Edc yazılım güncelleme

turan06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sevgili forumdaşlar bugun güven altan reno bayi ye gittim 1 2 arası kararsızlık vardı aracımda yazılım güncellemesi yaptırdım bir arabanın karakterı bu kadar mı değişir kararsızlık tamamen gitti ortadan ve keskin olan vıtes geçişleri inanılmaz yumuşadı eskiden gösergeye bakmasadam vites geçtiğini fark edebiliyordum şimdi hiç hissetmiyorum hepinize tavsiye ederim

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güle güle kullanın. Benim aracında bakımları Güven Altan'da yapılıyor.

Emir

Emirhan SERKUŞ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cihangir abi halen orda mı?

thetuzla

Güray GÜRBÜZ Captur Outdoor 1.5 Dci EDC ,
Süper Moderator
34-İstanbul

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1001 defa yazdım çizdim EDC şanzıman için yazılımın ve baskı kavrama tanıtımının önemini ama maalesef site üyelerini filtreleyemiyoruz ve çıkıyor işte 1-2 internet bilim adamı ve amaç sadeece muhalefet olmaksa karşındakinin bu sefer ne uğraşacam diyor insan.

arkadaşlar EDC şanzımanda ,DSG şanzımanda aynı manuel gibi anam babam usulü 2 adet baskı balata vardır bu balatalar aşındıkça kavrama noktası değişiyor.

daha iyi algılayaibilmeniz için daha abartılmış 2 adet MANUEL şanzıman örnek verecem.

örnek 1)

araç henüz kapıdan çıkmış sıfır araç,balata dümdüz, ayağınızı debriyajdan çekerken yerden 2-2.5cm içersinde kavramış oluyor pedal

örnek 2)

aynı yukarıdaki araç tek fark araç artık 200,000kmde bu sefer baskı balata aşına aşına değil 2cmde 4-5cmde ancak kavrar oluyor burda sizin yaptığınızda 4-5cmde kavrayacağını bilerekten hareket etmekten öte değil.

2cm yerinde 4cm çektiğinizde biliyorsunuzki baskı kavrayacak. işte EDC'de bilgisayar bunu bilmiyor!!!!

eski tip otomatiklerde torque convertörü var ve bu aşınma olayı yok, manuelde aşınma var ama ona göre ters müdahalede bulunacak insan beyni var, ama bu EDC tip şanzımanlarda aşınma gerçekleştik sıra kavrama noktası değişyor değişiyor ve değişiyor taaaki silkelemeler, sert geçişler, gacırtılar olanadek.

maalesef DSG VW ve Audi grubu bu durumda zekice kavrama notkasını automatic algılayacak sensör yerleştirip buna bilgisayarın müdahale etmesini sağladı fakat EDC'dede durum vahim sayılmaz tek yapılması gereken her 20binde bir bakımlar sırasınca pc ile araca bağlanıp baskı balata kavrama noktası tanıt demesi servisin hiç abartmaksızın bu bildiiğiniz maksimum 10dklık bir işlem ama her halt gibi bunu çok biliyorlar ve gerek yok, ilk defa duyuyorum, olmaz vs gibi saçma sapan yorumlar geliyor.

sonunda ben her seferinde merkezi arayacam,önceden yaptırdım o sıra yalanmı söylendi,siz bilmiyorsunuz demek diye tepkilerde bulundummu yapıyorlar ve yapmalarınıda başında durup izliyorum.

ve istisnasız her yaptığımda araç belirgin şekilde daha kararlı ve yumuşak oluyor.

tx_61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eğitim şart birde türkiyede ne verirsen o gider mantığı hala devam ediyor

by_dauntless

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bilgi için teşekkür ederim. güven altan da kiminle bu konuyu hallettiniz. ben aradım garantisi dolduğu için bu şekilde birşey yapamayacaklarını söylediler.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Ücreti karşılığı da yapmıyorlar mı acaba?

by_dauntless

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cumartesi günü bizzat gidip zorlayacağım. parasında değilim ama neden bu şekilde bir yaklaşım yaptıklarını anlamadım. aynı sorunu kocaeli ernazda da yaşadım. şehir efsanesi dediler. Renault genel merkeze mail attım cevap tatmin edici değildi. :( bakalım cumartesi günü ne yaşayacağım.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Sonucu buradan paylaşırsanız sevinirim.Ernaz'ın yaklaşımına hiç şaşırmadım.Zorlaya zorlaya R-link 2 güncellemesinin nasıl yapıldığını öğrendiler.Daha önce bana güncelleme yok diyorlardı.
Genel merkez olduğunu öğretti.