Fluence edc şanzuman yaği

ceshme

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba ben usta değilim, bilirkişi de değilim, sadece başımdan geçen bakım ve onarımla ilgili değişsin mi / değişmesin mi tartışmasından ziyade tecrübemi aktarmak istedim.
Kendi aracımın şanzuman yağını sitede ve başka mecralarda birçok arkadaşın yazdığı sebeplerin mantıklı gelmesi ve ustamın tavsiyesinden ötürü değiştirmeye karar vermiş Ancak internette bu yağın hangi marka ve kaça değişeceğini aylardır bulmaya çalışan biri olarak, gerek google, gerek diğer forumlar gerekse kendi forumumuzda onlarca konu ve yüzlerce sayfada DEĞİŞTİRMELİ Mİ / DEĞİŞTİRMEMELİ tartışmalarının yapıldığı ancak değiştirmek isteyenlere marka model ve fiyat bilgisinin paylaşılmadığı veya bulunmadığı sıkıntısını başkası yaşamasın diye paylaşmak istedim.
ben castrol ve elf e de mail attım uyumlu yağı bulabilmek adına ama verilen cevapla internette bu yağlara ulaşamadım.

saygılarımla...

Son düzenleme:

ulusoycelal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Ben de bir kaç şey eklemek isterim.

İlk olarak İster şanzıman olsun İster motor olsun yağın koyulduğu yerin bir önemi yok sanzimandan veya motordan altını çizerek söylüyorum çıkan yağın simsiyah veya katran gibi olmasi gerekir. Eger kullanılan yağ aractan bu halde çıkıyorsa yağ işlevini yerine getirmiştir. Eger aractan çıkan yağ berrak diye nitelendirecegimiz sekilde veya seffafimsi bir halde çıkıyorsa o yağı bir daha aracınıza koymayin derim. Yağ yapısı gereği çalıştığı ortamda yer alan toz kurum partikül ne varsa uzerine ceker bir anlamda motor veya sanzimanin iç yapısını da temizler fakat öyle pırıl pırıl temizlik değil bahsettigim olay. Bu sebeple aracın mutlak suretle değişen yağının aractan simsiyah çıkması önemlidir. Eger açık renk çıkıyorsa o yağda sorun vardır.

Diger bir husus şanzıman olayi. Bu olaydan sıklıkla muzdarip olmuş servislerle kanka olmuş biri olarak şunu net olarak söyleyeyim ki benim aracım 120.000 de ve servis baskı değişmeyeceği surece şanzıman müdahale ettirme diyor ki bende ayni kanıdayım. Bu fikir görecelidir elbet ama Eger bu sanzimanin yağı belirli aralikla değişmesi gerekiyorsa servis bunu emin olun size sormaz bile yapar. Bu konuda hem Musteri Hizmetleri ile hemde servisler ile yaptığım görüşmelerde her seferinde ısrarla şanzıman yağı değişimi istiyorum desem de bana her seferinde biz tavsiye etmiyoruz baskı bitene kadar kullanın dediler. Yani açıkcası servisin 200 liralık yağ maliyetinden kaçacağını da sanmıyorum olası ileri derece sorunlarda bu olay başlarına patlar. Dolayısı ile böylesi bir riskin altına girmek istemezler. Servis ibaresinde şanzıman yağı su km de değişecek deniyorsa mutlaka denir fakat bizim şehir efsanelerine bir yenisini eklediğimiz bu yağ değişim olayi acayip bir hal aldı. Bir yandan servis sadece baskı değişimi sırasında yapılır diyor diger yandan sanayi ustaları abı su de değiştir diyor. Bir yanda Renault bir yanda sanayi.

Valla arkadaşlar seçim sizin elbet ama ben servis şartnamesine uyun derim.

Bu yazdıklarımla herhangi bir söylemi çürütmek değildir amacim tamamen kendi gözlemim ve servis şartnamesidir kaynaklar.

