Ekranda yag seviye göstergesi ...

smstsmt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki bu konuda benim bir sorum olacak. Aracımın yağ değişim zamanı geldi yağ seviyesi göstergesinde bir tane eksilmiş görünüyor. Anladığım kadarıyla yağ seviyesi azalmış. Ancak ilk çalıştırmada ekranda yap seviyesi normal uyarısı çıkıyor. Bu durumda hangisini dikkate almalıyız. Ben zaten her 10 bin kmde yağ filtresi değişimi yapıyorum ancak merak ettim, yağ seviyesi normal yazmasına güvenip bu şekilde değiştirmeden kullanılır mı? yağ seviyesi düşük uyarısını bekleyerek yağ değişimi yapmakta sağlıklı olur mu? [emoji848] Yada o yazı yanıltıcı mı? [emoji848]

PRA-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

eagerman27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yağını 10000 km bir değiştir.Yağ seviyesi düşmeyebilir.Ama yağın eskiyor.1 tane eksik olması normal tabii ki yağ buharlaşıyor.

emrhn

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Merhaba,

Aracın eğer çok yağ eksiltiyorsa (1-2 litre gibi) ve göstergedeki tüm yuvarlaklar bitip yağ göstergesi minimum seviyeye gelirse ekranında "eksik yağ seviyesini tamamlayın" yazacak. Bu yazıyı gördükten sonra aracında aşırı derece yağ eksildiğini anlamış olursun..

Yani yağ seviyesi normal yazmasına güvenebilirsin, minimuma gelmediğinden dolayı normal diyor.

Peki bu konuda benim bir sorum olacak. Aracımın yağ değişim zamanı geldi yağ seviyesi göstergesinde bir tane eksilmiş görünüyor. Anladığım kadarıyla yağ seviyesi azalmış. Ancak ilk çalıştırmada ekranda yap seviyesi normal uyarısı çıkıyor. Bu durumda hangisini dikkate almalıyız. Ben zaten her 10 bin kmde yağ filtresi değişimi yapıyorum ancak merak ettim, yağ seviyesi normal yazmasına güvenip bu şekilde değiştirmeden kullanılır mı? yağ seviyesi düşük uyarısını bekleyerek yağ değişimi yapmakta sağlıklı olur mu? [emoji848] Yada o yazı yanıltıcı mı? [emoji848]

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende fluence var ve bakımdan 5.000 sonra baktığımda ekrandaki yağ seviyesi tek dış gösteriyordu. Yanı epey eksiltmemiş olması gerekir diye düşündüm. Fakat iki gün sonra yağ seviyesi tamamen doluya döndü. Bir kaç gün sonra ise iki tane kutucuk boştu iki dış eksilmişti. Bir garip durum anlamadım.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

emrhn

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Aracın eğimine göre yağ seviyesi az veya çok gözükebilir. Yağ seviyesine bakarken aracın düz bir zeminde olmasına dikkat etmek lazım.

Bende fluence var ve bakımdan 5.000 sonra baktığımda ekrandaki yağ seviyesi tek dış gösteriyordu. Yanı epey eksiltmemiş olması gerekir diye düşündüm. Fakat iki gün sonra yağ seviyesi tamamen doluya döndü. Bir kaç gün sonra ise iki tane kutucuk boştu iki dış eksilmişti. Bir garip durum anlamadım.

ecaliskan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar 1 çubuk eksik çok önemli bir durum değil yinede ara sıra düz bir zeminde bırakarak kendimiz yağ çubuğu ile kontrol etmemizde fayda vardır içimiz rahat eder.

smstsmt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugün yağ değişimi yaptım. 10000 km olmasına rağmen yağ hala ilk günkü gibiydi ve değiştirmesemde olurdu aslında. Sırf pipirikli olmamdan dolayı yağ değişimini yaptım. Ama 10000 km olsa aynı yağı kullanmaya devam edebilirim diye düşünüyorum. En azından geciktirmek bir sorun teşkil etmeyecek.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugün yağ değişimi yaptım. 10000 km olmasına rağmen yağ hala ilk günkü gibiydi ve değiştirmesemde olurdu aslında. Sırf pipirikli olmamdan dolayı yağ değişimini yaptım. Ama 10000 km olsa aynı yağı kullanmaya devam edebilirim diye düşünüyorum. En azından geciktirmek bir sorun teşkil etmeyecek.

Yağ ilk günkü kıvamda çıkmamalı daha çok çamur gibi çıkmalı. Yanı yağ gorevini yerine getirdiyse araçtan çamur kıvamında çıkması gerekirdi.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Tamamına katılıyorum . Çok doğru tespit [emoji106]
Yağ ilk günkü kıvamda çıkmamalı daha çok çamur gibi çıkmalı. Yanı yağ gorevini yerine getirdiyse araçtan çamur kıvamında çıkması gerekirdi.

smstsmt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Demekki 10000 değil, 15000 km de bir değişim yapmalıyım. Yani benim yağ daha görevini tamamlamadan ben değişim yapıyorum [emoji848][emoji16]