Clio4 1.5 dci start stop/ nasil kullanilir?

ewrenererdogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar ilk defa dizel bi arba sahibi olacagim, dizel araba kullanimi benzinliden farkli, biraz arastirdim fakat start-stop lu arabalar biraz daha farkli galiba. Mesela 90 bg 1.5 araci hangi viteste hangi devirde ne sekilde kullanmaliyiz?

katar27

Fatih KATAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar ilk defa dizel bi arba sahibi olacagim, dizel araba kullanimi benzinliden farkli, biraz arastirdim fakat start-stop lu arabalar biraz daha farkli galiba. Mesela 90 bg 1.5 araci hangi viteste hangi devirde ne sekilde kullanmaliyiz?
Benim aracım triptonik ama araç kendini çok zorlasa bile ben 3000 deviri geçirmiyorum vites değişimlerinde. 1. viteste genelde 2000-2500 arası idealdir. Diğer viteslerdede yine 3000 ideal değişim deviridir.

kerim_elk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Start stop motoru sadece dur kalk durumlarında vitesi boşa attığınız zaman ve debriyaj dan ayağınızı çektiğinizde motoru durduruyor. Devirli kullanimla alakası yok.

Son düzenleme:

ewrenererdogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam arac 2000 deviri gecer gecmez vites arttirmami soyluuor sizce aracin dedigine uyayimmi? Bir de arabayi ilk calistirdoginda 1dk bekleyin oyle hareket edin be durduktan 1 dakika sonra kontagu kapatin diyolat dizeller
icin. Bu arac icin grcerli mi?

kangomania

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam arac 2000 deviri gecer gecmez vites arttirmami soyluuor sizce aracin dedigine uyayimmi? Bir de arabayi ilk calistirdoginda 1dk bekleyin oyle hareket edin be durduktan 1 dakika sonra kontagu kapatin diyolat dizeller
icin. Bu arac icin grcerli mi?

dediğine uyarsanız daha ekonomik ve aracı kasmadan bir sürüş yapmış olursunuz.
1 dk bekleyip stop ettirmek turbolu araçlarda oluyor bildiğim kadarıyla.

ewrenererdogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Clio da turbo yok mu?

tatang54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
0.9 Turbo'lu model ve aracı çalıştırırkende stop ederkende 1 2 dakika bekletmeniz faydanızadır turbo yağlanır

ewrenererdogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim ki 1.5 dizel. Sanirim turbo yok benimkinde.

ewrenererdogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O halde kontagi kapatip acarken beklemek lazim. Fakat herzaman mumkun olmuyo. Acaba sabah ilk calistirdigimizda mi yoksa her calistirdogimizda mi beklemek lazim