Düşük Devirde Araç Kullanmak

BGKANGOO

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Oooo 4000 E gelene kadar bende lastik kalmaz abi :DD

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence hız olarak bi rakam vermek zor fakat şöyle bi mantıkla gidebilirsiniz bulunduğunuz vitesin minimum devri ile . Buna bir rakam olarak hız belirtmek zor fakat gaza bastığınızda araba titremesin yada yığılmasın biraz gitsin yani . Bu devri yakaladığınızda minimum tüketim elde edersiniz . Vites değiştirmek yada belirli bi süratte seyretmek içinde devir saatine bakmayı alışkanlık halinden çıkarırsanız daha faydalı olur . Bu dediğim gibi öyle yol oluyorki hafif rampa eğimli 5vites 1750rpm'den itibaren yüklenmelerde araç titremeden ivmelene biliyor . Bu yolda 2000 devir ile seyredebilirsiniz , fakat çıkış eğimli yollar oluyor burada 2000devirde seyretmek yakıt tüketimini artırıyor dolayısıyla biraz devri yükseltmekte fayda var :) Gaz tepkisine göre uygun devirle giderseniz ekonomiyi yakalamanız daha kolay olucaktır :)

burakdemirel

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Babam 1. vitesten 5 e atan biri şuana kadar bir şey olmadıysa boşverin bir şey olmaz :D

Emre Fırat

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yorumların durduğu an diyebiliriz :) :D

mesut tuna

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kendi E4 240 tork aracım için konuşursam. Max tork bandını 2000 devirde alıyoruz. 6. viteste 2000 devrin altına düşmektense 5. viteste 2000 devrin üstünde kullanmayı tercih ederim. %5 kadar yatıtı artırır diye tahmin ediyorum, daha sağlıklı olur...:eyv

Yeni E5 motorlarda max tork bandı daha erken başlıyor 1750 devirlerde. Bu motorda durum ne olur denemeden bişey diyemem....:soru

kasırgasalih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
:) 1den 3 e bende attım da 1den 5 babanı kutlarım.

Burock

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kendi E4 240 tork aracım için konuşursam. Max tork bandını 2000 devirde alıyoruz. 6. viteste 2000 devrin altına düşmektense 5. viteste 2000 devrin üstünde kullanmayı tercih ederim. %5 kadar yatıtı artırır diye tahmin ediyorum, daha sağlıklı olur...:eyv

Yeni E5 motorlarda max tork bandı daha erken başlıyor 1750 devirlerde. Bu motorda durum ne olur denemeden bişey diyemem....:soru

E4'te olan sarsıntı ve toparlanamama durumu bu motorda yok. Erken devir başladığı için motor daha atak, biraz emisyonu değiştiği için 0.2 lt ekonomik. Güç ve alt yapı olarak aynı diyebilirim. Her ne kadar E5 5hp ve 10 nm tork fazlası kağıt üstünde gözükse de reelde pek bir fark yok.

Son düzenleme:

mesut tuna

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
E4'te olan sarsıntı ve toparlanamama durumu bu motorda yok. Erken devir başladığı için motor daha atak, biraz emisyonu değiştiği için 0.2 lt ekonomik. Güç ve alt yapı olarak aynı diyebilirim. Her ne kadar E5 5hp ve 10 nm tork fazlası kağıt üstünde gözükse de reelde pek bir fark yok.
E4 le E5 arasında fazla fark olacağını bende sanmıyorum. Yinede kesin anlamak için aynı model araçla E4 ve E5 motoru test etmek gerekiyor.
Misal olarak verirsem uzun yolda 6. vites (tahminen 2100 devir civarı) 105 km hızla giderken hafif yokuş başlarsa hızımı korumak için gaza fazladan basmaktansa 5. vitese alıp hızımı 90-95 e düşürmeyi tercih ediyorum.

mehmet46

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben 4 bin devirde kullanmazsam gitmiyor.gerçi 4 bin devirdede az basarsam su kaynatıyor.ben bu gidişle arabamı benzin döküp yakıcam yaa