Contamı Yaktım Acaba ?

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Merhaba arkadaşlar yine bir sorunla karşınızdayım :)

R11 1,7 aracımın İlave su tankından motora bağlanan hortumun motorun giriş kısmından yırtılmış ve su eksiltmiş olduğunu farkettim aracımla sabah 5 km, öğlen hava serindi yine 5 km yol gittim araç yolda giderken teklemeye başladı ve stop etti.

Akşam araç soğuyunca tanka su ilave ettim suyu az az kaçıra kaçıra sanayiye gittim devir daim borusunu değiştirdim.

Şimdi aracı ilk çalıştırdığımda bujinin biri patlamıyormuş gibi çalışıyor sanki traktör bedford kamyon gibi sesi çıkmaya başladı. yalnız ara ara normal rolantisine geçiyor ve düzeliyor tekrar devam ediyor. yola çıkıp motor ısınınca hiç bir problem yok ama araç çekişten düştü 5. vites ile gittiğim yolda 4 de ancak gidiyorum 5 de baygınlık geçiriyor.

Bujilerden kaynaklı olduğunu düşündüm, dün söktüm 4 ünüde temizledim tekrar yerine taktım ama halen aynı sizce neden kaynaklı olabilir.. veya ne gibi masraflar çıkartabilir ??

Bu arada hayırlı Ramazanlar

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
:(............suda yağ varmı?

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tekleme distribütör kapağındanda olabilir.Geçen hafta aynı sorunu yaşadım sıfır motor yaptırmama rağmen 20 tl'ye halloldu:eyv

imaparatoR-9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ilk marşta patlama yapıyorsa ve tekleme sorunu varsa distiribitör kapağını temizleyin ve içindeki tevzi makarasını cıkartıp ince bi zımpara atın

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu

flashs94

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
contan sağlam merak etme dist.kapağı olma ihtimali yüksek

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Su seviyesini düzgünce tamamlayın.
Sistemin havasını alın.

Siz en son su eklediğinizde genleşme kavanozunda su varmıydı ?
Conta yandığında su eksilir . Yağa karılmasa bile eksilir .

Bence contası yanmamıştır . Ateşleme ile ilgili bir sıkıntınız var gibi...

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
contan sağlam merak etme dist.kapağı olma ihtimali yüksek

Buji kablolarını söküp korozyon sökücü dökmüştüm fayda etmedi genelde sabahları yapıyor bunu bu akşam vaktim olurda sökersem tertemiz yapcam. sonuçları bildiririm.

Su seviyesini düzgünce tamamlayın.
Sistemin havasını alın.

Siz en son su eklediğinizde genleşme kavanozunda su varmıydı ?
Conta yandığında su eksilir . Yağa karılmasa bile eksilir .

Bence contası yanmamıştır . Ateşleme ile ilgili bir sıkıntınız var gibi...

su ilavesi yaptığımdan itibaren 150 200 km yok yaptım. Su tankını 4/3 ünü doldurdum halen aynı günlük kontrol ediyorum antifrizin rengi de mavi üzerinde gezinen yağ damlacıkları falan yok. Yağ çubuğunu çekip bakıyorum su kabarcıkları vs yok.

Tek şüphem aracın susuz kalıp yolda tekleyip stop ettikten sonra başlaması. Ondan önce böyle bir sorunu yoktu. Distribütöre etki etme şansı varmıdır başımdan geçen olayın ?

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Sonuç: 3 gün önce bujilerin dördünü de değiştirdim. Tekleme sorunu ortadan kalktı demek contadan değilmiş bujilerin 1 tanesinin ömrü bitmiş sanırım. Bugünde distirübütör kapağını söküp içini korozyon çözücüyle temizledim. Güzelce taktım saat gibi oldu maşallah ;) Sorun ateşleme sistemindeymiş. Tekrar eski gücüne kavuştu.

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
​Güzel haber:eyv