El freni ile ilgili bir sorun

Rainbowx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba, bugün 2005 Scenic ile aranıza katıldım. Ancak bu akşam bir durum meydana geldi. Yardımlarınızı bekliyorum.. Aracı hafif eğimli bir yerde durdurmak zorunda kaldım. Çalışır vaziyette iken el frenini kendim çektim normalde otomatik. kapatmamak için kendim çektim. Sonrasında üçgen içerisinde P işareti yandı. Service yandı bir de El freni işaretinin yanında STOP yandı.. neyse aracı tekrar çalıştırdım SERVİCE yazısı gitti, ancak üçgen içerisinde P hala duruyor ve elektronik el freni devre dışıı diye yazdı.. bir an bilmediğim için korktum. Aracı 2-3 kere durdurup tekrar çalıştırdım ama el freninin olduğu kısımda sürekli yanan kırmızı ışık yanıp sönüyor sürekli.. ne yapmam gerekli ? nasıl normal haline geri getiririm ? bozuldu mu yani şimdi ? Lütfen yardım edin..

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
El freni sorunsuz bir şekilde faal durumdaysa Korkulacak bir durum yok aracınızı yetkili bir servise götürerek çıkan hatayı sildirin bu kadar :eyv

Rainbowx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet el freni ışığı yanmasına rağmen el freni aracı stop ettiğim zaman devreye giriyor kendiliğinden.. ve çekili hale geliyor. üçgen içerisinde P niye çıkıyor onu çözemedim ..

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aralıklarla araçlarda belirli Elektronik devreler yada Donanımlar ile ilgili hatalar yada arıza ışıkları Göstergede çıkabilir bu durumda Yetkili servise giderek araç bilgisayara bağlanır herhangi bir anormal durum varmıdır diye kontrol edilir yoksa arıza ışığı yada göstergede direk yanan ışık PC yardımı ile düzeltilir..
Evet el freni ışığı yanmasına rağmen el freni aracı stop ettiğim zaman devreye giriyor kendiliğinden.. ve çekili hale geliyor. üçgen içerisinde P niye çıkıyor onu çözemedim ..

Rainbowx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kubilay bey, teşekkür ediyorum.. Anlamayınca böyle oluyor biraz fransız gibi kalıyor insan :) aracı aldım daha ilk gün, böyle olunca şaşırdım bir an.. SERVİCE yazısı ilk sefer yandı sonra söndü, o durumda gideyim bir özel servise gitsek olur değil mi ?

kubılay

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben Teşekkürederim EstağfurAllah olurmu bilinmeyenler oluyor elbet.

Yeni aracınız hayırlı olsun Allah utandırmasın inşAllah

Herhangi bir özel servise yada Yetkili servise gidin aracı Bilgisayara bağlar kontol ederler merak etmeyin.. Herhangi bir sorun yok aracınızda içiniz rahat olsun :eyv

Yine öğrenmek istediğiniz merak ettiğiniz bir konu durum olursa Scenic Klübümüzde konu açarak yardım alabilirsiniz Tecrübeli üyelerimiz ve yöneticilerimizle size yardımcı olmaya çalışacağız..

Kazasız cezasız güvenli sürüşler dilerim.. Keyifli forumlar.
Kubilay bey, teşekkür ediyorum.. Anlamayınca böyle oluyor biraz fransız gibi kalıyor insan :) aracı aldım daha ilk gün, böyle olunca şaşırdım bir an.. SERVİCE yazısı ilk sefer yandı sonra söndü, o durumda gideyim bir özel servise gitsek olur değil mi ?

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba arkadaşlar ben geçen hafta scenic aldım.
Aracı görmeye gittiğimde rainbowx nickli arkadaşımın anlattığı sorun vardı. El freni çalışıyor ancak kırımızı ışık yanıp sönüyordu... Aracın sahibi daha önce servise götürmüş aracı bilgisayara bağlamışlar arızayı silmişler ama sonra yine tekrarlamış sonra o el freni çektiğimiz parçanın değişmesi gerektiğini söylemişler. Oda acelesi olmadığı için ve el freni çalıştığı için değiştirmemiş..

sonra ben aracı almaya gtiim baktım sorun var fiyattan düşelim ben yaptırırım dedim. Oda yok ben yaptırıp vercem dedi.. Gittik yetkili servise 270 tl ye yenisi takıldı ve ordan notere gittik ve aracı aldım eski mekanizmayıda bana verdiler duruyo belki birgün tamir ettirip lazım olur diye tutucam evde.

lewel123

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba arkadaşlar ben geçen hafta scenic aldım.
Aracı görmeye gittiğimde rainbowx nickli arkadaşımın anlattığı sorun vardı. El freni çalışıyor ancak kırımızı ışık yanıp sönüyordu... Aracın sahibi daha önce servise götürmüş aracı bilgisayara bağlamışlar arızayı silmişler ama sonra yine tekrarlamış sonra o el freni çektiğimiz parçanın değişmesi gerektiğini söylemişler. Oda acelesi olmadığı için ve el freni çalıştığı için değiştirmemiş..

sonra ben aracı almaya gtiim baktım sorun var fiyattan düşelim ben yaptırırım dedim. Oda yok ben yaptırıp vercem dedi.. Gittik yetkili servise 270 tl ye yenisi takıldı ve ordan notere gittik ve aracı aldım eski mekanizmayıda bana verdiler duruyo belki birgün tamir ettirip lazım olur diye tutucam evde.

270TL ile fiyat iyiymiş ben çok pahalı bişey zannediyordum.

babamsagolsun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
270 TL sadece kolu olmalı!?

Ben motorunu yetkili serviste değiştirdim, aracın altındaki arkadaki sistem, 1800 TL'ye mal oldu. Ki ilk gittim yetkili servis aynı şeye 2100 demişti.

muhittin_kaplan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konuyu Hortlatmış gibi olacak ama artık kusruma bakmasınlar.

el frenini manuel olarak kullanabiliyorum, ama stop ettiğimde kendisi çekmiyor. Yada İlerlemek istediğimde kendisi bırakmıyor. Park Frenini Kontrol edin uyarısı var ve üçgen içinde P oluşuyor. Bazı sayfalarda "Müşürleri (gaz pedalındaki)" tamir etmiş/değiştirmiş. Bazıları El freni Mandalını/Tabancasını Temizlemi düzelmiş. Ne yapsam Acaba ?