Keyifli forumlar.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Merhaba hocam 400 bin km yapmış ve baski balata değişmemiş fluence edc ler var. Bu km kadar dayanirmi sizce şanzıman yağı [emoji4]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ulusoycelal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba ben usta değilim, bilirkişi de değilim, sadece başımdan geçen bakım ve onarımla ilgili değişsin mi / değişmesin mi tartışmasından ziyade tecrübemi aktarmak istedim.
Kendi aracımın şanzuman yağını sitede ve başka mecralarda birçok arkadaşın yazdığı sebeplerin mantıklı gelmesi ve ustamın tavsiyesinden ötürü değiştirmeye karar vermiş Ancak internette bu yağın hangi marka ve kaça değişeceğini aylardır bulmaya çalışan biri olarak, gerek google, gerek diğer forumlar gerekse kendi forumumuzda onlarca konu ve yüzlerce sayfada DEĞİŞTİRMELİ Mİ / DEĞİŞTİRMEMELİ tartışmalarının yapıldığı ancak değiştirmek isteyenlere marka model ve fiyat bilgisinin paylaşılmadığı veya bulunmadığı sıkıntısını başkası yaşamasın diye paylaşmak istedim.
ben castrol ve elf e de mail attım uyumlu yağı bulabilmek adına ama verilen cevapla internette bu yağlara ulaşamadım.

saygılarımla...

Motul un sitesine bakin orda motor yağı ve sanziman yağı hepsi yaziyor ne internette ve motul bayilerinden bulabilirsin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
4 sene castrolun yağlarını sattım ve sunu rahatlikla söyleyebilirim ki castrol sevisyesindeki yağ markalarının ürettiği motor yağları minimum 100.000 km boyunca motorda işlevini yerine getirir. 20.000 bakım araligi tamamen ticari bir olaydır. Ayrıca castrolda bu olayın uygulamalı testi de vardır fabrikada göstermişlerdi bunu. Bu yüzden Eger servis şanzıman yağına ömürlük diyorsa omurluktur o yağ ki siz değiştirebilirsiniz ben elletmem ayrı konu zevkler renkler. Yani günümüzde hersey maddi boyutlarda olduğu için elbet servis ben bu yağı koydum motora 100.000 de gider bana gelmene gerek yok demez haliyle servisten de para kazanacak. Ben bu konuda polemik yaratmak istemiyorum sizin de niyetinizin o olmadığını düşünerek sizin gibi fikrimi ve servis beyanını belirttim. Dolayısı ile buna uymak veya uymamak tabi ki siz kullanıcın elindedir. Fakat sunu da belirteyim ki her şey arac sahibinin veya kullanıcısının insiyatifinde olmak ile beraber burası paylaşım amaçlı bir platformdur ve aracta meydana elebilecek hasar beya arızadan RenaultFanClub sorumlu değildir.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

saygılarımla...

Ruhsatla birlikte yetkili renault bayine girip EDC şanzuman yağınızı alabilirsiniz hocam.

Ben eski jettamda öyle yapıp malzemeleri alıp özel servislerde montaj yaptırdım hayati önem taşıyan parçaları.

ceshme

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ruhsatla birlikte yetkili renault bayine girip EDC şanzuman yağınızı alabilirsiniz hocam.

Ben eski jettamda öyle yapıp malzemeleri alıp özel servislerde montaj yaptırdım hayati önem taşıyan parçaları.

teşekkür ederim doğrudur fakat belirttiğim gibi izmir servislerinde litresi 200 tl şeklin de fiyatlandırıyorlardı kasım ayında servis bakımı yaptırdığımda, güncel fiyatı bilmiyorum .

zoomes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yalnız bu şekilde EDC nin yağını değiştirip sonrasında sorun yaşayanlar da okudum bazı portallarda. Bu konu çok net değil, sanırım bende değiştirmeme taraftarıyım.

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yalnız bu şekilde EDC nin yağını değiştirip sonrasında sorun yaşayanlar da okudum bazı portallarda. Bu konu çok net değil, sanırım bende değiştirmeme taraftarıyım.

Ben şahsen değiştirdim hiçbir sıkıntı yaşamadım. Yağ değişmez diye birşey yok! Sürekli mekanik bir sistem içerisinde kullanılan ve ısıya da maruz kalan yağ bozulur.

Son düzenleme: