Edc Şanzıman Boşa Mı Atıyor

cennker82

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamun aleyküm..Dostlar aracı aldığımdan beri 1'den 2'ye 2'den 1'e geçerken şangırtı şungurtu ve sallantı var..Kavrama noktası tanıtttım yazılım attırdım vs. fakat düzelmedi servisteki eleman baskı balata değişmesi gerektiğini söylemişti en son düzeleceğini bilsem gidip yaptıracağım ama düzeleceğinden eminde değilim...

Fakat kafama takılan şuan başka bir durum var..2012 Edc Fluence 63.000 km'de ki aracım 30 km ve altı hızlarda genelde,ayağımı gazdan çekip kendi akış hızıyla saldığımda devir saati rolantideki yerine gelip araç boşa geçiyor..Gaza bastığımda ve ya hızlandığında vites seçip daha doğrusu seçmeye çalışıp devam ediyor..Bu Edc'nin çalışma karakteri ile ilgili bir durum mu yoksa bende ki anormal bir durum mu öğrenmek istedim..

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
edc hiçbirzaman boşa atmaz..30 km nin altında pedaala basma tepkinizden dolayı 2 mi 1 mi yapsam diye düşünüyordur.mesela yavaş basın 2 de gider. ser basın 1 e atar. o km de bunu ok yaşarsınız.

o şangırtı bende sabit gazda ya da tam 1 den 2 ye atarken gazı azaltırsam oluyordu. Buna dikkat edip kulanırsanız problem olmaz

cennker82

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçta hafif yokuş yada aracın yavaşlamayacağı bir eğimde aracın gazına basmadığın sürece viteste gitmiyor.Devir saati bildiğin rolanti yerinde duruyor gaza 30 saniye basmasan bile araç boşta gibi ilerliyor.Gaza dokununca araç vitese geçiyor hemen..Vitesi seçerkente alttan bazen takur tukur langır lungur sesler geliyor ve araç vitese geçiyor..

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçta hafif yokuş yada aracın yavaşlamayacağı bir eğimde aracın gazına basmadığın sürece viteste gitmiyor.Devir saati bildiğin rolanti yerinde duruyor gaza 30 saniye basmasan bile araç boşta gibi ilerliyor.Gaza dokununca araç vitese geçiyor hemen..Vitesi seçerkente alttan bazen takur tukur langır lungur sesler geliyor ve araç vitese geçiyor..
Abi EDC nin yapısında boşa alma yok..Üst viteste iniyor olmasın ?O sesler bendede geliyordu. gaza hafif dokunduğumda oluyordu. Ama birazdaha derin basarsam problem olmuyordu. Saçma ama böyle :) Babamın Fluence'sinde de bu takır tukur ses yok. ondada 6 dan 5 e düşeren arada bir gırç diye ses oluyor. Anlamadım gitti bu EDC'yi..

Kortac

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir kaç saat önce ışıklardan kalkarken aynı sorunu yaşadım Tam foruma bakayım derken ilk sıralarda görünce şaşırdım :D Yani anladığım normal bir durum aslında Çünkü bende araçta aynı şeyi düşündümki burda benzer cevaplar gördüm ...

cennker82

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abi EDC nin yapısında boşa alma yok..Üst viteste iniyor olmasın ?O sesler bendede geliyordu. gaza hafif dokunduğumda oluyordu. Ama birazdaha derin basarsam problem olmuyordu. Saçma ama böyle :) Babamın Fluence'sinde de bu takır tukur ses yok. ondada 6 dan 5 e düşeren arada bir gırç diye ses oluyor. Anlamadım gitti bu EDC'yi..

Aykut araç bildiğin boşta gidiyor kardeşim.Çünkü aracı manuele çekince araç 2. yada 1. vitesi hıza göre seçip devir saati olması gereken yere gidiyor ve araba kendini kasıyor.Tekrar otomatiğe alınca tekrar devir saati rolantiye geçip araba akmaya başlıyor ama bu 30 km ve altında oluyor sadece..

cennker82

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir kaç saat önce ışıklardan kalkarken aynı sorunu yaşadım Tam foruma bakayım derken ilk sıralarda görünce şaşırdım :D Yani anladığım normal bir durum aslında Çünkü bende araçta aynı şeyi düşündümki burda benzer cevaplar gördüm ...

Sizin araçtaki durum nedir üstad boşa atma mı yoksa şangır şungur vites değişimimi yada 1'den 2'ye 2'den 1'e geçerken sallantılı sesli geçiş mi ?
Yoksa hepsi mi 😬

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aykut araç bildiğin boşta gidiyor kardeşim.Çünkü aracı manuele çekince araç 2. yada 1. vitesi hıza göre seçip devir saati olması gereken yere gidiyor ve araba kendini kasıyor.Tekrar otomatiğe alınca tekrar devir saati rolantiye geçip araba akmaya başlıyor ama bu 30 km ve altında oluyor sadece..
Sİz yapılacakherşeyi yapmışsınızda. Benimde aklıma baskı balata geldi..BU şekildede kullanamazsınız. Fiyat aldınızmı ? EDC lerde 2 tane baskı balata olduğundan fiyatta yüksek çıkacaktır..Servise ellerinde çıkma beyin varsa test için denemek istediğini söylermisin ? belki beyindedir.

Kortac

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sizin araçtaki durum nedir üstad boşa atma mı yoksa şangır şungur vites değişimimi yada 1'den 2'ye 2'den 1'e geçerken sallantılı sesli geçiş mi ?
Yoksa hepsi mi 😬
1'den 2'ye 2'den 1'e geçerken sallantılı sesli geçiş bir kaç defa oldu ışıklarda kalkarken felan

cennker82

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sİz yapılacakherşeyi yapmışsınızda. Benimde aklıma baskı balata geldi..BU şekildede kullanamazsınız. Fiyat aldınızmı ? EDC lerde 2 tane baskı balata olduğundan fiyatta yüksek çıkacaktır..Servise ellerinde çıkma beyin varsa test için denemek istediğini söylermisin ? belki beyindedir.

Aykut beyinle alakalı olduğunu düşünmüyorum.Beyinde olsa muhtemelen başka viteslerde de sorun olurdu..Gerçi olmazda diyemiyorum fakat bir kaç seferde vites kutusu kontrol ettirin uyarısı almıştım bilgisayara bağlattım ama arıza tespit edemediler..Kontağı açıp kapayınca uyarı düzeliyor..
İnanlara kavrama noktası tanıtma yaptırmaya gittiğimde ki tanıtmayı yapan arkadaş abi sallantı şangır şungur sesi baskı balata yüzünden demişti eğer değişirse düzelir demişti fakat ben yinede güvenemedim.45.000 km'de ki aracın baskı balatasının bu kadar çabuk biteceğini düşünmüyorum..Manuel araçta sürekli trafik ve yarım debriyaj yapıp bitirilebilir fakat bunda yokuş kalkış desteği olduğundan yarım debriyajın çok yapılabilmiş olacağını zannetmiyorum extra kötü kullanım lazım baskı balatayı bitirmek için..Birde bunun baskı balatası diğerleri gibi 300-500 tl değil bildiğim kadarıyla ya düzelmezse diyip risk alamıyorum açıkçası..
Eğer ki düzeleceğini bilsem ve ya bir servis bana bunun düzelmezse benim sorunumu çözeceklerini garanti etseler kaç para olursa olsun yaptırmaya razıyım..Ya düzelmezse ?