Fren Balataları Ötme Sesi

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

balata-disk durumu iyi ve fren sisteminde sıkıntı olmadığın halde bazen fren balatalarından rahatsız edici ses gelebiliyor.

servisin açıklaması: kanunda yapılan değişiklikle balataların içinde bulunan ASBEST maddesi (hem insan sağlığına zararı hemde çevre kirliğine neden olduğundan) kullanımı yasaklandı. işte asbest'in yerine kullanılan diğer maddeler ses oluşumuna etken.

servis balataları söküp temizleyici sprey sıkıyor. sprey sıkılan balatalar yağlı bir durum aldığından birkaç gün frende şişme ve durma mesafesinde artma oluyor. bu ayrıntı akılda tutulursa faydalı olur....

tavsiye edilen bir uygulamada: aynı gün 4 tekere birden sprey sıkılmaması. önce önlere uygulandıysa fren mesafesi düzelene kadar beklemek ve başka gün arkalara uygulamak...

eklenmek istediğim bir konuda, her ses normal değildir. normal sürtme sesiyle mekanik arıza sesini ayırt etmeliyiz...

ApSUVai

B A Ş K A N,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fren Balatası Olarak BOSCH Marka Tercih Edin Sıkıntı Ortadan Kalksın

Emre3434

Emre Uğurluel, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

ApSUVai

B A Ş K A N,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abi galiba bu seneki bakımda benim balatalarında değişmesi gerekecek sen nereden aldın ve takdırdın?

Sefaköydeki Borusana Yakın Bi Dört Yol Agzı Var Parcacılar Vs Var Hani Orada Cemil Oto Yedek Parca Vs Yazar Tabelasında Oradan Alıp Serviste İşcilik Vererek Taktırabilirsin Arac Kac Km De Ki Bitmez Kolay Kolay Ama

Emre3434

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Sefaköydeki Borusana Yakın Bi Dört Yol Agzı Var Parcacılar Vs Var Hani Orada Cemil Oto Yedek Parca Vs Yazar Tabelasında Oradan Alıp Serviste İşcilik Vererek Taktırabilirsin Arac Kac Km De Ki Bitmez Kolay Kolay Ama
Hmm. Ben sefaköyde oturuyorum abi zaten iyi bari oradan alır dediğin gibi servise taktırırım. Araç 11 bine yaklaşıyor. Geçen sene servise girdiğimde 6900 kmdeydi usta bi 6000 km daha gider demişti. Nisan ayında senesi doluyor o zaman değiştireceğim gerekirse.

ApSUVai

B A Ş K A N,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hmm. Ben sefaköyde oturuyorum abi zaten iyi bari oradan alır dediğin gibi servise taktırırım. Araç 11 bine yaklaşıyor. Geçen sene servise girdiğimde 6900 kmdeydi usta bi 6000 km daha gider demişti. Nisan ayında senesi doluyor o zaman değiştireceğim gerekirse.

bitmemiştir daha cok fren kullanıyorsan bilemem bendekiler bir kere değişti daha :)
​yeri tam olarak anladın mı shell var hani yakında birde oto parcacılar lastikciler vs var

ApSUVai

B A Ş K A N,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

bitmemiştir daha cok fren kullanıyorsan bilemem bendekiler bir kere değişti daha :)
​yeri tam olarak anladın mı shell var hani yakında birde oto parcacılar lastikciler vs var

Emre3434

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yeri tam olarak anladın mı shell var hani yakında birde oto parcacılar lastikciler vs var
Biliyorum ordan bir kaç kez parça almıştım daha önceden çok saol abi. Fazla fren kullanmıyorum hafif rampalarda boşa falan atıyorum ama önceden servise göstereyim değişecek derlerse ordan alır değiştiririm.

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

çok erken bitmiş emre, tabii usta araçları karıştırmadıysa