Elektirik akımı neden düşer?

ercan_korulu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar.Benim flahsta elektirik akımı düşmesi oluyor.Özellikle farları ve kaloriferi açınca oluyor.

Sanırım rolantiyide etkiliyor stop ettiriyor.Ama stop ettirme durumu sık aralıkılarla oluyor.Bazende rolanti iyi oluyor hatta farları açınca rolanti yükseliyor bazen..

Ne acayip durum..Burdaki ustalarda hayır yok.Adam yapacak bişey yok öyle kullanıcaksın diyor....

Şİmdi arkadaşlar bir zamanlar bir ustada gaz beynin (atiker) sıkıntılı demişti bu olaylardan önce.O zamanda rolanti ayarsızdı devamlı ayar yapıyordum ama stop ettirmiyordu.Şimdi bu stop ettirme olayı acaba beyindenmi yoksa alternatördenmi?Beyni değiştirmeye (BRC) niyetim var.

Ama beyinden olsa niye farları açınca stop ettirsinki?Sanırım Alternatör sıkıntı diyorum.

Sayın ustalar siz ne dersiniz bu konuda?Birde neden elektirik akımı düşer?Sorun Alternatörse Flasha uyacak daha iyi hangi aracın alternatör olur?Veya olurmu?

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracı başka bir aküyle mümkünse 75 amper ile deneyin

KangooZH

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir araçta akımın düşmesi,rölanti düşmesi gibi sorunlar alternatör yüklendikçe olur.Alternatör çalışma prensibi olarak yüklendikçe yani farlar,klima vs,vs mekaniksel olarak zor dönmeye başlar buda rölantide düşmeye sebep olur.Ama stop edecek kadar değil.Aracınızda donanım dışı ekipmanlar yani oto anfisi,ısıtıcı gibi şeyler varsa rölanti düşer.Aşırı bir yüklenme varsa stopta eder,ama araçtaki standart donanım ile bunlar mümkün değil.Araç çalışırken alternatör 14,2-14,4v üretmesi lazım.Gazda yapıyorsa bu olayı sorun lpg'de ozaman.Alternatörde sorun olup aküyü şarz etmeme olasılığıda yüksek.Aşırı yüklenmedikçe 50/100amper gibi arabanın stop edeceğini sanmıyorum.Bende sistem vardı bir ara ve anfim 1ohm yüklüydü 1200 watt rms güç çekiyordum bass testır müziklerinde (35hz'de) bazen anlık anfinin 150a çektiğini gördüm yinede stop etmiyordu ama devir bayağı düşüyodu:eek::eek:

ercan_korulu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şimdi aslında araç bir kaç gün yatsın akü zayıflıyor.Araçta kaçak olduğunuda sanmıyorum.Ayrıca elektiriği emecek çalışan bir şeyde yok.Bir tek ekolayzer var onuda kapatıyorum zaten.

İşin ilginci araç çalışırkende zaman sonra akü zayıflıyor ve şarjını ölçürdüm normal.Gösterge siyah oluyor.Akü 1 yıllık ve 72 mi 75 ampermiydi öle bişey.Şimdi bu durumda demek oluyorki alternatör yetmediği yarde aküden azar azar götürüyor.

Ama Eko dışında ekstra bir ışık anfi gibi sistemde yok..Yani herşey orjinalinde gerektiği gibi...Çok acayip sıkıntı ne o zaman..?

gemsazr9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
gaz ayarı yapılmalı.

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herhangi bi servise gidin akü ve kaçak kontrolü yaptırın para almazlar bi işlem yapılmadıkça ama sorunu ben sana söyleyim ALTERNATÖR elektirik devirdayım yapmıyordur

Sühacan

Süha TUTSOY, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elektrik tesisatın zayıfsa ondan da yapabilir. Bende de R9 var. Aynı sorunu bende yaşıyordum. Bi kaç elektrikçiye gittim senin tesisat zayıf dediler. Bi kaç ayarla şimdi sıkıntı yok...

ercan_korulu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevaplarınız için teşekür ederim.Burda işten anlıyan usta yok.Artık başka yerde ustalara göstereceğiz.Ama gaz beynini kafaya taktım.Onu değiştereceğim.

cobrasnake

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şarj dinamosundan:)
araba çalıştıktan sonra akünün arabaya bi yararı var mı?

GokhanRS

Gökhan GÜMÜŞ ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şarzı ölçtürdünüz sanırım. ancak sistemde bi kaçak olabilir. farlarda veya başka şeylerde doğru role kullanılmamış olabilir. yada roleler bozuk olup yanlış akım çekiyor olabilir. birçok sebebi olabilir. beyine giden elektrik tesisatını (gazbeyini) rolesiz direk takmışta olabilirler. birçok sebep tetikleyebilir bu sorunları. kısılma farlarda filan değilde sadece kadranda oluyorsada o da kadrandaki ışık diyotları gitmiş olabilir. düşük ihtimalde olsa aküde bozulmuş olabilir. bunların hepsinden anlayan hangisi olduğunu tespit edebilicek bir usta bulmanız lazım. bu arada gaz beynide bozulabiliyor.