Fluence spor yay uygulaması

omer26

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fluence 1.5 dci 2015 model aracım yüksek olduğu için alçaltmak istiyordum ve çok fazla araştırdım ama net bir konu bulamadım. Sonunda taktırdım ve tecrübelerimi paylaşmak istedim.
Öncelikle fluence uyumlu marka yay bulmak gerçekten çok zor, eibach vogtland hr gibi markaların yayını bulamadım. Kaliteli marka bir yay taktırmayı çok istiyordum ama ne yazık ki fluence için bu markaların spor yayı hiçbir yerde bulunmuyor.
Coilover sadece önlere yapılabiliyor arkalara yapmıyorlar, sorduğum firmalar önlere coil arka yayları soğuk pres yaparız dediler. Soğuk pres veya yay kesme işlemler içime sinmediği için tercih etmedim.
Air süspansiyon yapılıyor ancak 4 tane sert plastikten yapılmış balonun üstünde gitmek ne kadar güvenli büyük bir soru işareti, hiçbir zaman düşünmedim.
Coil ex, xt, apexi, ultra racing gibi markalar mevcut İnternette. Bende ultraracing 3.5 cm yay aldım 892 tl. İnternette bu tür markalar için net bir bilgi yok, ultraracing markasını tercih etme sebebim ise tanıdıklarım vasıtasıyla bu yayı başka marka araçlarda kullanan 2-3 kişi bulup onlardan yay hakkında olumsuz dönüş almamam. Yayın orjinal bir ürün olup olmadığı hakkında hiçbir fikrim yok. Fstuning diye bir mağazadan İnternetten aldım. Üstünde markası ve numarası yazıyor renkleri ise mavi. Yayı taktırdıktan sonra ilk izlenimim önleri beklediğimden biraz az bastı, motor ağırlığı ile 1 hafta içinde ölçüsüne gelir dediler, konfor kaybı hissetmedim açıkcası, hususi sanayinin bozuk yollarına girdim hissedilir bir şey yok, vurma yok, sekme yok. Yayı taktıktan sonra rot ayarı şart dedi usta, arabada şu an titreme sağa sola çekme yok 1 hafta daha bekleyip yayların iyice alışmasını beklicem sonra rot yaptırcam.
Ufak bir araştırmada spacer için yaptım.Tekerlere spacer namı diğer flanş takacağım iz mesafesini arttırmak için , arkalara 25mm önlere 20mm, bildiğiniz üzere fluence tekerleri baya içeride olan bir araç, spacer 10 delik olanları tercih edicem. Önce 5 tane bijon ile spacer diskin oraya takılıyor diğer 5 boşluğa ise teker monte ediliyor. 5 delik uzun bijon ile kullanılan flanşlar içime sinmiyor, flanşın göbekli olması yani ortasında çıkıntı olması önemli bir detay.
Herkese iyi forumlar.

Ultraracing 3.5 spor yayları yaklaşık 8 ay kullandıktan sonra aracın alçalması oldukça iyi, konfor kaybı çok yok, sekme yok, sadece bugün yayların paslandığını fark ettim dışındaki mavi boyası gözükmüyordu pastan

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ultraracing 3.5 spor yayları yaklaşık 8 ay kullandıktan sonra aracın alçalması oldukça iyi, konfor kaybı çok yok, sekme yok, sadece bugün yayların paslandığını fark ettim dışındaki mavi boyası gözükmüyordu pastan
Boyası kötüdür, sağlam biryerde statik toz boya uygulanırsa daha dayanıklı olur diye düşünüyorum.