Fren Balatası ve Disk

ozggen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar 2016 1.5 dci clio 4 aracım var.Frenler çok fazla ötme yapıyor bu yüzden disk ve balata değiştirmek istiyorum. Ustaya sorduğumda trw marka disk önerdi. Forumda yazilanlari okuyunca ferodo marka da aklıma yattı. Sizin öneriniz ne olur acaba trw disk mi yoksa ferodo disk mi? Bir de balata konusunda öneriniz ne olur? Küçük ve büyük tip diyor hangisini almam gerekiyor?

frkanyavz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
5 ay önce değiştirdim kardeşim. Kraftler marka disk alman malıydı yanılmıyorsam 185TL çifti, reno mais orjinal balata çifti 135 TL(Küçük büyük diye birşeyde ne demek anlamadım orjinal ebat neyse odur yani) + 100 TL'de işçilik en ufak bir ses veya sıkıntı yok tavsiye ederim. Orjinal diske 500 küsür dediler o yüzden taktırmadım. Bahsettiğin markaları bilmiyorum ama hangisi olursa olsun hiç sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum web sitelerinden baktım 100 yıllık markalar olarak görünüyor.

emirhancakir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kendim bir yedek parçacı ve Rent A Car olarak yorum yapayım.

Fren balataları Orjinal de Renaultlar da FERODO kullanılmaktadır MAIS olanlar.
Diskler de genelde SNR markadır.

Bu demek değil ki sadece SNR YA DA FERODO orjinali. TRW, VALEO vs.. bunlar da orjinal üreticidir ve gözünüz kapalı alabilirsiniz ürünlerini.

Ötmeyen balata yoktur. Orjinal balata ve diskler bile cayır cayır ötüyor. Bu şans işi. Toz girer sürekli balata ve disk arasına, taş girer bir şey olur ondan sonra hep öter.

Ucuz mala kaçmayın, iyisi neyse onu takın. Ben fren sisteminde tüm marka parçaları kullanmış biri olarak söylüyorum. Balataların hepsinin frene dokununca durdurma mesafeleri aynı değil, kullanırken fark etmiyorsunuz ama daha geç daha ilerde duruyorsunuz. Hatta hiç durdurmayanlar bile var, VEKA, BEŞER yerli çin malı vs..

Size önerebileceğim markalardan en başta BLUEPRINT gelir. Orjinal balatalardan da yüksek bir fiyat ile karşılaşabilirsiniz aynı şekilde disklerde de ama parasının hakkını sonuna kadar verirler. Benim orjinal frenlerim tutuyormuymuş dedirtir size :)

BluePrint
TRW
Ferodo
Valeo
Swag

bunlar Renault grubuna da üretim yapan markalar. Diskleri de mevcut. Hepsi de çok kalitelidir, orjinal ekipman üreticileridir ve üzmez sizi durma konusunda ve zırt bırt ABS açtırmaz.

Her üründe olduğu gibi bu markaların da çakmaları üretiliyor ve piyasa da dolanıyor. Umarım öyle bir malzemeye denk gelmezsiniz.

ozggen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok güzel ve açıklayıcı yazmışsınız teşekkür ederim. Blueprint markasını ilk kez duydum ve herkes sizin gibi öneriyor. Ancak clio 4 araç için hiçbir yerde denk gelmedim. Sanırım ferodo veya TRW alacağım. Teşekkürler tekrardan.

ncb48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba ben daha önce 46 bin km ye kadar orjinal disklerin üzerine bosch balata ile 2 kere değişim yaptım ama bir süre sonra ötme hep oldu. en son 46 binde orjinal disk ve balata değişimi yaptım. araç şuan 66 bin km de henüz ötme başlamadı. sadece bu karantina günlerinde araba uzun süre yattığında ilk birkaç kilometrede biraz ötüyor sonra ses kalmıyor.

smartt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben de ön diskleri Bosch marka aldım, balataları ise EBC marka YellowStuff 4000 Performans ürünü aldım ki bana göre Brembo’ dan bile daha kaliteli. Diskleri 250 TL den aldım, balatalara ise 550 TL verdim. Fren performansı müthiş derecede arttı, ses namına en ufak bir eser yok. Neredeyse 2 ay 4000 km oldu. Böylelikle tüm balatalar ses yapar tabusunu da yıkmış olduk. Ebc nin OE Replacement serisi 200 TL civarında, uygun ürün serisinde bence müthiş bir alternatif. O da ses yapmıyormuş yazdığına göre ama denemedim hiç.

ozggen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim yorumlariniz için ncb48 ve smartt hocam.
Smartt hocam YellowStuff aradım ama bulamadım malesef Türkiyede.Nerden temin ettiniz acaba ?

ismailcosgun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Clio 4 ön fren balatası değişimi için yetkili servis 06/05/2020 tarihi itibari ile 530 TL fiyat verdi.
29 Haziran 2018 tarihinde yine aynı yetkili serviste 245 TL ye değiştirmiştim.
2 senede %100 den fazla zam gelmesi çok üzücü.
Özel servislere yöneleceğim.

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben de ön diskleri Bosch marka aldım, balataları ise EBC marka YellowStuff 4000 Performans ürünü aldım ki bana göre Brembo’ dan bile daha kaliteli. Diskleri 250 TL den aldım, balatalara ise 550 TL verdim. Fren performansı müthiş derecede arttı, ses namına en ufak bir eser yok. Neredeyse 2 ay 4000 km oldu. Böylelikle tüm balatalar ses yapar tabusunu da yıkmış olduk. Ebc nin OE Replacement serisi 200 TL civarında, uygun ürün serisinde bence müthiş bir alternatif. O da ses yapmıyormuş yazdığına göre ama denemedim hiç.

Brembo delikli disk kullandınız mı hocam hiç?
Balatalarınız zaten yarışa uygun :) Ama disk eğer onu destekleyecek bir ürün değilse yine tam performansını alamayabilirsiniz.