Direksiyondan gelen tikirti sesi

ekotron

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar merhaba. Aracim 19 europa beymenclub. Hidrolik direksiyonlu bir arac. Aracim relantide calistigi zaman direksiyonum oyle bir titriyorki tirtir tirtir felaket ses yapiyor. Aracimin relantisi 650 900 devir arasinda. Aracimin gogsude cok titriyor. Motor takozudur diye dusunuyorum. Yalniz direksiyondaki ses normal bisey degil. Elektirikciye verdim aibagli direksiyon diye oda tornaciyla birseyler yapti azalir gibi olduydu. Yalniz direksiyonu yine tamir ettirdim yalniz ses ilk gun ki gibi yine yapar oldu. Bunun cozumunu bulamadik. Direksiyon bu kadar titrermi ya. Bu sikintiyi bilen varmi yada basindan gecen varmi. 120 tl o zaman para vermistim tamire ama tekrarladi. Yardimlarinizi bekliyorum

gokmar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
direksiyonla ilgili yorum yapamayacağım ama benim aracın rolantisi 900 1000 arası ve titreme olmuyor. ancak klima veya kalorifer açarsam doğal olarak 700 900 arasında dalgalanıyor rölanti. o zamanda göğüste filan titreme oluyor ve normal karşılıyorum bu durumu.benim düşüncem aracının rölantisi düşük kaldığı için titreme ve ses oluyor. rolantiyi biraz daha yükseltip sabitletebilirsen direksiyonla ilgili sıkıntın kalacağını sanmam. ama konuya daha hakim ve doğrusunu bilen vardır belki . ben kendi bilgi ve tecrübelerime göre konuştum sadece.

ekotron

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu cork farkli birses. Yani direksiyon mili incelmis rulmanin icine kucuk geliyor ve demir demire surtupte yapiyor gibi. Anlatilacak gibi degil.

mucoo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu cork farkli birses. Yani direksiyon mili incelmis rulmanin icine kucuk geliyor ve demir demire surtupte yapiyor gibi. Anlatilacak gibi degil.
Mrb benim araclmda beymenclub bendede aynı sorun var ozellikle rolanti dustüğünde müthiş bir titreme yapıyordu şimdi rolanti ayarını hallettim rolantim sabit kısmen kesildi ses fakat bir yere park için ileri geri manevra yaptıgımda yine titriyor ve acayıp şekilde canımı sıkıyor yine int. yaptıgım arastırmalara göre tıkırtı burcu diye bi parça varmış ondan olabilirmi diye düşündüm ustama sordum oda hidrolik direksiyonlu arabada o parça olmaz dedi bi ara gelirsin bi yaglama yaparız belki düzelir dedi ama fırsatım olmadı cözümü buldugunuzda burda paylaşırsanız memnun olurum aynı şekilde bende bulursam paylaşırım, iyi forumlar..

cnksrp41

Cenk GİRAY,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tıkırtı burcunda sıkıntınız.ben daha evvel 19 uma kendim çözüm yapmıştım özel bi kauçuk oring yapıp gress ile birlikte mil ile yuva arasına sıkıltırıp sorunu halletmiştim.zaten direksiyonu tutup kendinizde salladığınızda boşluk olduğunu göreceksiniz.

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
​Çözümü gayet ufak bir parça ama ne çok baş ağrıttı değilmi:)

mucoo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sormayın hemde ne ağrıttı, nerdedir tam olarak bu tıkırtı burcu oraya dolgu şeklinde mastik falan sıksak olurmu acaba..

ekotron

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
En aon direksiyonu soktum . Airbagli diye biraz korktum ama soktum. Sinyallaerin bagli oldugu parcayida soktum.borunun icinde kaucuk bir malzemenin icinden geciyoru mil. Torna vidayla baktigimda kaucugun altinda da rulman var. Mil o rulmanin icinde hareket ediyor. Anladigim kadariyla rulmanin ic halkasi zamanla genisliyor. Tornavida penseyle bir kac defa orta seker vurdum rulmani asagi doru aikistirdim. Bayagi ses kesildi. Tikirti burcu dedikleri parcayi da parcacidan aldim ama nereye takiliyor bulamadim. Sanki hd direksiyonda yok gibi geldi. Hd direksiyonda rulman var gibi geliyor. Neyse simdi bayagi azaldi ses. Motorun arka takozunu degistirdetecegim. Titresim bayagi azalir dedi usta. Herhal seste azalir diye dusunuyorum. Ama direksiyondan anlayan hic usta bulamadim. Yani surasi arizali su parcayi al degiatirelim bitsin sikinti diyemedi hic biri.

ekotron

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Simdi aklima simdi tek su geliyor. Rulmanla mil in arasina ya yapistirici sikacam yada ince sac gibi birsey yapcam. Bakacagiz artik. O rulmani bir sokebils3m kendimde degistirecegim artik.

ekotron

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
​Çözümü gayet ufak bir parça ama ne çok baş ağrıttı değilmi:)

Biliyorsaniz cozumunude soyleyinde bizDe kurtulalim.