Clio IV Anormal Yakıt Tüketimi

cliomaniac

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hepinize Merhaba,

Aracımda gördüğüm ve beklemediğim bir değişiklik üzerine sizin değerli görüşlerinizi almak istiyorum. Malum havalar soğuk. Araçta kış lastiği var. Mazotu her zaman aynı yerden hatta aynı pompadan alırım. Ancak bu depoda diğer depoya nazaran 100 km daha çok gittiğimi ve yakıt tüketim ortalamasının 5.4 - 5.5 ten 5.0 a düştüğünü gördüm. Araç Dci Edc. Bu büyük fark neden kaynaklanmış olabilir? Yoksa göstergeler mi bozuldu? Sürüşüm de pek bir farklılık yok. Ancak dikkatimi çeken husus şu olabilir, bu depoda kırmızı ışıklar ve fuzuli beklemelerde şanzımanı herzaman boşa aldım. Bu olay yakıt tüketimine olumlu bir şekilde yansımış olabilir mi?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

bazdu

Batuhan Dursun BAZDU,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Boşa almanızda etken olabilir sürüşünüzde yapmış olduğunuz değişikliklerde olabilir.

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bildiğim kadarıyla ışık vs duraklamada boşa atmayın yazıyordu emin değilim.

Benim de ortalama 6 dan 5.6 ya düştü. Havalarin etkisi diye düşünüyorum bu günlerde bira daha sıcak

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hepinize Merhaba,

Aracımda gördüğüm ve beklemediğim bir değişiklik üzerine sizin değerli görüşlerinizi almak istiyorum. Malum havalar soğuk. Araçta kış lastiği var. Mazotu her zaman aynı yerden hatta aynı pompadan alırım. Ancak bu depoda diğer depoya nazaran 100 km daha çok gittiğimi ve yakıt tüketim ortalamasının 5.4 - 5.5 ten 5.0 a düştüğünü gördüm. Araç Dci Edc. Bu büyük fark neden kaynaklanmış olabilir? Yoksa göstergeler mi bozuldu? Sürüşüm de pek bir farklılık yok. Ancak dikkatimi çeken husus şu olabilir, bu depoda kırmızı ışıklar ve fuzuli beklemelerde şanzımanı herzaman boşa aldım. Bu olay yakıt tüketimine olumlu bir şekilde yansımış olabilir mi?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

havalar biraz daha iyiy bence kesinlikle etkisi var, bir de son dolum şekliniz de etkili olabilir diye düşünüyorum. hava yapma durumu olabiliyor hızlı dolumlarda ,

solidgrind

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sanırım aracı Kasım gibi aldınız. Ben de aynı araçtan Kasım sonu aldım. Genel ortalamam 5,2 ile başlayarak şu an 6,2 'ye kadar yükseldi. Başlarda km daha düşük olduğu için sürüş tarzıma bağlı olarak değişikler ortalamaya hemen etki ediyordu. Mesala 5,7 'ye çıkıyordu, biraz dikkat edip 5,6 'ya geri düşürüyordum:) Km yükseldikçe daha az değişir bir hal alıyor ortalama. Bir de ben rodaj km 'si bititkten sonra ne eco modu açıyorum ne de yakıt bakımından dikkatli kullanıyorum. Bir de haftaiçi sürekli sıkışık trafikte kalınca ortalamam hayli arttı. Yalnız sizdeki düşüş çok ilginç. Eğer km 'niz şu an düşükse normal karşılarım ama km yüksekse genel ortalamaya bu kadar etki edebildiğine göre epey tasarruf olmuş gibi.

osscan

Özcan ÖGÜL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Havalardandir :) boşa atmakla bu kadar düşüş yaşanmaz bence :soru

fatih53618

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Havaların etkisi var. Geçtiğimiz haftalarda 7 ortalama varken şu an 5.8 'e kadar düştü ortalama. Lastik hava basıncı bile etkiliyor. Deneme amaçlı yakıt tasarruf aleti de kullanıyorum, bu da etkiliyor olabilir. Aracım İcon 1.2 EDC

cliomaniac

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar peki kırmızı ışıklarda hep boşa atıyorum otomatik vitesi. Bu zararlımıdır? Endişelendim şimdi.

cliomaniac

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla Fatih bey bende ne yapacağımı şaşırdım artık..