Fren Pedalının Şişmesi?

must82

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba;
Aracım 2015 dizel edc 110 luk megane. Her zaman değil ama bazen arabanın fren pedalı sabah tepeye kdr çıkmış vaziyette ve fren pedalı şişmiş olarak buluyorum. Daha önce yani fren hidroliği değişimi olmadan önce böyle bir şey olmamıştı. Ama fren hidroliği değişimi de Mayıs ayında gerçekleşti. Bazen 2-3 gün gibi araba yattığında oluyordu. Ama şimdi daha dün bıraktım ve sabah yine şişme oldu. Bunun belli bir sebebi var mıdır?

erdem444

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fren hidroliğini değiştirmek biraz meşakatli olduğu için çoğu usta pek dikkat etmiyor. Hava yaptırmış olabilir diye düşünüyorum. Hatta değiştirmemiş dahi olabilir.

must82

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fren hidroliğini değiştirmek biraz meşakatli olduğu için çoğu usta pek dikkat etmiyor. Hava yaptırmış olabilir diye düşünüyorum. Hatta değiştirmemiş dahi olabilir.

Diyelim ki hava yaptırdı değiştirirken, biz yine iyi düşünelim, değiştirdi varsayalım. bu durumda fren yaparken abs nin erken veya geç devreye girme gibi bir durumu olur mu? Örneğin geçenlerde yağışlı yolda 50 km ile giderken ani fren atmam gerekti ve 25 m. net kaydım, kayarken de bu kdr yavaş hızla neden bu kadar kaydığıma anlam veremedim. etrafı izledim resmen kayarken :D

erdem444

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi düşünelim demişsiniz de piyasadaki ustaları görünce pek iyi düşünemiyor insan. Sensörler de yağı değiştireceği bölüme yakın bir konumda, aklına kötü şeyler geliyor insanın hep. :)
ABS konusunda emin değilim, başıma gelmedi ancak yanınıza yağ alıp bir ustaya frenlerin havasını aldırabilirsiniz ve merkezde de sorun olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz, belki merkez sorunludur veya orası hava yapmıştır.

must82

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir kere daha şişme gibi bir durum olursa bu dediğinizi yapayım. Şu ana kadar sadece 2 kere oldu. Teşekkürler.

must82

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi düşünelim demişsiniz de piyasadaki ustaları görünce pek iyi düşünemiyor insan. Sensörler de yağı değiştireceği bölüme yakın bir konumda, aklına kötü şeyler geliyor insanın hep. :)
ABS konusunda emin değilim, başıma gelmedi ancak yanınıza yağ alıp bir ustaya frenlerin havasını aldırabilirsiniz ve merkezde de sorun olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz, belki merkez sorunludur veya orası hava yapmıştır.
Yok bu sabah yine şişti fren çalıştırmadan önce. Ben hem fren hidroliğini değiştireyim hem de havasını aldırayım. Bizim araçlar dot 4 kullanıyor diye hatırlıyorum fren hidroliğinde, bunda bir marka var mı bilinen kaliteli???

erdem444

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yok bu sabah yine şişti fren çalıştırmadan önce. Ben hem fren hidroliğini değiştireyim hem de havasını aldırayım. Bizim araçlar dot 4 kullanıyor diye hatırlıyorum fren hidroliğinde, bunda bir marka var mı bilinen kaliteli???

Evet DOT4. Marka çok önemsemiyorum, periyodik değişimleri aksatmayın yeterli.

ftdmrc

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçta da var aynı sorun. Fren servosu westinghouse hortumu çok ufak bir kaçak var. Ondan yapıyor. Çalıştığında bişi yok. Geceden sabaha kadar şişiyor fren. Marş basınca düzeliyor. Masraflı parça kaçak çok değilse sorun olmaz. Ben 2 senedir bu şekilde kullanıorm

must82

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçta da var aynı sorun. Fren servosu westinghouse hortumu çok ufak bir kaçak var. Ondan yapıyor. Çalıştığında bişi yok. Geceden sabaha kadar şişiyor fren. Marş basınca düzeliyor. Masraflı parça kaçak çok değilse sorun olmaz. Ben 2 senedir bu şekilde kullanıorm

Bunu söylediğiniz iyi oldu, bir de o şekilde baktırayım. Bir de hocam masraflı parça demişsiniz komple fren sistemi parası istemezler değil mi öyle bir şey varsa ??
Peki şöyle bir şey oluyor mu sizde? Gaza basmıyorsunuz yokuş iniyorsunuz ve ayağınız frende inmek zorundasınız. Ayağınız frendeyken yani hafif frenli inişteyken, durmak için veya daha da yavaşlamak için biraz daha bastığınızda, pedal normal frenleme yaptığı seviyeden daha da aşağıya doğru gidiyor mu? Yani normalde durmak için uyguladığınız basınçla fren pedalı -3 seviyesinde durabiliyorken, frenli inişlerde yani fren aktifken durmak isteğimde bu seviye -5 gibi daha aşağıda bir seviyede tepki veriyor. Belki çok titizleniyorsun diyeceksiniz ama bu durum canımı sıkıyor. Napayım bende böyleyim arabayı çok dinliyorum, sorun olsun istemiyorum...

hakanöztürk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç çalışmaz iken, fren pedalını bir kaç kez basıldığı durumda fren pedalının sertleşmesi normal bir durumdur. Eğer sertleşmiyor ise sistemde problem aranmalıdır.
Araç çalıştığında fren pedalı normale dönüyorsa sistem basıncı sağlıklı çalışıyordur denebilir.
Fren pedalı sertleşse dahi (hareket esnasında) fren sisteminin aktif olduğu ve yeterli pedal basıncı le fren sisteminin çalışabileceği unutulmamalıdır.
Benzinli motorlarda içten yanmalı motor çalışma mantığı gereği emme manifoldu vakumu, fren servo için kullanılır. Dizel motorlarda ise böyle bir vakum olmadığından fren servo için yardımcı donanımlar kullanılır.
Fren hidrolik sıvısı değişiminde, gerek değiştirme yöntemi (kaliperlerden, doğru aks sırası ile, hava yaptırmadan), gerek kullanılan hidrolik sıvısı özellikleri de (sınıfı, dot uyumu, üretim tarihi) önemlidir.
Kullanım sırasında fren pedalında esneme belli oranda olabilir. Bu, normalden fazla hissediliyor ise, fren hidroliği nem toplamış olabilir ve bezınç altında bu sıkışma yağıyor olabilir. Ayrıca fren hortumları da basınca maruz kaldıklarından belli oranda esneme yapabilirler ancak normal bir kullanıcı için bu hissedilmez. Alternatifi ise çelik fren hortumları olabilir.