Clio4 1.5 dci start stop/ nasil kullanilir?

katar27

Fatih KATAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Genelde sabah ilk çalıştırmada idealdir. Gün içinde araçtan inip hemen 10 dakika sonra yanına gelip tekrar çalıştırdığınızda buna gerek yoktur.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Kontağı kapamadan önce 30 saniye,uzun yoldan gelmişsek 1 dk beklemekte fayda var...

ewrenererdogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki mesela arabayi 1000 devir altinda 2. Vites ya da 3, viteste kullanmak zararli mi?
Mesrla kasidlerde genelde 2. Vitesle debriyaji kullanarak gecerdim. O zaman 1000 devirin altinda 2. Vitesi kullaniyordum bunu dozel de yapabilirmiyim?

Son düzenleme:

ewrenererdogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O haldr sanirim 1500 ila 2000 devir arasinda kullanmaliyim cunku 2000 devirden hemen sonra vitesi yukselt uyarisi aliyorum.Cunku 2000 devirden hemen sonra vitesi yukselt uyarisi aliyorum. 2. Sorum : yuksek devirde kulllanabilirmiyim? Ornegin 2500 civari? Ve son sorum: 5. Viteste devir siniri devir olayina takilmamam lazim galiba cunku otobanda 150 civari hiz yaparsam devir 3000 i gecer eski arabamda 5000 lerde oluyordu. Bunun zarari varmidir? Sorularim cok galiba mazur gorun ilk defa dizel araba kullanicam;)

mesut tuna

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kullanım kitağçığındada yazar ilk 1500 km motoru fazla zorlamayın diye.
Tavsiyem mümkün olduğu kadar 1750-2500 devir aralığında baştaki 1500 km yi geçirmen. Trafige bağlı bazen mecburen (sollama-sıkışma durumunda) 3000-3500 e anlık olarak çıkabilirsin 6-7 saniyeden zarar gelmez sonra sakin kullanıma dönersiniz.
Hocam size konuyla ilgili özelden mesaj attım.

NYK

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1000 devirin altında nasıl kullanıyorsunuz yahu? Kasislerden geçerken debriyaja basıp gazı kesiyorum motor 5-10 saniye rolantide çalışıyor diyorsanız onun elbette bir sakıncası olmaz. Kasislerde gaza basarak geçecek değilsiniz heralde :D

Turbolu araçlarda motoru çalıştırınca ve stop etmeden evvel biraz beklemekte fayda vardır ama çok önemli değil. Biz bu kurala hiç uymadık ve ayrıca motor ısınmadan zorladığımızda çok oldu ama turbo 130,000 km dayandı :D

renac

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1000 devirin altında nasıl kullanıyorsunuz yahu? Kasislerden geçerken debriyaja basıp gazı kesiyorum motor 5-10 saniye rolantide çalışıyor diyorsanız onun elbette bir sakıncası olmaz. Kasislerde gaza basarak geçecek değilsiniz heralde :D

Turbolu araçlarda motoru çalıştırınca ve stop etmeden evvel biraz beklemekte fayda vardır ama çok önemli değil. Biz bu kurala hiç uymadık ve ayrıca motor ısınmadan zorladığımızda çok oldu ama turbo 130,000 km dayandı :D

ben dün 900 cc siparişi verdim.yine de turbo için içimde bir acaba sorusu var ama böyle iyi şeyler duydukça iyi ki 1.2 değil de 900 ü seçmişim diyorum:eyv

ewrenererdogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar cok pimpirik yapmamak lazim aslinda ama napiim ya araba cok
guzel kiyamiyorum hor kullanmaya:)dizel araclarda da MOTORU ACMAK diye bisey varmi? Benzinlilerde yapardik uzun yolda hiz yapip bagirtirdik motoru. Dizellerde de motoru acmalimiyiz ve nasil? eve gider gitmez resimlerinpaylasirim. Yola cikar cikmaz butun gozler arabaya yogunlasiyo bi goren arkasini donup bi daha bakiyo bu ne istir ya:)

ilhan*

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şimdiki arabalarda motor açma diye bişey olduğunu sanmıyorum ben arabamı sıfır aldığımda daha ilk gün 200 km/s hızı görmüştüm. direk açık gelio şimdiki arabalar