F7r anlık tüketim videolu

BunyaminKapicioglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla arkadaşlar ben de bu aralar arabamın çok az yakıt tükettiğine kesin kanaat getirdim. LPG'li doğan şahinle kıyaslamıyorum bile onlardan az yaktığı kesin zaten. 2.0 motor olmasına karşılık 1,6 Motorlu yaşıtındaki benzinli araçlardan daha tasaruflu. Bu kanıya nerden vardım:) Ben 100 litredeki yakıtından ziyade güncel yakıt fiyatlarıyla ölçüm yapıyorum. Yani benim verdiğim değerler akaryakıta zam gelene kadar geçerlidir:) Yaklaşık 3-4 aydır aracımı agresif kullanıyordum. Sebebi tamamen ruh halimle ilgiliydi. Hakkını veriyordum yani. KM'de 0,35 liraları gördüm. yavaş gittiğim yolda dahi 3000 devirin altına düşmeden motorun sesini duyarak, hızlı gidip ışıklarda vites küçülterek motor fireni uygulayarak kullanıyordum. Kalkışlarda 3000-4000 devri aniden görerek. Bir anda atağa kalkıp dar alanda araç sollayarak cebimden yedim de yedim:)

Şimdilerde nedense hiç ani ve seri hareketler yapasım yok. Kalkışları kararlı bir tempoda devir yükselterek yapıyorum. Motor freni çok kullanmıyorum. seyir halinde 2500-2700 devir arasında gidiyorum. lastik basıncımı arasıra kontrol ediyorum. 60 lira LPG alıp 180. Km'de kırmızı ışığın yanmasına alışkınım lakin bugünlerde 220-230 Km yol alıyorum. Bu değerler de şehir içi değerleridir (istanbulda). Bu da demek oluyor ki şehir içinde KM'de ortalama 0,26 lira yakıt harcıyorum. Bu rakam benzinli araçda daha aşağı düşemez heralde. BBS'leri çıkarırsam belki biraz daha farkeder. Ben bu rakamlara dünden razıyım valla çok hoşuma gitti bu iş:)