Çok fazla yakıyor

ycilyas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İnanılmaz derece de canımı sıkıyor bu durum tam anlamıyla şundan kaynaklanır diyebileceğimiz birşey olmadığı için ayrıca canım sıkkın araçtan sogudum şimdi gözüme batmayan şeyler de gözüme batmaya başladı artik farklı görüşleri olan arkadaşlar varsa yorumları beklemekteyin saygılar....

mtyucel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Soğuk hava ve kış lastiklerinin olduğu bu dönemler maalesef yakıtın arttığı dönemler. Yol bilgisayarını bu aralar sıfırlamayın, yeni ortalamalar moral bozabilir. Sıcak havalarda yakıt değeri kendini gösterir. Ben 5/40 yağ kullanıyorum, malum kalın yağ da sarfiyatı arttırır. Aracınız ısınmadan 2500 devri geçmeyin, egzos sistemi iyi izole değilse ve kullanım tarzınız da bu tüketim değerlerini etkiler. Bu arada bu sınıf bu yaştaki dizel araçlar içerisinde bundan az yakanı yok bilginiz olsun.

Ankara / 2007 model 1.5 dci Megane II Expression Faz II Hatchback

Son düzenleme:

Bülent_38

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Slm arkadaşlar,benim 2002.. 1.4 clio otomotik heçbek aracim hem benzinde hemde lpg de çok aşırı yakit yakiyor.50 tl gazla(16.5 lt)120 km yi bulmuyor.lpg 5 ay once atiker takmistim.defalarca ayar yaptirdim. motor yağı ekli,4 buji yeni deyistim,boğaz kelebeyi temizlettim..lpg regulatoru ve kafa deyiştti.lastik kontrölű yaptim.egzozdan yağ yakma vs sorun yok .kullanimda bi sıkintida farketmedim.bu durumla karşılaşmış arkadaşların çözüm önerilerine ihtiyacim var..

FatihDAG

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
3 gün önce cumartesi gibi 160 km yol yaptim 38 TL gas aldı bizim burada Gas 3,05 krş yani 0,23 krş yakıyor birde 2.0 motor 6 vites cok memmunum arabadan.

sadece far sensörü yağmur sensörü calişmiyor iç dikiz aynanin kutuda 1tane kablo kopmuş yerinden tamir edilemez yenisi alinacak fiyati 800 tl gelde ağla buna :(

ibrhmyvz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı sorun bendede var abilerim 50 tl gaz ile 130 km yapıyorum kac defa gaz ayarı vs yaptırdım sonuç aynı değişmedi neden olabilir.Gaz ayarı yapanlar değerlerinin normal iyi olduğunu söylüyorlar ne yapmalıyız...

Soneroz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı sorun bendede var abilerim 50 tl gaz ile 130 km yapıyorum kac defa gaz ayarı vs yaptırdım sonuç aynı değişmedi neden olabilir.Gaz ayarı yapanlar değerlerinin normal iyi olduğunu söylüyorlar ne yapmalıyız...
Önce normal tüketimi öğrenelim, önceki aracımda şu soğuk kış günlerinde ve kısa mesafelerde 100 km de12 lt. gaz harcıyordum. Toyota forumlarına göre bu tüketim normaldi çünki 15-16 lt harcıyanlar vardı. Şimdi siz megane ile 100km/12lt harcamışsınız. Bu bana göre normal bir tüketim ancak tam kıyaslamak için kullanıcıların tüketimini öğrenmemiz gerek.

ibrhmyvz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Önce normal tüketimi öğrenelim, önceki aracımda şu soğuk kış günlerinde ve kısa mesafelerde 100 km de12 lt. gaz harcıyordum. Toyota forumlarına göre bu tüketim normaldi çünki 15-16 lt harcıyanlar vardı. Şimdi siz megane ile 100km/12lt harcamışsınız. Bu bana göre normal bir tüketim ancak tam kıyaslamak için kullanıcıların tüketimini öğrenmemiz gerek.
Yok normal değil benim sanırım 16 lt oluyor hesaplarıma göre şu an yine iyi bir ara daha fazlaydı.50 liralık gaz ile 120 km anca gidiyordu.

sanko86

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şehir içinde 10 litre benzin 12 litre gaz tüketmesi lazım.

yada 1 lt ile 10 km gitmesi lazım. Yani 1 litre gaz 3,15 ise şehir içinde 32-35 krş arası yakması lazım. Sizin ki fazla buna neden olan etmen çok. Gaz ayarı, baskı balata ömrü, kullanım tarzı, sensörlerin bozulması yada kirli olması (map,oksijen) , egzos katalizörü ile ilgili sıkıntılar, buji, hava filtresi, bobinler vs vs hepsinin kontrolü lazım.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
LPG ölçümünü bu şekilde yapmanızı tavsiye ederim. LPG li araçlarda yakıt tüketimi hesaplarken genelde hesaplama hataları yapılıyor . Örneğin depo fulleniyor misal 90 km yol gidiliyor depo tekrar fulleniyor , sonra aracım km de şu kadar yaktı deniyor bu ölçüm yanlış olur nedeni her istasyonda pompa basıncı aynı değil onun içinde fazla yada az gaz basabilir. En ideal ve doğru ölçüm şekli boş depoya belli miktarda LPG alıp depo tam bitene kadar LPG yi kullanmaktır bu şekilde en doğru ölçümü yaparsınız . Unutulmamalıdır ki yakıt tüketimi hava ,yol durumu ve araç kullanım tarzı ile doğru orantılıdır.