post977216

aynen alıntı yapıyorum

renault clio 4 ler 2012 den 2016 ya kadar üretilip hağla rüzgar sesini çözemedi zannedersem daha da kötüsü renault yetkili servisler aynı şikayetden ötürü 2 tane servis kaydı vermektedir. malesef 3 .. servis kaydını vermiyor. aynı şikayetden bilginize noter kanalı ile şahit huzurunda servise sokmakta fayda var diye düşünüyor:pislikum..:silah

Konu gmc tarafından (2 Hafta önce Saat 15:04 ) değiştirilmiştir.

5 tane konuda 60 tane mesajınız hep aynı! yani toplasan 15-20 farklı içerik anca çıkar. birde clioların %80 inde sorun var diyorsunuz. siz bilmezsiniz ama biz burada 2012 2013 lerde görülen bu ıslık sesini hep vurguladık. yeni araç alacaklara 2. el düşünenlere bu sorunların olduğunu bahsettik. diğer marka fanboyları gibi sorunsuz araç alın demedik. hatta bununla ilgili videolarıda yayınladık bakın sorunlar budur diye.

ben sizin sorununuzu paylaşmanıza bir şey demiyorum. paylaşım tarzınızı eleştiriyorum.

BUNDAN DAHA BELGELİ BİR BELGE YOKTUR. BİLİR KİŞİ KURUL RAPORUDUR.

bu araçların hepsi sorunludur diyorsunuz. hiç bir mesajınızda benim aracım sorunlu çıktı bilirkişi raporu budur demiyorsunuz. hep genele yayıyorsunuz işi.

belki bilmiyor olabilirsiniz öğrenmenin yaşı yoktur ben size anlatayım nasıl derdiinizi anlatmanız gerektiğini;

sorununuzla ilgili bir video çekersiniz. burada konuyu açıp resim video vb. ile bu iddaalarınızı desteklersiniz. hatta benim gibi bir adım ileri gidip kendi db ölçümlerinizi paylaşırsınız benim başıma bu tür bir olay geldi bu şansız olay beni buldu eğer aynı sorunu yaşayanlar varsa şu yolları izleyebilir diye yol gösterirsiniz. mahkeme evraklarınızı savcılık kararlarını eklersiniz buraya bizde size teşekkür ederiz.

neyse konuyu dağıtmanın bir anlamı yok. gereksiz mesajları yönetim silerse sevinirim. hiç değilse sizin sayenizde db ölçümü olarak yeni bir akım başlatmış olacağız :D