Geri vitese geçme sorunu

mekmekcioglu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar,

1.5 dCi Joy 2016 Clio 4 aracım var, şu an 35000 KM de.
Son zamanlarda geri vitese geçişlerde sıkıntı yaşamaya başladı. 3 - 4 denemeden sonra geçtiği oluyor.
Internetten okuduğuma göre Clio 4 ün şanzımanları problemli olabiliyormuş.
Kronik bir problemden kaynaklı olabilir mi yoksa kronik problem olsaydı en başlarda da yaşar mıydım bu sorunu ?

Bu cumartesi servise göstereceğim, kronik şanzıman problemi ile ilgili özellikle belirtilmesi gereken bişeyler var mıdır ?

smhbrs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynı sıkıntı bazen bende de olabiliyor. debriyaj tazelediğimde rahat geçiyor.

anll23

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç manuel vites sanırım. Mandallı ya da bastırmalı yapılmadığından geri vites zor geçiyor bazen. Normal bir durum diye duydum herkesten. Başka bir vitese atıp tekrar geçirmeyi deneyin geri vitese ve yavaş geçirmeye çalışın

boun6734

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen sene aynı şikayetle gittim, baskı balat bitmiştir deyip değiştirdiler, bir düzelme olmadı, en iyisi geçmediğinde 5e takıp tekrar geri almak

Sent from my iPhone using Tapatalk

salvador03

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynı sorun bendede var hiç kafaya takmadım büyütecek bişey olmadığını düşünüyorum

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu bir sorun değil bir çok şanzıman yapısı gereği böyle çalışıyor. aracı boşa al debriyajı bırak tekrar bas yola devem. ancak debriyajı bırakmadan vitesi boşa alıp tekrar denerseniz o zaman 3 -4 sefer denemek gerekir.

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
geri vites dişlisi için bir senkromeç olmadığı için tüm manuel araçlarda diğer düz ileri viteslere göre bir tık daha zor geçer. ben önce 1 e takar ardından geriye geçirirdim önceki araçlarımda.. şu an ki otomatik olduğundan bir sıkıntı zaten yok. bu problemin sebebini bilmiyorum ama inanış olarak aracın geri vitese geçmesinde bir zorlanma olsun ya da olmasın öncelikle hep 1 e takarım. artık şanzımanın içerisinde nasıl bir mevzu dönüyorsa hiç takılmadan geri vitese geçiyor ilk olarak 1. vitese geçilmiş olduğunda..

Extreme__

Kayıtlı Üye
06-Ankara
bazen 1. vitesten 2 ye atarken araç inat ediyor , çıkmıyor 1 den. önceleri baskı balatadan diye düşünüyordum ama debriyaj seti değitirmeme rağmen yine yapıyor aynısını ara sıra. nitekim alıştık huyuna artık. onu böyle sevmek lazım :deli

CEM..

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam şöyle bir durumda var ,

Hava soğukken motor ısınmadan geri vitese geçmesi zor olabiliyor ilk çalıştırmadan bahsediyorsanız... Ben motorun ısınmasını beklıyorumki içindeki yağda ısınsın işlevselliğini görsün. Araç ısınmadan soğuk havalarda direk yola çıkmıyorum en kötü 2 dakika beklerim.