Ehliyetsiz kaza yaptım. Sorularım var.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

murat66can

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İki şeritli yol. Ben soldayım yapıştırıyorum 100le. Bir zaman sonra Kavşak var şifne kavşağı oraya geldik ordada hız kesmeden devam ediyordum sol şeritte. Sağ şeritteki corsa lı kız. U dönüşü yapılmaz yerden (sağ şeritten) sol taraftan u dönüşü yapmak isteyip "sinyal vermeden" dönmeye çalıştı ve bir anda arkasında araba varmı yokmu diye "bakmadan" sola kırdı ve bana vurdu. Emniyet kemerim takılıydı. Fren yaptım ama dörtlü acil flaşörler yanmadı. Airbag patlamadı. Aracım renault clio 2015 model 2.500kmde icon 1.5 dci edc modeli. Sağ ön lastik bağımsız yani ror aks filan kırık sağ öndeki lastikde. Şanzıman elimde. P den D ye çekerken r de n de cırrtt yapıyor n den d ye geçerken ses yapmıyor ama d deyken gaz yiyor araç devir çeviriyor 4.500 civarı ama lastiklere güç veremiyor.

Karşı taraf kıldı akılsızdı. Hem onlar ceza yicekti bende. Ben dedim onlara aramızda halledelim polis karışmasın bütüh masrafı ayarlıyalım dedim. Ama kabul etmediler. Trafik geldi 1609 bana annemede postayla 1609 tl kesip yolucaklarmış. Tutanak tutuldu filan merkeze gitti rapor. Sonra rapor çıktı. 4/8 ben (ehliyetsiz olduğum için hatalı çıktım). 4/8 de o hatalı çıktı. Benim ehliyetim olsaydı. Karşı taraf 8/8 hatalı olucakmış.

Şimdi neler olabilir kasko sigorta filan herşey bendede var corsada var. Ama galiba yararlanamıcaz galiba bir durumu açıklarmısınız. Mobese kamerası yoktu galiba baktım direklere ama yoktu.

Size şöyle söyleyeyim benimde ehliyetim yok ve babam yanımda olmadan veya izin vermeden asla ve asla sürüş yapmam bu ayrı ehliyetsiz olduğum için çok araştırma yaptım ve size kısa ve en net açıkla derseniz siz aracı kullanırken birisi keyfii gelip mesela yandan vursa yinede siz suçlusunuz çünkü ehliyet yok biliyoruz ehliyet arabayı kullanmıyor ama kurallar böyle bir keresinde bizim eski aracımıza ehliyetsiz birisi çarpmıştı kaskodan yararlanamıyorsunuz çünkü ehliyet yok hani mesela anahtar üstündeyken kaçırırlarsa da karşılamıyorlar ya onun gibi sigorta da yarısını zor karşılıyor yani kadının kaskosu varsa o herşeyini kendisi yaptırır tutanağa sadece ehliyetsiz kişi vurdu demesi yeterli ..

Çok çok geçmiş olsun Allah tekrarını yaşatmasın size birşey olmasın inşallah :)

tuky

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki şimdi edc garantisi sonucu ne olucak şanzıman elimde yani

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Trafik sigortasında birde şöyle bir madde var................

*Ehliyeti olmayan oğlum aracımla kaza yaptı, sigortadan yararlanabilirmiyiz?

Karayolları Trafik Kanunu ve kasko sigortası genel şartları gereğince hasar tazminatından yararlanmak için aracı ehliyetli kişinin veya yeterli ehliyet sınıfı bulunan sürücünün kullanması esastır. Bundan dolayı aracınızla ehliyetsiz sürücünün yapmış olduğu kazada sigorta şirketiniz kasko tazminatınızı ödemez. Ayrıca trafik sigortanızdan karşı tarafa da hasar tazminatı ödenmişse sigorta şirketiniz size rücu eder.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kızda alkol yok ehliyet var ama birsürü hata var. Dönülmez yerden sağ şeritten dönmeye çalışma. Sinyal vermeden dönmeye çalışma sinyal vermeden şerit değiştirmeye çalışma. Kızda yolda 10 la filan gidiyordur. Bilgişimi çift şeritli bölünmüş yolda. 10la gitmek yasak galiba

Öncelikle geçmiş olsun. Gerçekten ucuz atlatılmış kaza. Şehirlerarası karayollarında minimum (asgari) hız sınırı (zorunlu haller dışında) 15 km/saattir.
Bununla birlikte kavşaklar kazaların en çok olduğu noktalardır. Genelde küçük olurlar ama bazen ölümcül bile olur. Mesela size yeşil ışık yanıyor diye sürati muhafaza edip kavşağa girersiniz, o esnada dalgın, acil (ambulans,itfaiye,polis vs.) veya kural tanımaz bir araç kırmızıda geçmeye kalkabilir, yasak bile olsa U dönüşü yapmaya kalkar, yaya geçer vs. ve feci son. Bu nedenle kavşağa yaklaşırken size yeşil bile yanıyor olsa mutlaka süratinizi aracınızı güvenli durdurabilecek ve mevcut yol şartlarında (kuru,ıslak,buzlu vs.) ani manevrada direksiyon hakimiyetinizi kaybetmeyecek şekilde azaltmanız zorunludur. İşte tüm bunlar ehliyet alınırken öğretilen şeylerdir. Bu nedenle ehliyetsiz araç kullanmak kesinlikle yasaktır.

G.AKGÖZ

Göksel AKGÖZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
gecmis olsun trafik sgortaniz hasar karsilamaz ehliyet'nz olmadigi icinde kaskodan faydalanamazsiniz
hernekadar haklida olsaniz ehliyetiniz olmadigi icin kusurlusunuz

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
geçmiş olsun...
kaçaydın yaw ..sonra babam sürüyodu deseydin))

muzi3535

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
geçmiş olsun...
kaçaydın yaw ..sonra babam sürüyodu deseydin))
Abi seninki de uyarımı teşvikmi belli değil :D olacak ile ölecege çare yokmuş geçmiş olsun dersin kefaleti neyse ödersin bu işler böyle yürüyormuş :)

alipamukkk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ehliyetsiz arac kullanmak cok yanlis bisey. Hele ki ehliyet mi kullaniyo arabayi ben kullaniyorum zihniyetini anlayamiyorum... Biraz sıkın dişinizi ehliyetinizi alın oyle gecin direksiyona yani yaş tutmaz heves olur anlarim da anayolda bari kullanmayin su arabayi ufak yollarda kullanin. Allah korusun karsida ölüm olsaydi bedeli cok daha buyuk olurdu hem maddi hem manevi... Hocam kisisel algilama sözümü genneleme yaparak soyluyorum.. Allah kolaylik versin.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

G.AKGÖZ

Göksel AKGÖZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hernekadar ehliyetsiz araba bende kullanmış olsamda çok acil olmadıktan sonra ana yola cıkmadım cıktıysamda 80 90 gibi hızlarla gittim karşıdaki sürücünü hareketini önceden tahmin etmelisiniz ki karşıdaki sürücüde acemi olabilir yada bi dalgınlıgı olabilir bu yüzden mümkün oldu kadar ehliyet almadan hızlı araç kullanmayın
keşke sürücü değişikliği yapsaydınız karşı tarftan rica edip ne ona giren cıkan olurdu nede size

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...